Стильно і атмосферно: митці долучились до оздоблення першої модерної церкви на Закарпатті (ФОТО)

02.02.2024 15:33 ДОЗВІЛЛЯ

 

Греко-католицька церква Преображення Господнього в Ужгороді (або Цегольня) - чудовий приклад як має виглядати сучасна, модерна церква.

Долучились до її оздоблення відомі закарпатські митці: скульптор Олег Путрашик (залізні елементи) та художник Віктор Лавний (вітражі). Архітектор - Петро Сарваш.

Парафію Преображення Господнього згадують вже у 1575 році. Відомо, що у 1802 році було закінчено будівництво нової парафіяльної церкви на вулиці Цегольнянській. У радянський період храм, згідно з актом від 17 лютого 1949 року, передали православним. Останнього греко-католицького пароха Цегольнянської церкви Данила Бачинського – молодшого було заарештовано 1949 року і засуджено на 10 років каторги.

У кінці 80-х років почався процес відродження Мукачівської греко-католицької єпархії, реєстрація її громад, у тому числі в Ужгороді.

28 квітня 1989 року греко-католики Ужгорода почали відправляти Богослужіння на Кальварії, а потім спустилися під стіни Преображенського храму на Цегольні. Була зареєстрована громада, настоятелем якої став отець Юрій Федака.

Понад 18 років вірники молилися на вулиці під дощем та на морозі. Лише у 2008 році влада передала греко-католицькій громаді колишню частину її парохіальної будівлі. Тут греко-католики влаштували первісну Преображенську церкву, настоятелем якої з 15 липня 2007 року і дотепер є отець Василь Бушко.

У 2009 році громаді повернуто колишню фару – парохіальний будинок (збудований у 1935 р.), де була влаштована більша каплиця Преображення Господнього. Через те, що нова каплиця не могла вмістити великої кількості вірників громади, було вирішено будувати новий греко-католицький Преображенський храм.

До майбутньої церкви заклали наріжний камінь, до котрого вклали каміння з Віфлеєму та гори Тавор. Серед присутніх високоповажних гостей був архієпископ Бамберзький Людвіг Шік, з Німеччини, який разом із владикою Міланом освятили наріжний камінь під будівництво храму. Автор проекту нової церкви – архітектор Петро Сарваші.

19 серпня 2015 року на Свято Преображення Господнього, через сім років після закладення наріжного каменю серед величезної кількості вірників владика Мілан освятив новозбудований храм.

Слід зазначити, що Свято-Преображенська греко-католицька парафія в Ужгороді першою на Закарпатті вирішила перейти на Григоріанський календар ще у 2022 році. Віряни проголосували за таке рішення під час загальних зборів. Рішення релігійної громади схвалив керівник Мукачівської греко-католицької єпархії Ніл.

Владика Ніл благословив наше прохання та надав дозвіл нашій Свято-Преображенській парафії про перехід на Григоріанський календар", - повідомив настоятель храму Василь Бушко.

mukachevo.net

Коментарі :


Додати коментар

 

 

 

Погода

ДОЗВІЛЛЯ

Оголошення

Архів новин

Влада

Чи влаштовує вас влада в Україні?


Влаштовує
Не влаштовує
Мені однаково


Голосувати/результат