Аналітика: Чи має закордонний паспорт коштувати лише 170 гривень?

admin 18.09.2013 13:31 ПОДІЇ

Ось уже кілька місяців вся Україна спостерігає за паспортною епопеєю. Нагадаємо, замість одіозного концерну ЄДАПС право друкувати закордонні паспорти отримав державний поліграфкомбінат "Україна".


Ситуація з ціною на закордонний паспорт станом на початок цього літа


Через зміну виконавця у черзі на видачу документів опинилися понад 100 тисяч людей. Громадянам, які в розпал сезону відпусток опинилися заручниками паспортного пінг-понгу, в Державній міграційній службі повідомили: закордонний паспорт коштуватиме 377 гривень.
Втім, ця сума – завищена і незаконна.
Кілька місяців тому відбулися дві події, не типові для України.
Перша – мешканець Запоріжжя (Руслан Жиров) не пошкодував свого часу і нервів, аби добитися у суді рішення про видачу йому закордонного паспорта за 170 гривень. А це, нагадаю, єдиний правомірний платіж, встановлений Декретом Кабміну "Про державне мито" (цей акт має силу закону).
Друга – на захист Жирова став Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, який 5 лютого встановив, що орган, відповідальний за видачу паспорта, не мав права вимагати від громадянина подання інших, не передбачених законом та відповідним порядком "документів і платежів". Суд зобов’язав відповідне управління Державної міграційної служби (ДМС) видати паспорт.
ДМС оскаржила це рішення в касаційному порядку. І по-суті, справу програла. Адже Вищий адміністративний суд України (ВАСУ) установив (далі ключові цитати):
- "…провівши правовий аналіз положень постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року №1098 "Деякі питання надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг" (маються на увазі - 87,15 грн. за "оформлення і видачу паспорта" та 120 гривень "за бланк" - авт.), … апеляційний суд дійшов правильного висновку, що такі послуги можуть надаватися особі лише за її письмовою заявою, тобто за наявності у неї бажання їх отримати, і не мають обов'язкового характеру";
- "… як вірно зазначив апеляційний суд, особа, яка звертається за оформленням паспорта, зобов'язана … оплатити державне мито за оформлення і видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон у розмірі 170 гривень і, оплачуючи послугу відповідача "оформлення і видача паспорта громадянина України для виїзду за кордон" у розмірі 87 гривень 15 копійок, у такий спосіб сплачує вартість одних і тих же його дій (послуг) вдруге".
Щоправда, ВАСУ у резолютивній частині замість обов’язку "оформити та видати .. паспорт громадянина України для виїзду за кордон" змінив його обов’язком "повторно розглянути питання щодо оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон на підставі поданих … документів". Тобто ВАСУ уточнив, відповідно до правил юридичної техніки, обов’язок ДМС.
Отже, мотивувальна частина рішення апеляційного суду була повністю підтверджена ВАСУ, і уточнення стосується лише резолютивної частини рішення.
Натомість на офіційній веб-сторінці Державної міграційної служби більше 10 днів як основна новина подається інформація: "Вищий адміністративний суду України скасував вимогу щодо оформлення паспорта для виїзду за кордон без сплати обов’язкових платежів". А в самій новині інформацію про судове рішення спотворено так, наче додаткова плата "за оформлення та видачу паспорта" (87,15 грн.) та "за бланк" (120 грн.) є обов’язковою.
У зв’язку з цим дуже хотілося б, щоб Державна міграційна служба не вводила громадян в оману та не поширювала неправдиву інформацію. Інакше це шахрайство. Судове рішення необхідно поважати і виконувати, а для початку – виправити іншу некоректну інформацію на сайті ДМС та припинити подальше дезінформувння громадян, озвучуючи інші ціни на паспорт.
Громадяни України мають право отримати закордонний паспорт за 170 гривень державного мита, і не зобов’язані сплачувати жодних додаткових платежів.
P.S. А для політиків, які дбають про громадян, було б незле під час канікул підготувати новий закон про документи, що посвідчують особу, на заміну недемократичному та неправовому закону "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус".
Чи усіх турбують лише вибори?
Віктор Тимощук, Центр політико-правових реформ, для УП

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Ситуація з ціною на закордонний паспорт станом на початок цієї осені

Вищий адміністративний суд України визнав законними платежі при оформленні закордонного паспорта.
Як повідомляє Державна міграційна служба, відповідне рішення суд ухвалив 17 вересня, повністю задовольнивши касаційну скаргу Міграційної служби у Запорізькій області.
Відтак ВАСУ скасував постанову Дніпропетровського апеляційного адмінсуду від 19 лютого 2013 року у справі за позовом мешканця Запорізької області Ж. (Руслана Жирова - ред.) з питань оплати послуги з оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон та залишив у силі рішення суду першої інстанції, яким заявнику було відмовлено у задоволенні позову.
"Основною вимогою позивача було оформлення паспорта для виїзду за кордон зі сплатою лише 170 грн. (державне мито), тоді як постановами Кабінету міністрів передбачено сплату, окрім державного мита, вартості адміністративної послуги та вартості бланку паспорта", - сказано у повідомленні.
"Суд підтримав позицію Державної міграційної служби України та поставив логічну крапку у суперечках з приводу обов’язкових платежів при оформленні закордонних паспортів", - повідомляє прес-служба Державної міграційної служби.
Водночас, Іван Фурлет, який також судиться з ДМС за законну вартість закордонного паспорта, уточнив "Українській правді", що, поки немає повного тексту рішення ВАСУ, не можна стверджувати, що суд визнав законною встановлену плату за закордонний паспорт.
"Слід розуміти, що є 2 платежі: 1-й, обов'язковий, законний – державне мито на суму 170 грн.; 2-й, необов'язковий, законний – за послуги ДМС на суму 207,15 грн. ДМС вважає що 2-й є також обов'язковий. У суді не ставиться питання про законність 2-го платежу, а про законність примушування до його сплати в обов'язковому порядку", - пояснив він.
"Стверджувати, що суд визнав цей платіж обов'язковим без тексту ухвали неможливо. Заява ДМС є маніпулятивною. "Послуги ДМС", суть яких не може пояснити сама ДМС, можуть надаватися громадянину лише за її заявою. Про це чітко написано як в рішеннях судів, так і в п. 2 ПКМУ 1098, на яку посилається ДМС", - наголосив Фурлет.
За даними Відділу централізованого оформлення паспортів, оформлення закордонного паспорта у термін до 30 календарних діб коштує загалом 377 грн. 15 коп. (держмито 170 грн , послуги ДМС – 87 грн. 15 коп., послуги з реалізації бланку – 120 грн.), а у термін 10 робочих діб – 634 грн. 30 коп. (мито 340 грн , послуги ДМС – 174 грн. 30 коп., бланк – 120 грн.).

pravda.com.ua

admin

Коментарі :


Додати коментар

 

 

 

Погода

ПОДІЇ

Оголошення

Архів новин

Влада

Чи влаштовує вас влада в Україні?


Влаштовує
Не влаштовує
Мені однаково


Голосувати/результат