На рахівському фесті бринзи продали понад 8 тонн сиру й відкрили молокопереробний цех
Бринза — делікатесний продукт здоров’я для гурманів. Смачний і унікальний сир, який своїми руками виготовляють працьовиті закарпатці, вшановують особливим й одним із улюблених фестів області — «Гуцульська бриндзя».
Свято традиційно проходить у Рахові, де багато місцевих та туристів збираються, аби поласувати бринзою, придбати додому смачний сувенір, скуштувати страви з бринзою, побачити справжню полонинську ватру — споконвічний оберіг для вівчарів та отар — та проникнутися місцевим колоритом. Свято закарпатського сиру проходило вже вчотирнадцяте.
Фестиваль справді смачний, а його молочна родзинка має неабияку популярність. На цьогорічному святі реалізація сиру, вурди й бринзи перевищила 8 тонн. Місцеві тішаться цьому й додають, що бринза — не лише чудовий смаколик до різних страв, а й гарний заробіток.
Пані Василина з села Кваси каже, що бринзу готує з дитинства, з того часу, «як почала сокотити вівці». Вона варить бринзу з овечого молока й переконує, що така краща за всіма якостями, ніж із коров’ячого. Жінка розповідає, що праця не так кропітка, як тривала — треба, аби бринза відстоялася. Цей чудо-продукт готують не лише, аби смачно представити Закарпаття туристам, а й щоб удома була поживна й корисна їжа. Пані Василина твердить, що у рахівчан бринза переважно щодня вдома на столі.
«Вдома варять вареники, картоплю з бринзою, кремзлики з бринзою», — додає пані Василина. — То в нас готовий корм. Ми закладаємо в банки, пресуємо, трошки обварюємо та й на полицю. То готовий корм у нас».
Жінка зізнається, що приготування бринзи на продаж доволі вигідна справа, відтак роками бере участь у фестивалі. За її словами, літрова банка сиру коштує 100 гривень та й для сім’ї є харч.
Цього ж дня у селі Луг Рахівського району відкрили молокопереробний цех. Ще у 2006 році тут було змонтовано цех із переробки коров’ячого та овечого молока. Проектна потужність — 3 тонни молока за зміну.
«Сировина буде закуповуватися у фермерських та особистих селянських господарств району. У смт Ясіня, с. Ч.Тиса, с. Лазещина та с. Луг вже відкрито пункти заготівлі молока, — розповів виконавчий директор Василь Спащук. — Молоко закуповуватимемо в місцевих мешканців. Але тільки в тих, які зареєстрували свої корів».
У перспективі кооператив планує не тільки розливати пастеризоване молоко, а й виробляти сметану, кефір та інші молочні продукти.
ФОТОРЕПОРТАЖ.
Евеліна Гурницька
ТЕГИ : Гуцульська бриндзяКоментарі :
Додати коментар