Українські та кошицькі науковці обговорили спільний проект з альтернативної енергетики

Прес-служба облради 23.08.2012 15:41 СОЦІО

Висока ціна на блакитне паливо, яка щороку зростає все частіше змушує задумуватися над впровадженням сучасних європейських енергозберігаючих технологій та використання відновлювальних джерел енергії. Наші сусіди з країн ЄС   активно використовують енергію вітру, сонця, води, є й інші альтернативні джерела. В Карпатському регіоні вже роблять перші   кроки до того, аби замінити природній газ на альтернативні джерела та стати енергонезалежними. Зокрема в рамках програми транскордонного співробітництва ЄІСП Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна на 2007-2013 роки. Закарпатська область та Кошицький край реалізовують спільний проект “Біоенергія Карпат”.  

Різні зустрічі, тренінги та семінари виробників та споживачів відбулися   як Закарпатті, так і у Словаччині. Учасники   обмінювалися досвідом та обговорювали перспективи. Напрацювання у цьому напрямку є вже в обох сторін. Досвідом   щодо застосування альтернативної енергетики цього тижня ділилися споживачі та виробники на черговій — третій робочій зустрічі. Вона відбулася у словацькому селі Маргецани Кошицького краю.

Сільський голова Ігор Петрік повідомив, щ проект “Біоенергія Карпат” далеко не перший для Маргецан. Коштом Євросоюзу тут облаштували центральну площу містечка, встановили фонтан, енергозберігаюче вуличне освітлення, а також забезпечили ці зони wifi мережею. Також реконструювали школу та спорудили ігровий майданчик, встановили на її даху сонячні колектори. Що цікаво, у населеному пункті з 2 тис. населення, за правопорядком стежать камери спостереження Все це могли побачити учасники української делегації. Втім основна гордість містечка — це відреставрований будинок культури.  

Ігор Петрік, сільський голова с. Маргіцани (Словаччина):
«Основні напрямки розвитку альтернативних джерел ененергетики, які ми здійснюємо – встановили котел, що працює на біомасі. Також в неподалік села зведено міні-ГЕС Реконструкцією будинку культури ми почали займатися 7 років тому. Сама задумка виникла на подібній зустрічі, коли я брав участь у презентації котлів, що працюють на відходах деревини у Чеській республіці. Ми шукали шляхи, як би реалізувати подібний проект і в нашому селі. Зрештою, долучилися до одного з грантових проектів ЄС. Отримали понад 800 тисяч євро. За ці кошти утеплили та замінили вікна й двері в адмінбудинку сільського уряду та будинку культури. Тут, в підвальному приміщенні встановили котли, які виробляють теплоенергію з   відходів деревообробної промисловості. Котельня працює   майже в автономному режимі – завантаження пелет, регулювання рівня температури – автоматизоване.   Ми цікавилися й іншими джерела альтернативної енергетики, втім для нашого регіону найцікавіше саме використання біомаси, адже це гірська місцевість і тут багато лісу та деревообробних підприємств».

Джозеф Магда, інженер, експерт:
«Мета проекту - знизити витрати енергії із використанням відновлювальних джерел енергії — біомаси. Замінити газ, який ми імпортуємо, використанням сучасних технологій та мінімізувати вплив на навколишнє середовище. Найкращим прикладом є наш будинок культури.
Тут є 2 котли, 250квт - потужність кожного. Вони спалюють   тріску.   Керування дистанційне, для цього достатньо комп’ютер та інтернет.   За минулий сезон ми використали 70 тонн палива. Якщо в грошах — зекономили 10 тисяч євро лише за зиму. Окупність проекту – понад 80 років.   Тому без дотації єврофонду це зробити було би неможливо. Дотація зменшила період окупності до 4-5 років».


Крім котлів на біомасі, учасники делегації відвідали мініГЕС. Одна з них збудована ще в 1921 році. Тоді її потужність була 160 кВт. Зараз — 190 кВт. Загалом станція розрахована максимально на 200 кВт. Це в разі, якщо рівень води в річці високий. При потребі знизити кількість виробленої енергії дана ГЕС працює в реверсному режимі. Загалом міні-ГЕС у Словаччині близько 250.Стільки ж теоретично можна ще побудувати. Також обидві сторони відвідали ще одну мініГЕС, будівництво якої розпочалося у 2009 році.

Ярослав Мацейко, директор компанії, що зводить міні-ГЕС:
«Ми почали розробляти проект спорудження міні-ГЕС ще в 2007 році. Її потужність 400 кВт. Енергія, яку виробляє ця міні-ГЕС постачається в   загальнонаціональну мережу. Відверто кажучи, починати будівництво таких станцій просто неможливо без підтримки ЄС, адже окупність була би понад 30 років. Ми почали будувати цю міні-ГЕС після того, як проект схвалив ЄС та Словацька держава - вони надали 50% фінансування.   Наше законодавство підтримує будівництво міні-ГЕС, гарантує регульовану ціну на енергію протягом 15 років. А щодо питання екології, ми маємо підписану угоду між нашою компанією та риболовними об’єднанням. Щороку ми сплачуємо їм компенсацію за обмеження риболовлі на протяжності річки, котра зайнята для роботи ГЕС. Дана компенсація спрямовується на відтворення популяції риб».


Прес-служба облради

Коментарі :


Додати коментар

 

 

 

Погода

СОЦІО

Оголошення

Архів новин

Влада

Чи влаштовує вас влада в Україні?


Влаштовує
Не влаштовує
Мені однаково


Голосувати/результат