Заміна Турула на Тризуб у Мукачівському замку може ще більше посварити Україну та Угорщину

20.10.2018 15:21 ПОЛІТИКА

Скоріше за все, це всього лише інформаційна провокація.

Все почалося із здавалося би безневинної інформації Мукачівського історичного музею на Facebook. Мовляв, оголошуємо конкурс на розробку українського герба Тризуба для встановлення в замку Паланок.

Якщо зважити на те, що оголошено конкурс «на розробку та виготовлення державного символу України — герба України», то мова могла йти про інсталяцію герба, а не щось інше. Адже герб в Україні розроблений і затверджений, а розробляти інший герб не є прерогативою якогось історичного музею. Тобто, музей хотів розробити щось подібне до герба і десь його встановити.

Однак наближений до Віктора Балоги сайт «Закарпаття.онлайн» подав цю інформацію у своїй інтерпретації. Видання переконувало, що Тризуб буде розміщено замість птаха Турула, який наразі височить на стелі в замку. Можливо, видання так вирішило через те, що Історичний музей до свого допису виклав саме зображення цієї стели і без орла.

При цьому інформація про заміну Турула на Тризуб з’явилася саме напередодні візиту до Закарпаття міністра МЗС України Павла Клімкіна. Звичайно, що таке повідомлення лише ще більше розлютило угорців, бо для них Турул є важливим національним символом. І Турула на Мукачівському замку було встановлено після тривалих бюрократичних та дипломатичних баталій. Його було встановлено при президентові Ющенку в 2008 році. Саме тут вже був Турул і його встановили ще наприкінці ХІХ століття. Того Турула зняли при владі Чехословаччини, а до 1000-го приходу угорців у Карпатський басейн Турул був відновлений.

На жаль, інформацію про заміну Турула на Тризуб активно поширювали майже всі українські центральні видання, а головне — російські ЗМІ. І тут стає зрозуміло, що це могла бути виключно спланована інформаційна провокація. Більшість ЗМІ писали, що таке рішення було прийняте владою міста Мукачево. Однак у мерії Мукачева нам повідомили, що від них не виходило жодної ініціативи щодо заміни Турула на Тризуб. Керівництво ж музею вже тривалий час не виходить на зв’язок і не коментує цю інформацію. Хоча нам вдалося дізнатися, що про заміну Турула на Тризуб таки не йдеться, а йдеться про конкурс, а де буде розміщено Тризуб — не повідомляється.

А от у соцмережах вже розгортається ціла інформаційна війна, а дров до багаття підкладають численні боти, яким, здається, вигідно, щоб ця війна розпалювалася все дужче. Прихильники заміни Турула на Тризуб переконують, що це вже давно час зробити, бо не личить, коли на історичному об’єкті України розташований символ іншої держави. Всі ці повідомлення підкріплюються відверто націоналістичними лозунгами, які межують із фашизмом.

У свою чергу закарпатські угорці та й закарпатські українці кажуть, що заміна національного символу Угорщини на державний символ України на замку «Паланок» є недоречною. Така акція остаточно може посварити наші країни і привести до непередбачуваних наслідків, зокрема, до повної блокади Угорщиною євроінтеграційних потуг України.

Серед численних коментувань є мало логіки. Логіка ж доволі проста. З Мукачівським замком пов’язані визначні події саме в історії Угорщини. В українській версії Вікіпедії стаття про замок Паланок доволі скупа і там є намагання хоч якось приплести історію України, але не виходить. Акцент робиться на те, що в один із періодів замком володів подільський князь Федір Корятович. І все. Але ж навіть школярі знають, що Теодор Корятович був литовським князем і він був ленником (спадково залежним) Угорщини.

Тобто, що стосується причетності України до цього замку, то її фактично немає. Відразу після анексії Закарпаття сталіністами замок став нищитися, там були профтехучилище, а потім конюшні та склади. Відродження та реконструкція замку відбувалася лише віднедавна і значною мірою за кошти Угорщини. Бо саме в історії Угорщини цей замок був визначним. Бо саме в цьому замку угорці дали бій татарській орді Батия в ХІІІ столітті і замок вистояв перед 60 000 ордою Батия. Бо саме цей замок став оплотом антигабсбурзького повстання за угорську незалежність від Австрії наприкінці ХVІІ століття. Саме тут на початку ХІХ століття переховували від наполеонівського війська Святу Угорську Корону, яка є найбільшим скарбом Угорщини. Тому цілком логічно, що у цьому замку встановлено національний символ Угорщини.

Можливо, є логічним встановити і державний символ України на цьому історичному об’єкті, якщо вже комусь так кортить. Але чому це повинно бути за рахунок зняття національного символу держави, з історією якої цей об’єкт тісно пов’язаний?

Якщо у влади Мукачева та керівництва музею є розуміння ситуації і хоч трошки раціональності в мисленні, то вони не ставатимуть на шлях війни і розпалювати ще більше протистояння між нашими країнами. Ми повинні знаходити шляхи до порозуміння, а не шукати приводи для чергової сварки.

Степан Форкош, для Prozak.info

Коментарі :


Додати коментар

 

 

 

Погода

Оголошення

Архів новин

Влада

Чи влаштовує вас влада в Україні?


Влаштовує
Не влаштовує
Мені однаково


Голосувати/результат