У Мукачеві відкрили меморіальний будинок-музей Ерделі
19 вересня відбулася урочиста передача батьківського дому художника, який розташований біля підніжжя замкової гори.
Будинок викупили, а затим оновили за підтримки Уряду Угорщини у співпраці з ТзОВ «Захід Фінанс Груп» та Товариством Карпатської культури та мистецтв. У мансарді будинку зробили гостьові кімнати, там уже більше трьох місяців живуть митці – вимушені переселенці зі Сходу України. Окрім оригінальних меблів родини Ерделі, у музеї експоновані ескізи, фотографії та листи, а також репродукції відомих картин Адальберта Ерделі. Будинок-музей також функціонуватиме як творча майстерня.
Розказати про будинок ми попросили попереднього власника Тібора Віллашека, котрий повідомив, що нерухомість у 1918 році придбали прадідо з прабабкою, там виховували своїх 11 дітей, серед яких, зокрема, Адальберта Ерделі та його молодшого брата, також художника, Яноша Ерделі, діда пана Тібора, від якого будинок успадкувала його мати, а згодом він.
«Майстерню у дворі побудував їхній друг-муляр, який жив по сусідству, й Адальберт Ерделі разом із моїм дідом Яношем замішували розчин – так мені розповідала мама. Дім уже не оригінальний, бо у 1964 році його перебудували та розширили мої дідусь і батько. Але це було те місце, те подвір’я, куди й у дорослому віці, майже щонеділі приїздив до батьків Адальберт Ерделі, котрий тоді жив в Ужгороді. Тоді на подвір’ї росла величезна черешня, під нею накривали довгий стіл, адже родина була велика», – розповів Тібор Віллашек.
Присутніх на урочистому відкритті привітав директор Угорського дому ім. Мігая Мункачі Йосип Торпої. Він, зокрема, повідомив, що будинок, придбаний у 2019 році, вдалося купити та оновити в рамках Програми «Угорський дім». Відкриття музею приурочили до 67-ої річниці від дня смерті Адальберта Ерделі, але з літа у будинку живуть та працюють художники – вимушені переселенці. Йосип Торпої зазначив, що між двома геніальними художниками-мукачівцями існував певний зв’язок, хоча й непрямий, оскільки Мігай Мункачі був учителем Імре Ревеса, а той, у свою чергу, вчителем Адальберта Ерделі. За допомогою меморіального будинку хочуть зберегти пам’ять про художника, якому за радянських часів випала важка доля, а також створити творчий простір для молодого покоління художників.
«Цей творчий дім важливий, бо Адальберт Ерделі – приклад. Його творчість і мистецтво донині є джерелом натхнення для молодих митців, а його роботи актуальні й сьогодні. У радянські часи його не сприймали, бо він був надто європейським, його мислення та менталітет не відповідали очікуванням того часу. Він випередив свою епоху, можливо, тому багато молодих художників досі надихається його творчістю», – висловив думку куратор проєкту, художник, доцент Закарпатської академії мистецтв, голова Товариства Карпатської культури та мистецтв Аттіла Коприва.
Генеральний консул Угорщини в Ужгороді Йожеф Бачкаї під час виступу наголосив: «19 вересня шістдесят сім років тому помер Адальберт Ерделі, чи не найвидатніший і найвідоміший на сьогодні художник Закарпаття з європейським іменем. А.Ерделі – один із засновників Закарпатської школи живопису, перший директор ужгородського художнього училища, перший голова Спілки художників Закарпаття, учитель багатьох визнаних закарпатських художників».
«Творчість Адальберта Ерделі та Йосипа Бокшая досі є путівником для молодих поколінь митців. Картини Ерделі випромінюють безмежну любов до рідного краю, відображають різноманітний і багатонаціональний колорит, де поряд з угорцями в мирі та злагоді живуть і працюють українці, румуни, словаки і представники інших національностей», – наголосив генконсул.
Голова Закарпатської обласної ради Володимир Чубірко подякував за розробку ідеї та її реалізацію, за збереження історичного місця, де народився відомий закарпатець Адальберт Ерделі, яке відтепер зможуть відвідати усі охочі. Керівник краю нагадав, що великий художник народився в селі Климовиця Іршавського району, початкове прізвище родини – Гриць, а прізвище Ерделі пізніше взяв його батько. «Наш відомий митець жив і творив у Парижі та Мюнхені, але повернувся додому на Закарпаття, працював і навчав на рідній землі. Творчість Адальберта Ерделі теж доводить, що Україна – частина Європи, що європейська культура цілісна разом із нашою», – підкреслив Володимир Чубірко.
Голова Загальних зборів області Саболч-Сатмар-Берег Оскар Шестак назвав будинок-музей важливим об’єктом як для закарпатських угорців, так і для українців.
Після виступів єпископ Закарпатської реформатської церкви Шандор Зан Фабіан попросив Божого благословення на будинок-музей, а єпископський вікарій римо-католицької церкви Янош Молнар освятив будівлю.
Участь у відкритті будинку-музею взяли, зокрема, відомий живописець, учень Адальберта Ерделі, Володимир Микита, заступник голови Товариства угорської культури Закарпаття Гейза Гулачі, інші представники організації, обласні посадовці та керівники територіальних громад, представники мукачівської угорської громади, водночас на зібранні не було міського керівництва.
Після урочистого відкриття бажаючі могли ознайомитися з приміщеннями будинку-музею, відтак в Угорському домі ім. Мігая Мункачі відбувся показ фільму Ільдико Молнар і Томаша Ваша про Адальберта Ерделі, а також святковий прийом.
Коментарі :
Додати коментар