Українців штрафуватимуть і пустять перевірки по домівках: Що зміниться вже у травні

13.04.2019 18:48 СОЦІО

В Україні комунальна реформа повноцінно набуде чинності вже у травні 2019-го. З цього моменту запрацює закон про комерційний облік комунальних послуг і новий базовий закон про ЖКП. Головний принцип — платити доведеться за кожен кубометр води і Гкал тепла, а тих, хто затримує платежі, каратимуть штрафами і відключенням.

З одного боку, нововведення дають більше можливостей для постачальників. Їхнє право припиняти постачання послуги, звертатися до суду і штрафувати тепер прописані в законі. Також тягар оплати втрат всередині будинку перекладають на споживачів.

Тож, як і для кого зміняться комунальні правила в Україні.

Найголовніше у комунальній реформі:

— з 1 травня в Україні вводять штрафи за прострочення платежів із комуналки;

— українці зможуть скаржитися на погану якість комунальних послуг і повертати гроші;

— споживачі будуть зобов’язані впускати в житло перевіряльників;

— комунальні послуги зможуть відключати за борги.

Споживач теж несе відповідальність

Розглянемо нововведення на прикладі конкретного будинку. Припустимо, в будівлі 50 квартир, місячні втрати води становлять 50 %, п’ять сімей відмовляються оплачувати комуналку, перевіряльників не впускають ні в квартиру, ні в під’їзд.

За «старими» законами вони фактично звільнялися від будь-якої відповідальності. Втрати води в будинку (через магніти на лічильниках, неправильні показання і протікання труб) компенсував водоканал, сім’ї з боргами продовжували користуватися комунальними послугами, а постачальники послуг у кращому разі могли погрожувати судовими позовами.

Що зміниться:

Комунальні послуги (крім електроенергії та газу) можуть відключити.

У законі чітко прописана процедура. Борг починає рахуватися з 21 числа (якщо вихідний, то з наступного робочого дня після 20-го). Виконавець має надіслати листа родині, що з якоїсь причини не платить. Зачекати 30 днів і після цього може сміливо відключати, наприклад, електроенергію.

Перевіряльників зобов’язані впускати до квартир, інакше — відключення.

Виконавець послуги згідно з законом повинен мати доступ, наприклад, до лічильника. Якщо лічильник у квартирі і двері перевіряльнику не відчиняють, цього достатньо, аби припинити надання послуги.

«Відмова споживача надати доступ виконавцю комунальної послуги до приміщень, які належать споживачеві, є підставою для припинення надання відповідної комунальної послуги. Після надання споживачем такого доступу надання послуги відновлюється», — йдеться у законі.

Все, що витратили в будинку, мають оплачувати його мешканці

Якщо частина комуналки «загубилася» в будинку, і в сумі квартирні лічильники показують менше, ніж будинковий, платити треба за будинковим лічильником (згідно з законом про житлово-комунальні послуги). Наприклад, якщо в половині квартир з допомогою магнітів занижують показання лічильників, за вкрадені кубометри заплатять усі мешканці порівну.

За борги нараховуватимуть пеню

Після 20-го числа за кожен день прострочення закон передбачає покарання — пеню. Граничний розмір такого штрафу — всього 0,01 % боргу за кожен день прострочення. Тобто, якщо заплатити на 60 днів пізніше, сума збільшиться лише на 0,6 %. Наприклад, якщо ваш борг за два місяці — 4 тис. грн., розмір пені складе 24 грн. «Пеня не нараховується за умови наявності заборгованості держави за надані населенню пільги і житлові субсидії та/або наявності у споживача заборгованості з оплати праці, підтвердженої належним чином», — йдеться у законі.

За неякісну послугу можна не платити

Якість комунальних послуг перевірятимуть комісії. Кабінет Міністрів розробив форму скарги на якість комунальних послуг. Вже з 1 травня для того, щоб виявити порушення, достатньо заповнити документ і дочекатися комісії.

«Це стосуватиметься перевірок якості послуг із постачання теплової енергії, гарячої води, централізованого водопостачання і водовідведення, вивезення побутових відходів, керування багатоквартирним будинком», — цитує віце-прем’єра Геннадія Зубка прес-служба профільного Міністерства.

Якщо виявиться, що якість комунальних послуг не відповідає нормативу, платити за них можна менше.

ТЕГИ : ЗакарпаттяУжгород

Коментарі :


Додати коментар

 

 

 

Погода

СОЦІО

Оголошення

Архів новин

Влада

Чи влаштовує вас влада в Україні?


Влаштовує
Не влаштовує
Мені однаково


Голосувати/результат