Активізувати малий і середній бізнес Закарпаття має унікальний проект CAPINFOOD
Партнерство проекту поширюється майже на всі країни південно-східної Європи. Мета семінару, який організували в Ужгороді 7-8 серпня — створити діалог між представниками політикуму, бізнесу й науки для ефективного впровадження основних ідей проекту CAPINFOOD. Проект покликаний сприяти інноваціям і підприємництву у харчовому секторі південної та східної Європи.
Йдеться про наближення науки до сфери виробництва. “Ми вважаємо, що наша заслуга у тому, що ми перейшли від методології до практики. Ми запросили бізнес, запросили науковців і запросили наші підприємства середнього й малого бізнесу. Приватні підприємці досить скептично ставляться до інновацій, бо звикли розраховувати лише на власні сили. Але під час семінару почали змінювати власну думку, що вважаю одним із найважливіших результатів роботи”, - розповідає Надія Бойко, керівник проекту, доктор біологічних наук, професор.
У контексті Закарпаття проект CAPINFOOD має всі шанси для розвитку, оскільки місцева економіка складається тільки з малих і середніх підприємств, яких набагато легше навчити інноваціям, ніж промислових гігантів. До того ж, область має змогу комунікувати із закордонними партнерами. Сьогодні в області створено науковий центр, який значно сприяє у впровадженні проекту, оскільки з’явилася база для навчання і практики.
Для впровадження здорової їжі в південно-східній Європі хотіли об’єднати не тільки тих, хто розробляє інновації, але й тих, кому доведеться впроваджувати ці інновації, тобто представників малого і середнього бізнесу — виробників продукції, пояснив Богдан Шпільман, координатор проекту.
Науковці УжНУ у своєму активі мають ще одне вкрай важливе напрацювання. Йдеться про створення електронного ресурсу — композиційної бази даних харчових продуктів України. Споживач має право знати, чим харчується, і саме в цій базі буде зібрана вся інформація.
Весь проект є відкритим діалогом. Не менш важливо сьогодні змінити ставлення українських науковців до інновацій, адже заляканих і несміливих все ще багато. Однак наука й підприємства вимагають рішучих кроків, а також сприяння у законодавчій сфері.
Наталія Каралкіна, Rionews
Коментарі :
Додати коментар