«Модний дід і нянько золоті!..»

Василь Нитка 16.07.2018 17:29 СОЦІО

«Най вчаться на моїх помилках».

У журналістській практиці буває всяке. А от такого сюрпризу, як піднесли мені на травневі свята, — за чотири десятиліття газетярських буднів, ще не мав. Зателефонував знайомий і переказав, що зі мною хоче зустрітися і розповісти про свої житейські історії колишній механізатор. Про нього я писав. На початку 80-х…

І ось на набережній в Ужгороді подає руку бадьорий чоловік років шістдесяти, міцної статури, невисокого зросту, модно вдягнутий і зразу ж якось гордовито представляє хлопчика: «Син. П’ять років. Уже читає і пише. А гроші рахує, як бухгалтер!..»

У затишній кав’ярні під тінню розлогих лип кава по-віденськи має особливий смак. І враз Іван виймає з прозорого файла пожовклу, але акуратно складену друковану сторінку. Обласна газета «Молодь Закарпаття», травень 1983-го. Репортаж про сівбу кукурудзи в одному з колгоспів-мільйонерів Мукачівського району. Автори — ми з фотокореспондентом Олексієм Поповим. У центрі на знімку разом з чотирма юнаками Іван. «Минуло рівно тридцять п’ять весен!.. Боже, який то був веселий і милий час! — аж вигукує Йван. — Не знаю, що би чоловік дав, аби повернути ті роки!.. Але — як у тій нашій давній сумній співанці? «Літа мої молоденькі на Аломськім мості, верніться д’мені, літа мої, ще хоть раз у гості!.. Ой, ми ся не вернеме — часу не маєме. Нас було честовати, коли ’сме були в тебе!...»

Іван аж просльозився. «Шкода, що не можемо випити й поспівати, як колись…»

— В одного робота, в іншого — кермо, — підтримую розмову.

Слово поза слово і оповідь Іванова вилилася в такий собі гостросюжетний житейський опис — хоч роман твори.

Він хотів, аби я знову написав про нього. Але так, як усе й було — правдиво; щоб його походеньки стали свого роду пересторогою для молодих-жонатих і тих, хто прагне одружитися…

— Гадаєш, нинішні юнаки прислухаються?

— Котрий має розум — буде розмірковувати, — твердить Іван. — І вчитися на моїх помилках.

— Але ти ж іще мені нічого й не розповів!..

— Записуй, — погладив малого по голівці, який смирно сидів і слухав, інколи граючись у телефоні. — Я кажу чисту правду — аби’м із цього місця не встав! Клянуся...

У ТЕСТЯ ЗА ПАЗУХОЮ

Не буду передавати дослівно ту довгу й відверту бесіду Йвана з усіма подробицями. Але суть її викладу. І збережу основні наголоси цього справді шістдесятилітнього «майстра на всі руки» і «авантюрного афериста-пристосуванця» (сам себе так називає).

Що це так — відкидати не можу. Бо Іван усередині червня відзначатиме ювілей. І, мабуть, хоче цією публікацією комусь довести: нічого, що в житті пройшов — не соромиться. А, може, й розкаюється?.. Та то вже його справа…

Отже, влітку 83-го (щойно тоді веселому й балакучому юнакові Йванові виповнилося двадцять п’ять) він одружується на дочці заступника голови колгоспу.

— Тесть був заможний, впливовий, — каже Іван. — Орденоносець. На весілля подарував нам «жигуля»-шістку. Почали ми, молода пара, жити, що називається, в тещі. Ніяких тобі турбот — другий поверх будинку тесть дав нам. Холодильник —повний. На столі —завжди гарячі страви. Уже восени я вступив заочно в технікум. Що заробляли (дружина — вчителька, я — механізатор), то все — на книжку, в ощадкасу. Путівки за кордон через райком комсомолу — регулярно. Живи й веселися.

У його дружини ще підростав молодший брат. Учився хлопець дуже добре й вступив згодом у медичний інститут. Потім у Києві одружився. Все господарство залишилося Іванові з дружиною. Її батьки, тільки народилася в пари перша дочка, перейшли жити в літню простору кухню.

