Аеропорт Ужгорода придбав трактор в Білорусі, бо не заборонено

07.07.2023 18:25 ПОДІЇ

Через державну систему закупівель з початку повномасштабного вторгнення проведено кілька угод з придбанням техніки походженням з країни-агресорки. Схема офіційно легальна, тож найстрашніше, що можна отримати за купівлю білоруського трактора — штраф від аудиторів.

Схема закупки «Беларус» через Prozorro
Після 24 лютого 2022 року на платформі Prozorro здійснено щонайменше 15 закупівель тракторів із Білорусі. Це лише ті, в описі яких згадувалася відповідна марка «Беларус». Всього на техніку витратили 20 млн грн, розповіли розслідувачі проєкту DOZORRO Transparency International Ukraine.

«Поставкою займалися дві компанії, які належать до групи «‎Техноторг» Євгена Березовського та колишнього громадянина Білорусі Ігоря Калюжного. Уповноважені особи, відповідальні за закупки, зазначили, що придбані трактори нібито були зібрані в Україні. Відповідні документи замовникам надали у компанії», — зазначають розслідувачі.

Ужгородський аеропорт, зокрема, замовив трактор за 1.6 млн грн у вересні 2022 року. Керівництво виправдало покупку тим, що на час її проведення прямих заборон на придбання білоруської техніки не було.

Схема така: українські фірми купують ліцензію Мінського тракторного заводу, додають якісь деталі до самої техніки — і вона вже не під санкціями, адже нібито походить з України. На основі білоруської технології створили й окремий трактор «Кий 14102», який продають у півтора раза дорожче. Громади ж досі обирають марку «Беларус» через її дешевизну.

Кабінет міністрів України 12 жовтня 2022 року заборонив на час воєнного стану та ще 90 днів після купувати російські та білоруські товари чи послуги. Зокрема, постанова містить такі пункти:

— замовник зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію учасника, якщо він чи його кінцевий бенефіціар, член або акціонер потрапив під санкції;

— забороняється купувати щось у росіян та білорусів, а також товари та послуги, які мають походження з цих країн;

— аналогічно не можна замовляти підсанкційну продукцію.

Виявляти такі правопорушення має Держаудитслужба. За них покупцю загрожує адміністративна відповідальність — від 25 500 до 51 000 грн штрафу. Є й один виняток, коли товари з РФ чи РБ купити можна: якщо вони необхідні для ремонту чи обслуговування чогось, що придбали до жовтня 2022 року, і при цьому не підсанкційні.

У Верховній Раді зареєстрований законопроєкт № 8384, який пропонує запровадити кримінальну відповідальність за невиконання санкцій. Якщо закон ухвалять, покаранням буде 12 років ув’язнення з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років та конфіскацією майна.

zaborona

Коментарі :


Додати коментар

 

 

 

Погода

ПОДІЇ

Оголошення

Архів новин

Влада

Чи влаштовує вас влада в Україні?


Влаштовує
Не влаштовує
Мені однаково


Голосувати/результат