Закарпатським вчителям затримують платню
Ще зовсім недавно, у жовтні прем’єр-міністр Азаров заявив, що «уряд постійно працює над покращенням престижності праці педагога». Зокрема над підвищенням рівня оплати праці вчителів. Прем’єр тоді пообіцяв: «На кінець 2012 року вона складе майже 3 тис. грн., а до кінця наступного – наблизиться до 3,5 тис».
І ось настав листопад. Вибори завершилися. І здається у бюджеті країни нині зяє не просто дірка, а величезна чорна діра. Зазвичай від цього страждають першими бюджетники – вчителі та лікарі.
Деякі бюджетники на Закарпатті вже не отримали авансу у листопаді. «Зазвичай ми отримували ці кошти (аванс) 11-15 числа щомісяця, – каже вчителька з міста Берегово. – А тепер вже 20-е, нам навіть нічого не обіцяють, а про грудень керівництво сказало взагалі забути… А як жити, якщо ці гроші чекаємо всі як «манну небесну», бо всі до копійки розписані – особливо у тих родинах, де малі діти».
Схожа ситуація по всьому Закарпаттю. «Аванс нам також затримують. Обіцяють, що отримаємо цієї п’ятниці. Побачимо. Але нам затримували платню і за жовтень», – розповіла вчителька з Мукачева.
Отже, серед багатьох закарпатських учителів вже ширяться чутки, що у грудні вони своїх кровних грошей не отримають. Виявляється їх просто не передбачили у бюджеті!
Колишній міністр фінансів Ігор Уманський зазначає, що реальні доходи бюджету не відповідають передвиборним навантаженням на українську казну.
Коли складали Державний бюджет на цей рік, «не додали» більше місячного фонду оплати праці для вчителів. Тобто потрібних грошей у бюджеті України справді нема. Уже не перший рікна останній місяць не вистачає грошей на зарплату бюджетникам. Єдина надія завжди була на субвенції з державного бюджету.
Однак нині ситуація справді критична. Про це свідчить зокрема залишок коштів на Єдиному казначейському рахунку. На початок листопада там було лише 1,76 мільярда гривень. Це найгірший результат за останні десять років.
Нині труднощі з виплатами зарплат по всій Україні – у Києві, Львові, у Житомирі, де не вистачає майже 50 мільйонів для виплати зарплати педагогам і медикам. На Львівщині бракує 180 мільйонів гривень на зарплати освітянам. Скільки потрібно грошей на Закарпатті – поки що невідомо…
У столиці ситуація ще гірша – там лише днями почали розрахуватися з освітянами за другу половину жовтня. А от за листопад, прогнозують експерти, уряд розрахується з ними вже грудневими коштами. У разі невиплати зарплати педагоги кажуть, що готові вийти на страйк.
Судячи з усього, урядовим «покращувачам» забракло як мінімум 10 мільярдів на зарплати українським бюджетникам.Тому де Кабмін візьме гроші на зарплати бюджетникам в останній місяць року – наразі незрозуміло.
Хоча у Міністерстві соціальної політики людей заспокоюють: за їхньою версією «заборгованість із заробітної плати бюджетникам виникла з технічних причин і погашатиметься протягом наступного місяця».
За словами Сергія Романюка, заступника голови Профспілки працівників освіти і науки, якщо Верховна Рада не перегляне зміни до закону про держбюджет на 2012 рік, то люди залишаться без заробітної плати, тому що у регіонах резервів, щоб виплатити цю заробітну плату – немає. Тому профспілки ініціюють зустріч з керівництвом уряду за участю міністрів галузей, представників регіональних профспілок. Такі збори планують провести 10 грудня.
За словами Романюка, в освітянській сфері ситуація – найгірша. Аби «закрити» фінансовий рік, там потрібно 5 млрд. грн. Не вистачає грошей і на виплату студентських стипендій. В інших галузях ситуація – подібна. Зокрема, у галузі охорони здоров’я не вистачає близько 2 млрд.грн. на зарплату. А загалом - близько 10 млрд. грн. Цих коштів взагалі в бюджеті не передбачено.
Як стверджує голова профспілки, потрібно, щоби Кабінет міністрів направив у
Верховну Раду законопроект про внесення змін до закону про державний бюджет на 2012 рік, де би чітко вказав, «з яких статей кошти зняти і перекинути на ті статті, де є велика проблема з закриттям року».
Столичним медикам також затримують зарплату. Їх вже попередили, що зарплата буде приблизно у 20-х числах, а наступного місяця можна
буде розраховувати тільки на аванс. На Закарпатті листопадовий аванс лікарі все-таки отримали, однак що буде у грудні не знають. Серед них теж ширяться чутки, що чеснозароблені гроші можуть і зовсім не побачити до початку наступного року.
Отже, тут вже не до обіцянок Азарова щодо суттєвого підняття зарплати. Заплатили б хоча те, що заборгували перед Новим роком…
Джерело: Іван Романчук, спеціально для Мукачево.net
admin
Коментарі :
Додати коментар