— Нам ніхто не заважав. Навпаки — «старі» ще більше турбувалися. Усім, — згадує зять. — Коли можна було до Югославії, потім Чехії, Польщі їздити — усе нам привозили. Без копійки!.. Мені казали родичі, що народився я в чепаку, тобто в сорочці. Коли святкував тридцять років — у нас народилася друга дочка. Діти любили і нас, і діда з бабою. Все було добре. Але колгосп розпадався, заробити ставало важче.

Щоб бути «біля дому», Іван влаштувався водієм у пожежну частину. Там добу відчергував, а три — вдома. Спочатку разом із тестем взялися вирощувати кукурудзу. Тривало то недовго, бо ціни на зерно не покривали навіть витрат через те, що закупівельник восени відмінусовував з кожного кілограма качанів чималий процент на вологість — мовляв, зерно недоспіле, несухе, некондиційне...

Потім поїхав працювати у Прагу. Штукатурив, утепляв фасади, клав плитку. Таки навчився більш-менш майструвати. А оскільки видався найкмітливішим і найстаршим у тій бригаді, то його попросили допомагати майстрові, котрий мурував каміни у заможних пражан. За два сезони досить добре освоїв те ремесло. Врешті-решт взявся сам ставити каміни. Однієї зими порадував уже старіючого тестя своїм умінням і вимурував камін у літній кухні: «Аби вам, діду з бабою, було тепло у морозні ночі, бо газ дорогий».

Незчувся Йван, як повиростали доньки. Повиходили заміж. Живуть обидві окремо. «Котрий зять прийде у прийми до хати, де дві пари старих — дідо-баба і я з дружиною?..»

ІЗ ПІДМІТАЙЛА — У КУХАРІ

Один із зятів возив бригади будівельників до Києва — споруджували котеджне містечко. З візами до Євросоюзу тоді стало дуже складно, тож Іван попросився з молодими до столиці. Не відмовили, але в тих конкуренція — жодного нового в свою велику комплексну бригаду взяти не схотіли — «ділити заробіток ще на одного — значить розкидатися заробленим».

«Тому мене через силу взяли «підмітайлом», — каже Іван. — Підмітати й прибирати за майстрами — платили найнижчу платню. Не від виробітку, як усім, а на день. «Дідові доста, його діти не плачуть». Але ж так тривало два теплі місяці, а як настала осінь, застудило, то я їм кажу: «Хлопці, смакувало би зранку попоїсти чогось гаряченького, а на обід — щось друге з м’яском і на вечерю якогось супчику?..». Словом, я став кухарем. Готував тричі на день вісімнадцятьом майстрам. Дали мені стару машину, щоб їздив за продуктами. Платили вже нормально».

І тут Іван познайомився у магазині, а часу все-таки у кухаря було достатньо у перервах між сніданком й обідом, з молодицею — працювала економкою або ж служницею у одного із заможних сусідів на паралельній вулиці, що виходила на рукав Дніпра. Почали разом їздити в місто. «Спершу — за продуктами, у хімчистку, на Бессарабку, — згадує Іван.— А далі закрутилося».

«СЛУЖБОВИЙ» РОМАН

Тиждень за тижнем минав. Оксана посмілішала, пропав сором і подеколи вже почала й підсобляти Іванові на кухні. Пекла солодке, ліпила пироги, смажила рибу…

Хлопці були задоволені — страви щодалі ставали різноманітнішими. Але й жартували: мовляв, Іван уже квиток купувати до станції Мукачево не буде… І так сталося. Згодом пара стала жити разом. Зять довго мовчав. Але якось, коли випив, дав «старому» доброго словесного прочухана: «Ганьбу майте — додому не дзвоните по два тижні…»

І тут Іван проявив характер: раз так, то він кидає кухню — готуйте собі самі.

Зрозуміло, що без жіночої «підказки» не обійшлося.

«А все в тім, — згадує Іван, — що Оксані малилося тих грошей, які я заробляв. І підбила мене згадати свою призабуту роботу — мурувати каміни. Знайшла відразу ж двох замовників. А потім я вже докупив інструменти й почав сам облицьовувати дорогим каменем, який замовляв у Львові — там дешевше, ніж у столиці. Заробітки стали такими, що шкода було пропускати час — на сон залишалося хіба по шість годин».

