Графіка ужгородського художника Яноша Рейті експонується в галереї Будапешта

Володимир Мишанич 27.01.2017 17:34 СОЦІО

Днями в Будапешті в галереї «Джерело» відкрилася персональна виставка творів відомого митця краю, лауреата обласної премії ім. Йосипа Бокшая та Адальберта Ерделі в галузі графіки Яноша Рейті.

До експозиції ввійшло кількадесят графічних робіт, створених протягом десятиліть творчої праці. Зокрема, це — акварелі, пастелі, роботи, намальовані звичайною кульковою ручкою. Улюблені жанри митця як у живописі, так і у графіці — пейзаж, натюрморт, а також роботи на еротичну тематику. Автор має неабиякий творчий досвід, набутий десятиліттями роботи, участю у виставках як вдома, так і за кордоном. Він один із найактивніших членів Товариства угорських художників ім. Імре Ревеса, учасник виставок в Україні, Угорщині, Чехії, Словаччині, Румунії та інших країнах. Зокрема в Сербії брав участь у ІІІ Міжнародній виставці малої графіки, де його роботи не залишилися непоміченими й були відзначені мистецтвознавцями. Загалом це понад 30 виставок. Перші з них відбулися ще на початку 70-х років минулого століття. Не випадково його ім’я ввійшло до Енциклопедії сучасних угорських художників, а творчість митця викликає дедалі більше зацікавлення мистецтвознавців та журналістів.

Янош Рейті як митець і людина формувався під впливом класиків крайової школи малярства, а саме Адальберта Ерделі, Федора Манайла, Антона Кашшая, Семена Мальчицького. Їхній   вплив чітко помітний у роботах художника. Йдеться про тематику та манеру письма. Але попри все твори Яноша Рейті оригінальні й впізнавані, вирізняються самобутнім світобаченням. Його вчителями в Ужгородському училищі прикладного мистецтва були Вільмош Берец та Шандор Петкі. Про них у нього найтепліші спогади.

Художник із пошаною ставиться до історичного минулого рідного краю, з любов’ю зображує дерев’яні архітектурні пам’ятки; церкви, старі будиночки, створює цільний і правдивий образ патріархального Закарпаття, що потихеньку відходить у вічність і житиме тільки на полотнах майстрів. Особливе місце в серці митця займає Міжгірщина, що полонила його незайманою красою. Багато полотен художника створені саме там, у горах.

Творчість є віддзеркаленням внутрішнього світу митця, його світогляду. Вона розкриває його сутність, є своєрідним ключем, що відкриває нам найпотаємніші його думки, мрії… Янош Рейті — гарна позитивна й волелюбна людина. Невиправний оптиміст і філософ за своєю природою, він любить життя, таким, як воно є, любить й шанує людей, які відповідають йому взаємністю. Про це красномовно свідчать його роботи.

Володимир Мишанич

Коментарі :


Додати коментар

 

 

 

Погода

СОЦІО

Оголошення

Архів новин

Влада

Чи влаштовує вас влада в Україні?


Влаштовує
Не влаштовує
Мені однаково


Голосувати/результат