Ужгородський богеміст пропонує упорядкувати чеський правопис
"Ужгородський богеміст пропонує упорядкувати чеський правопис" - під таким заголовком чеський часопис „Podkarpatská Rus“ (2/2018) помістив невелику наукову статтю ужгородського спеціаліста чеської мови Дмитра Попа, який насмілився втрутитися в "святая святих" чеських академіків-лінгвістів – правопис чеської мови.
А буває і так, що вчені-лінгвісти просто не помічають невідповідності одного правила граматики іншому. В чеській мові є три види приголосних: м’які (c,j,č,ř,š,ž), тверді (g,h,ch,k,r) та подвійні (всі інші приголосні). Після м’яких пишеться м’яке «і», після твердих тверде «У» («У» в чеській мові також читається «і»), а після подвійних іноді пишеться м’яке «і», а іноді тверде «У». До цього часу чеські академіки-лінгвісти вважають букви d, t, n твердими, після яких пишеться тверде «У», а ď,ť,ň – м’якими, після яких пишеться м’яке «і». Але в такому разі ці букви повинні бути віднесені до групи подвійних приголосних.
Як не дивно, на таку невідповідність в чеській граматиці звернув увагу не хтось із чеських лінгвістів, а ужгородський викладач чеської мови Дмитро Поп, а після консультації з чеськими колегами (не з академіками), які повністю його підтримали (як сказав один з викладачів – ви своїх студентів вчіть саме так, бо так правильно, але ми, на жаль, цього робити не сміємо по причині можливої втрати місця роботи), появилась невелика стаття в чеському часописі з пропозицією упорядкування чеського правопису.
Цікаво, як на цю статтю відреагують чеські академіки.
Д. Гебрін, Ужгород
admin
Коментарі :
Додати коментар