Від «его» до «еко»: проблема сміття на Закарпатті
Хто був у якійсь із країн ЄС, погодиться, що однією з найперших різниць, порівняно з нашими реаліями, є відсутність сміття на вулицях. Звісно, можна погодитися із тим, що там набагато більше смітничків по місту, ніж, скажімо, у нашому обласному центрі. Проте кудись же воно зникає? І не вивозиться десь за останній будинок міста на купу, де буде гнити і смердіти.
На Закарпатті немає жодного сміттєпереробного заводу. Жоднісінького. Лише кілька років тому з Ужгорода та найбільших міст краю почали централізовано вивозити сміття на звалища. Раніше ж (і так робиться й дотепер у менших населених пунктах) усе скидалося або в ріку, або в імпровізовані сміттєзвалища у лісі, на полі тощо. Знаєте, як це виглядає: ідеш повз ріку, а там купа використаних памперсів, прямо на березі, красиво омивається водою. А на 20 метрів нижче купаються діти. Краса!...Насправді ж вирішити цю проблему не так уже й важко.
Перший варіант – створення сміттєпереробних заводів. На щастя, у нас уже дійшли до того, що сміття можна і треба сортувати, адже із різного виду непотрібу можна виготовляти нові і потрібні речі. До прикладу, із пластику роблять тканину. Створити такий завод – от й ідея для власного бізнесу, і нові робочі місця, і проблема пляшок знята. Целюлозу можна переробляти у, скажімо, лотки для яєць, чи туалетний папір. Ефект – той самий. Про скло, метал і органічні відходи можна й не говорити.
Другий варіант – якщо немає ні бажання, ні фахівців, які могли б отак серйозно зайнятися створенням абсолютного нових для нашого краю заводів, можна сміття просто спалювати. Але не так бездумно, як це робиться зазвичай – вивезли усе на пустир, і нумо палити, знищуючи усе навколо і породжуючи величезний сморід. У нас в країні цього року проблема з енергією, то чому б не направити спалення сміття у корисне для усіх русло? Створити спеціальну станцію, яка використовуватиме енергію зі спалюваного мотлоху - на мою думку, така ідея має раціональне зерно. Цим можна вбити одразу двох зайців – і сміття позбудемось, і енергії для населення побільшає. Це дуже актуально сьогодні.
То, може, варто задуматися і вирішувати проблему просто зараз? Для цього не обов’язково надсилати злісні листи до Верховної ради і виходити зі страйками на центральну площу міста. Почніть із себе! І пам’ятайте, що чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять.
Діана Булак, студентка відділення журналістики УжНУ
Коментарі :
Додати коментар