Закарпаття: в очікуванні нових місцевих виборів
В Ужгородському прес-клубі відбулося засідання, головною темою став «Новий парламент України: очікування та прогнози. Підготовка до місцевих перегонів». Засідання проходило в рамках виборчого проекту Ужгородського прес-клубу за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.
Маріанна Колодій, політолог, соціолог, директор Центру ґендерної освіти при УжНУ зауважила, що розпочинається друга фаза виборчого процесу і стоїть питання: чи буде налагоджена робота парламенту чи ні. «Все – таки цей парламент запрацює, але передбачити, які рішення буде приймати, на сьогодні складно, - каже Маріанна Колодій. - У жодній країні світу так довго коаліційні угоди не готуються як у нас. Більшість очевидно буде сформована, але ми не почули політичних лідерів: якого ґатунку будуть, зокрема, реформи не зрозуміло. Уроки виборчої кампанії політики не врахували, населення очікує ясності і воно тієї ясності не отримало». За словами Маріанни Колодій, цього разу виборча система в Україні вийшла гібридною, але підготовка до пропорційної виборчої системи триває.
Сергій Федака, д.і.н., професор незважаючи на «український підхід» до виборів, дивиться на ситуацію як історик з більш далекої перспективи та з більшим оптимізмом. «На фоні усього того це далеко не найгірші вибори. Бодай за формальними ознаками набагато кращі: нема КПУ, регіоналів, які складали майже 200 голосів у минулій раді, за винятком Опозиційного блоку (але зовсім без опозиції неможливо) Інші 5 політсил представляють Євромайдан. Пройшов приблизно той парламент, який міг пройти і який відповідає стану суспільства, - каже Сергій Федака. - Наше суспільство далеко не ідеальне. У вівторок буде створена коаліція, на ранковому засіданні, і буде названо прем’єра Яценюка. Сподіваюсь до вечора будуть оголошені усі міністри, або ж найближчі вівторок чи середу».
За словами професора, головне, що буде вимагати президент від нового парламенту, - приймати відповідні рішення по Сходу, інші рішення спрямовані на відновленні територіальні. Інший блок питань, які доведеться розглянути ВР – фінансовий, зокрема, стабілізація гривні, соціальні виплати тощо.
Вихідців із Закарпаття в новому парламенті 11 закарпатців. «Дуже різношерста команда, яка пройшла, дуже рано щось прогнозувати, подивимося,- додає Сергій Федака. - Надто великої погоди закарпатці не робитимуть. Щодо Балог та Ланя, думаю, вони не збираються вступати у жодні фракції, кілька тижнів чи кілька місяців вибиратимуть найбільш оптимальну стратегію».
Щодо місцевих виборів, то на думку експерта, вони повинні відбутися вчасно - у вересні 2015 року, і потреби у достроковості цього процесу немає. « Це було б нормально, бо дострокові вибори входить «у плоть і кров» українських виборців, стають звичним явищем і це неправильно», - каже Сергій Федака. - Вибори мають відбуватися за законом, у нормальному, а не авральному режимі. До осені стабілізується ситуація на околицях, будуть висунуті і нові обличчя, водночас буде збережено старий депутатський потенціал і досвід і додасться запал молодечий, таким чином вдасться вийти на гармонію. Те, що відбувається у міській раді, - це поверхневі явища, бурління піни, яка не відображає глибинні процеси. Можливо, і Щадей виходить з-під відповідальності, десь йому це і вигідно позбутися мандату, десь чисто особисте несприйняття, може політичні технології. Одним словом - політичний театр».
Вибори населення на місцях повинні підготуватися, вважає Маріанна Колодій. Та й частина місцевих лідерів наразі воює у добровольчих батальйонах. «Логічно також було б, якби відбулися якісь зміни у законодавстві, у напрямку децентралізації, - каже Маріанна Колодій. - Дуже багато місцевих лідерів готові залишатися у недецентралізованих громадах. І населення теж неготове. Приймати такі зміни похапцем недоцільно».
admin
Коментарі :
Додати коментар