На День Дунаю закарпатські діти створили карту України й зібрали 521 кг пластикового сміття ФОТО
День Дунаю відзначається щорічно 29 червня в 14 країнах басейну річки під егідою Міжнародної комісії із захисту Дунаю.
2014 рік – ювілейний: святкується 20 років з часу підписання Конвенції із захисту р. Дунай, яка створила передумови для посилення співробітництва між країнами щодо охорони і використання водних ресурсів та 10-річчя святкування Дня Дунаю.
На Закарпатті святкування Дня Дунаю відбувалося у кількох локаціях: у селі Баранинці, де нагороджували переможців та учасників дитячого конкурсу «дамо бій пластиковим пляшкам!» та «Дунайський митець». У с. Квасово школярі малювали карту «Україна, об’єднана річками», ідея та розміри якої роблять її претендентом на включення до Книги рекордів. У цьому ж селі відкрили також бювет питної води для потреб мешканців села та сільської школи та освятили алею Небесної сотні.
Учасники прес-туру Ужгородського прес-клубу побували у селах Баранинці Ужгородського району та Квасово на Берегівщині.
У Баранинцях підбивали підсумки дитячого конкурсу «Дамо бій пластиковим пляшкам!». Як розповіла Олена Марушевська, організатор акції, участь у змаганнях брали 5 команд. Разом хлопці назбирали 521 кг! пластикових пляшок за два тижні. «Ми збирали по всій території Баранинець, жодного дня не відпочивали, підбирали пляшки по вулицях, пасовищах, найважче було перенести зібране сміття, допомагали друзі», - розповів представник команди переможців 12-річний Владислав Данко.
«Близько 4 тон пластику пропливає щодня по Дунаю, найбільше страждає популяція риб, адже їм нема де здійснювати нерест», - розповідає Олена Марушевська. - Тому наші акції спрямовані насамперед на попередження забруднення пластиком. Ми працюємо над тим, щоб відходів стало менше». За словами Олени Марушевської, саме в останні вихідні червня 14 країн Європи домовилися в один день проводити різні акції на честь дунайської солідарності. 8 років свято проводиться на Закарпатті.
«Важливо, щоб діти зрозуміли, що пластик - це не є сміття, а сировина, яка може бути перероблена. Важливо створювати умови, щоб матеріали потрапляли на повторну переробку, - коментує Андрій Бублик, (компанія Кока-Кола Беверіджиз Україна, яка підтримує День Дунаю щорічно). – За останні 6 років ми спостерігаємо, що кількість пластикового сміття, яке збирається, зменшується. Наша компанія яка використовує пластик у виробництві, не може стояти осторонь від проблем суспільства, проводимо багато заходів, спрямованих на популяризацію культури поводження з пластиковими відходами». Цього дня компанія Кока-Кола Беверіджиз Україна передала громаді Баранинців 8 контейнерів об’ємом 1100 л для збору вторинної сировини.
Василь Манівчук, заступник голови Закарпатської обласної організації Всеукраїнська екологічна ліга) додав, що зібране сміття потрапить на лінію по сортуванню, а потім на перевалочні бази за межі області, звідки піде на переробку. «У зв’язку з підписанням угоди про Асоціацію з ЄС у нас будуть кардинальні зміни у законодавстві щодо зборку та утилізації сміття, законодавство у Європі набагато жорсткіше, - каже Василь Манівчук . – Але Україна за 5 років зробить величезний крок у цій сфері, процесі змін в екологічному законодавстві вже розпочався».
У Бараницях також нагородили переможців конкурсу «Дунайський митець» (це загально-Дунайська творча феєрія, конкурс мистецьких виробів, матеріали для створення яких знайдені безпосередньо на березі річки, ставка або каналу). Біля сільської ради вишикувалися столи з незвичайними виробами із пластику та інших штучних речовин, деревини, паперу. Конкурс відбувається у паралельно у 14 країнах, найбільший приз для переможця - поїздка до Відня, якщо робота переможе у всіх 14-ти країнах.
«Пластикове сміття вже своїм об’ємом займає місце, залишаючись доступним для будь-кого, воно спалюється, що викликає ще більшу небезпеку для атмосфери, живих організмів,- коментує Олександр Геревич, директор Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру. – Але позитив у тому, що є вже конкретні приклади, як за останні 2-3 роки все менше і менше пластикового непотрібу з’являється на берегах водойм. Крім того у пляшки залітає безліч комах, мільярди їх гине. А в екологічному ланцюжку це відіграє велику роль».
Того ж дня у Квасові діти створили карту, ідея якої полягає у прагненні показати цілісність та єдність української держави, об’єднаної річками. Розмір карти є значним (3 на 5 м). У Квасові також відкрили бювет питної води, збудований силами мешканців села за технічної допомоги проекту Європейського Союзу та презентували алею Небесної сотні, на якій висадили 100 сакур.
Джерело:Ужгородський прес-клуб
admin
Коментарі :
Додати коментар