Про колишню дружину геть забув. Донькам і онукам телефонував хіба на день народження. А Оксана тим часом «добре вела бухгалтерію» — постійно вечорами «підбивала суму» і конт­ролювала «касу». Іван так стомлювався на роботі, що відсипався цілу неділю — нікуди не їздив. Одного разу за роботу з ним розрахувалися «зеленою картою». Оксана настільки зраділа, що принесла цілі пакунки дорогих продуктів і різні подарунки. Словом, врешті-решт домоглася свого: прихопила карту й усі гроші — і... зникла. Через якийсь час зателефонувала з Америки. Лише тоді Йван здогадався, що то була за карта…

ПОВЕРНЕННЯ

«Залишився я — як посеред води: ні грошей, ні честі. А та з Америки дзвонить часто, дражнить і якраз серед ночі, аби ще дужче рознервувати і насміхатися», — аж просльозився Йван.

Бригада його явно не прийме — там більшість чоловіків, хоча й молоді, в неділю і на великі свята не працюють і ходять до церкви. Тож Іван одного вечора для сміливості напився і зателефонував… дружині. Бесіда була довга, зі сльозами, але без сварки. «Обміркуй усе ще раз. І добре обміркуй! — відповіла врешті Марія. — Як будеш цілком тверезий та подзвони. А я тим часом маю порадитися з дітьми й онуками, тоді з батьками… Може, й відкину ганьбу…»

Зрозумів Іван добре: раз відкине сором, тоді прийме.

Місяць ще попрацював у Києві. Трохи підзаробив і суботнього вечора з Мукачева приїхав на таксі. З квітами й дарунками. Прийняла насторожено. Правда, вечерю дала. Але навіть погар вина з ним не випила. Тиша й мовчанка тривала цілу добу. Батьки, старі вже й хворі, ані слова не промовляли — ніби його в дворі й не помічали. Тесть лише знехотя руку подав і покрутив пальцем біля скроні. Та все розрядили онуки — у неділю ввечері, тільки дізналися, прибігли. «Я розплакався, попросив у всіх пробачення, наче школяр молодших класів… І з понеділка взявся до роботи, — каже Йван. — У селі, сам знаєш, роботи доста кожної днини».

А далі, хоч і залишилися шрами на душі, але біля серця лід розтанув. «Незабаром у нас народився син — і я був на сьомому небі!.. Ні на що вже не звертав увагу, — зізнається Йван. — Ну що — очевидно, чоловік у житті мусить хоча би раз здуріти і втнути таке, що буде його переслідувати до гробової дошки. Та я що зробив — не дай Боже, не вбив, не запалив?.. А так, сповітрулився — тобто, втратив кебету на якийсь час. Тоді покаявся. І живу по-старому новому!»

Цей жвавий і говіркий чоловік знайшов себе вдома — майструє, доглядає за маленьким сином і хоче жити довго й по-справедливому.

«Найбільше мене радує те, що росте син, — завершує сповідь Іван. — Четверо онуків, а вони одні від сина старші, інші двоє майже однолітки, кажуть на мене «модний дід», а син — по-нашому ніжно «мій нянько золоті»… Як прийнято у сусідів-швабів — старшу й поважну людину величають на «вони»…

— А дружина? — запитую.

— Змирилася!..

Василь Нитка

Коментарі :


 

 

 

Погода

СОЦІО

Оголошення

Архів новин

Квітень
Січень
Лютий
Березень
Квітень
Травень
Червень
Липень
Серпень
Вересень
Жовтень
Листопад
Грудень
2025
1950
1951
1952
1953
1954
1955
1956
1957
1958
1959
1960
1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970
1971
1972
1973
1974
1975
1976
1977
1978
1979
1980
1981
1982
1983
1984
1985
1986
1987
1988
1989
1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
2024
2025
2026
2027
2028
2029
2030
2031
2032
2033
2034
2035
2036
2037
2038
2039
2040
2041
2042
2043
2044
2045
2046
2047
2048
2049
2050
НдлПндВтрСрдЧтвПтнСбт
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00

Влада

Чи влаштовує вас влада в Україні?


Влаштовує
Не влаштовує
Мені однаково


Голосувати/результат