Деяким закарпатським студентам «уріжуть» стипендію, а викладачі працюватимуть у півтора рази більше
...якщо Верховна Рада України прийме за основу, а в майбутньому проголосує за законопроект «Про вищу освіту» №1187. Про це заявили представники закарпатських студентів та активної молоді у прес-центрі «Закарпаття» під час прес-конференції.
За словами заступника голови Ужгородської міської організації «Фундація регіональних ініціатив» Юлії Дуб, наразі до Верховної Ради подано три проекти законів про вищу освіту, а саме: №1187, №1187-1, №1187-2. Перший, проти якого найбільше виступають студенти, подали народні депутати від Партії регіонів, другий – представники опозиції, третій – учасники так званої «групи Згуровського». Щоправда, інші два проекти закону теж не є ідеальними, а тому представники студенства пропонують «у чистому вигляді» не підтримувати жоден з них. На даному етапі, за словами Юлії Дуб, запропоновано взяти за основу проект 1187-2 і суттєво його доопрацювати.
Вперше представники різних організацій висловили протест 7 березня під час засідання Закарпатського молодіжного форуму «Обговорення проектів законодавства про вищу освіту». Юлія Дуб стверджує, що анонсів про подію не було ні у ЗМІ, ні в інших поширених джерелах, а представники ФРІ дізналися про це випадково. «Більшість студентів, які туди прийшли, взагалі не розуміли, про що йдеться. Вони не ознайомлені із проектами, не знають їх суті, і роблять лише те, що їм підказують», – стверджує активістка.
Експерт з освітніх питань Всеукраїнської молодіжної громадської організації «Фундація регіональних ініціатив» Михайло Лебедь презентував порівняльну таблицю, у якій видно всі ті недоліки, які нестиме проект закону №1187. Він навів приклад, що, згідно із цим документом, виникає велика проблема у порядку призначення стипендій. Якщо законопроект Квілова-Колетніка стане законом, то стипендії призначатиме вчена рада навчального конкретного закладу, а не Кабмін, як це відбувається зараз. «У такому разі нема гарантій, що стипендія не буде несправедливо нарахована улюбленцям... так можна легко маніпулювати цими речами», – стверджує Михайло Лебедь. Стосовно ще одного пункту, а саме умов відрахування студентів, експерт з освітніх питань зазначив: «згідно з проектом №1187 прописані норми, що відраховувати можна за порушення внутрішнього статуту і правил розпорядку закладу. Але навіть зараз у багатьох вишах статути суперечать чинному Закону «Про вищу освіту». Вже зараз студентів виключають за вигадані причини, але покищо студенти можуть відстояти свої права, чи то сперечаючись з викладачами, чи то у суді. От в Національному університеті імені Шевченка у Києві написано, що не можна студентам займатися політикою, але що таке політика — ніде не зазначено. На практиці ця норма в конкретному університеті дійсно застосовувалась. І не тільки до людей, що належали до тієї чи іншої партії, але й до тих, хто був громадським активістом або ж студентом відділення журналістики, який писав на відповідні теми. З правилами внутрішнього розпорядку ВНЗ – ще гірше, адже вони можуть затверджуватися однією людиною (наприклад, ректором) одноосібно. Іще один пункт – плата за навчання студентів-контрактників. Законопроект від депутатів Партії регіонів фактично пропонує збільшувати плату за навчання у будь-який період і на будь-яку суму».
Голова Закарпатського осередку Громадянської мережі «ОПОРА» Святослав Бабіля переконаний, що у будь-якому разі «зміни потрібні, бо якщо їх не буде, то вища освіта в Україні деградуватиме». «Пам’ятаєте ситуацію із стипендіями у нас в УжНУ, коли підняли стипендіальний бал? Тоді був неймовірний ажіотаж. От і зараз, якщо пояснити молоді, що через цей законопроект, якщо він стане законом, стипендії даватимуть тому, кому вважатимуть за потрібне, люди повстануть. Хоча це досить банальна, але одна з основних причин, чому їм має бути не все-одно. Отже, чи вийдуть закарпатські студенти на протест, залежить від того, наскільки вони відчуватимуть небезпеку», – наголосив Святослав Бабіля. За його словами, насправді це питання стосується не тільки студентів, а й викладачів. Адже законопроект передбачає збільшення навантаження з 600 до 900 годин на місяць.
10 квітня в Ужгороді відбудеться друге засідання форуму, під час якого обговорюватимуть питання законопроектів «Про вищу освіту в Україні». Про час і місце проведення організатори пообіцяли повідомити додатково. На форум, за словами учасників прес-конференції, можна приходити всім охочим і небайдужим. Адже покищо представники адміністрації вищих навчальних закладів Закарпаття пропонують взяти за основу законопроект Ківалова-Колетніка.
Закарпаття онлайн
admin
Коментарі :
Додати коментар