Валерій Мурга: «Заповідникам Закарпаття замовлено розширення»
Проблеми й перспективи розширення території Національних парків Закарпаття 22 серпня в Угольському природоохоронному науково-дослідному відділенні, обговорили Міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак, т.в.о. голови Держлісагентства Христина Юшкевич, начальник ЗОУЛМГ Валерій Мурга, заступник голови Закарпатської ОДА Віктор Мікулін з директорами національних парків, наукових кіл і представниками громадської ради при управлінні лісового господарства.
Розширення мережі заповідників і національних парків є одним із найбільш значущих природоохоронних досягнень нашої країни, наголосила т. в. о. голови Держлісагентства Христина Юшкевич, відкриваючи нараду. «Закарпатські заповідники практично не мають аналогів у світі. Унікальні і лісові масиви, які знаходяться в підпорядкуванні лісгоспів. Але впевнена, що завдяки мудрому підходу, роботі з громадами та екологічними й науковими службами, ми маємо розширити територію нацпарків. Ми готові до розширення, адже хочемо зберегти ті унікальні явища, які презентують Україну і, певною мірою, залучають туристів», — сказала вона.
Наразі в лісах Закарпатського ОУЛМГ створено 197 об’єктів природо-заповідного фонду площею 62121 га. У 2017 році представники лісової галузі готові розширити територію НПП «Синевир» на 2827,8 га, Розширення території НПП «Ужанський» на 18 тис. га, територію НПП «Зачарований край» на 6 тис. га, «Карпатського біосферного заповіднику» на 9 тис. га за рахунок вилучення територій від Держлісагентсва.
«Заповідникам Закарпаття замовлено розширення. Представники лісового управління в Закарпатській області питанню збереження біологічного різноманіття надають величезного значення. Це означає, що в рамках того чи іншого регіону або біотипу тут намагаються враховувати інтереси всіх наявних видів рослин і тварин. Такий підхід до питання управління природними ресурсами має стати результатом тривалої і складної еволюції поглядів на те, як людина повинна взаємодіяти з природою. Ми маємо крокувати та наслідувати європейський досвід догляду за лісовим фондом, але також розуміти, що за територією Нацпарків треба доглядати. Наразі питання тільки в погодженні території, яка буде розширена. Уже по двом паркам — НПП «Синевир» та «Ужанський нацпарк» є погодження наших підприємств. У стадії обговорення території НПП «Зачарований край». На території, запропонованої для розширення останнього парку, розташовані праліси та старовікові ліси. Їх доцільно включити до Національних природних парків, адже нині праліси на території цих парків претендують на внесення до списку світової спадщини ЮНЕСКО», — наголосив начальник ЗОУЛМГ Валерій Мурга.
Також він додав: «Для нас, лісівників, зараз є важливим знайомство і підтримка заповідної системи усіма жителями Закарпаття. До того ж, у цілому, цей рівень досить низький. А заповідне Закарпаття і лісові угіддя краю — вони для всіх і кожного, не тільки для вузької групи фахових науковців, які працюють у заповідниках і нацпарках, — говорить Валерій Мурга. — Відтак, всі питання про зміну територій національних природних парків потрібно вирішувати засіданнями робочої групи разом із представниками громади».
Таким чином, заповідність території області складає 14 %, а при розширенні території національних природних парків площа заповідності збільшиться до 16 %. Найвищий відсоток заповідності на території Великоберезнянського адміністративного району, де ліси займають 58168 га, з них на даний час 39401,6 га заповідні території (68 %). Управлінням також запропоновано створення заповідного урочища місцевого значення у кВ. 12,13 Річанського л-ва площею 253 га, та додатково включити ділянки лісового фонду в кварталалі: 10, та частина кварталу 11 Річанського лісництва — загальною площею 348,4 га, з яких старовірові ліси — 279,8 га і Лисичівського л-ва кв 1/1-3 пл. 87,5 га, кв 2/1-7 пл. 93,9 га, кв 3/1-14 пл. 133,3 га, кв 4/1-9 пл. 58,3 га загальною площею 373 га для майбутнього заповідання старовікових лісів та пралісів. Загальна запропонована площа для створення заповідного урочища місцевого значення по ДП «Довжанське ДЛМГ становитиме 974 га, з них по Річанському л-ві — 601 га та Лисичівському — 373 га.
Крім того, в подальшому планується під передачу КБЗ з вилучення у постійного лісокористувача ДП Мокрянське ДЛМГ площу 1271 га (кВ. 49-56 Тарасівського л-ва) та ДП Брустурянське площу 4736 га (кВ. 1-29 Груниківського л-ва).
За підсумками наради вирішено, що до 9 листопада слід доопрацювати погодження зі землевласниками, землекористувачами та відповідними органами місцевого самоврядування про вилучення земельних ділянок, запропонованих для розширення територій.
Прес-служба Закарпатського ОУЛМГ
Коментарі :
Додати коментар