Аналітика: Що сховано за казковими привілеями для Shell?

admin 31.01.2013 16:46 ПОДІЇ

Щедрі податкові привілеї для компанії Shell, що шукатиме сланцевий газ в Україні, викликають чимало запитань. Преференції для однієї фірми, зазначають критики, зовсім не означає покращення бізнес-клімату.

У нещодавно підписаному контракті на розробку Юзівського родовища сланцевого газу компанія Shell, судячи з усього, отримала безпрецедентні податкові пільги й казкові преференції для ведення бізнесу. Принаймні такого висновку можна дійти ознайомившись з проектом угоди, який оприлюднив на своєму персональному сайті депутат Харківської облради Іван Варченко (Батьківщина). Інвестору дозволено не платити податок за землю, рентну плату за видобутий газ, митний, екологічний податок, збір за спеціальне використання води, збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, тощо.
У проекті угоди також передбачено, що Україна платитиме компанії Shell пеню у розмірі 120% облікової ставки НБУ за кожний день несвоєчасного повернення ПДВ. Перевірку діяльності Shell здійснюватиме лише один держорган і не частіше одного разу на три роки, записано в проекті угоди. Також там передбачено, що тривалість перевірки не повинна   перевищуватиме 10 днів. При цьому на інвестора не поширюється дія будь-яких нормативних документів уряду України, органів місцевого самоврядування, якщо вони обмежують права інвестора.

Пільги - це ще не покращення інвестиційного клімату

Керівник проекту "Інвестиційний клімат" Міжнародної фінансової корпорації (IFC) Світового банку Сергій Осаволюк наголошує, що така вибірковість у наданні привілеїв негативно впливає на інвестиційний клімат в країні. "Ми проти таких преференції. Якщо вони надаються, то це означає, що відсутні сприятливі умови для всіх", - зауважив Осаволюк в інтерв’ю Deutsche Welle. За його словами, пільги вбивають конкуренцію на ринку.

Якщо преференції існують, то очевидно, що система співпраці з інвесторами непрозора, каже представник IFC. І замість того, щоб уникати цього, українська влада ініціює ухвалення законів про індустріальні парки та пріоритетні сфери інвестування. "Нема потреби надавати право окремим чиновникам визначати, які сфери є пріоритетними, а варто спрощувати умови ведення бізнесу для всіх", - впевнений Осаволюк. Посилаючись на дослідження Світового банку, експерт зауважив, що податкові пільги зовсім не призводять до збільшення інвестицій в країні.
Незалежний експерт з енергетичних питань Олександр Нарбут не виключає, що на таких особливих привілеях наполягала саме компанія Shell. На його думку, таким чином інвестор прагне убезпечити проект від рейдерських захоплень та свавілля контролюючих органів. Українська влада, вважає Нарбут, була змушена піти на казкові преференції для компанії Sell, оскільки інакше не можливо залучити великого інвестора у видобувну галузь. "Через неефективне державне управління Україна зараз бідна на власні інвестиційні ресурси", - констатує Нарбут.

Загадкова компанія

Втім існує й інша версія того, чому українська влада погодилася на значні преференції для компанії Shell. Якщо вона таки знайде сланцевий газ в необхідних обсягах на Юзівській ділянці на території Харківської та Донецької області, то, відповідно до проекту договору, оприлюдненого Варченком, частка української держави при розподілі продукції складе від 30% до 60%. Від української сторони в проекті братиме участь нещодавно створена компанія "Надра Юзівська", 90% якої належить НАК «Надра України», та партнер державної компанії - «СПК- ГеоСервіс».
Втім, що це за загадкова компанія "СПК- ГеоСервіс", чому вона потрапила в угоду з Shell і хто її власник, не зміг пояснити навіть міністр енергетики та вугільної промисловості України Едуард Ставицький. Урядовець наголошує, що це не його справа з'ясовувати, хто власник цієї компанії. "Це компанія, де працюють спеціалісти по геології і які вже більше п’яти років працюють з ведучими компаніями. Вся інформація на офіційних сайтах міністерств і відомст", - цитує Ставицького інтернет-портал ЛІГА.net.
А де ж прозорість?
Подібні схеми з залученням маловідомих фірм - найлегший спосіб заховати інтерес влади в серйозній та ймовірно перспективній угоді з Shell, впевнений голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін. "Преференції для Shell - це плата за участь компанії "СПК- ГеоСервіс" в цьому проекті. Саме там закладені фінансові інтереси влади. Схема дуже проста й корупційна", - наголошує Шабунін.
Міністр Ставицький, однак, переконує, що угода з Shell проходила антикорупційну перевірку. "В угоді окремим пунктом вказана антикорупційна складова і підписана вона у відповідності зі всіма міжнародними правилами", - зазначив міністр енергетики та вугільної промисловості. Втім Віталій Шабунін не вірить словами міністра. "Якщо ви такі білі й пухнасті, назвіть, хто проводив ту антикорупційну перевірку й чітко вкажіть власників "СПК- ГеоСервіс", - просить голова правління Центру протидії корупції.

Лілія Гришко
http://www.dw.de/

admin

Коментарі :


Додати коментар

 

 

 

Погода

ПОДІЇ

Оголошення

Архів новин

Влада

Чи влаштовує вас влада в Україні?


Влаштовує
Не влаштовує
Мені однаково


Голосувати/результат