Чому в Закарпатті   гальмує мобілізація?

Степан Форкош, ProZak.info 07.06.2015 07:33 СОЦІО

Останнім часом тема мобілізації в Закарпатті набула широкого розголосу. Зокрема через те, що ресурс бажаючих йти до війська закарпатців фактично вичерпався, а влада вимагає виконання плану 5-ї черги мобілізації.


Через це явно активізувалася робота правоохоронців та військових комісарів і не завжди все відбувається у правовому полі.

Цей рік почався доволі оптимістично у плані мобілізації в нашій області. Ще в січні голова ОДА Василь Губаль звітував на прес-конференції, що всі структури, які беруть участь у процесі мобілізації, працюють.   «Де є зауваження — ми реагуємо. І відсторонення від виконання обов’язків військового комісара Тячівщини тому приклад. За рекомендацією місцевого керівництва та СБУ він був відсторонений від виконання своїх обов’язків», — сказав Губаль на одній з прес-конференцій наприкінці січня.

За словами губернатора, у процесі мобілізації акцент робиться на закарпатських патріотів. «Мобілізація викликана потребою ротації, тож ми сподіваємося знайти тих закарпатських патріотів, які змінять наших хлопців на передовій, — зазначив Губаль. — Приємно констатувати, що на сьогодні в області пройшли медкомісію 63 добровольці, серед яких й одна жінка. Якщо в цифрах, то в Берегові — 6 добровольців, Березний-Перечин — 4, Іршава-Виноградів — 5, Мукачівщина — 20, Рахів — 2, Свалява-Воловець — 3, Тячів — 6, Ужгород — 9, Хуст-Міжгір’я — 8. Тож 63 людей уже добровільно висловили бажання йти воювати».

Однак у лютому стався надлом у мобілізації. Дала збій четверта черга мобілізації, яку на лютий Закарпаття виконало лише на 20 % від норми.

За трьома хвилями мобілізації до ЗСУ та інших військових формувань було призвано майже 3 тисячі закарпатців. А от у лютому цього року в четвертій хвилі підлягало призову у військо близько 1550 осіб, прийшло до військкоматів менше тисячі, а на медкомісію з’явилося й того менше — 600, із яких половина були непридатними до служби (тому, напевно, спокійно і прийшли, бо знали, що через стан здоров’я їх і так не заберуть).

Те, що Закарпаття виконало план 1-го етапу четвертої черги мобілізації лише на 20 %, тодішній   головний комісар краю Іван Васильцюн пояснював значною кількістю заробітчан в області. «Багато закарпатців виїхали на заробітки. 85 % тих, хто мав бути призваний до війська, сьогодні за межами області», — повідомив Іван Васильцюн.

Причому найнижчі показники мобілізації   у гірських районах. Там виконання планів становило 15—17 %.

«Задля покращення стану справ щодо виконання заходів мобілізації подано в розшук до органів внутрішніх справ матеріали на 1250 військовозобов’язаних», — підкреслив Васильцюн і сказав, що на час проведення мобілізації на постійній основі організовано роботу в Закарпатському ОВК та кожному районному (міському) військовому комісаріаті області представників прокуратури й органів внутрішніх справ.

Однак і такі заходи не дали результату.

Четвергу чергу мобілізації Закарпаття провалило, а вже на носі була п’ята черга. У березні нашому губернаторові дісталося від президента Порошенка. Василь Губаль зізнався, що Петро Порошенко на нараді в Києві дорікнув йому невиконанням мобілізаційного плану.

«Повернувся з Києва, де мав нараду у Президента України Петра Порошенка. Звісно, Закарпаття критикують за мобілізаційну кампанію — область не справляється з доведеними показниками, виконуємо лише 30 %», — повідомив Губаль у соціальних мережах.

І тоді почалися рішучіші дії щодо виконання плану мобілізації. Васильцюна на посаді військового комісара області замінив Геннадій Долгашов, який не є закарпатцем і приїхав до нас із Вінниччини. Активізувалася інформаційна робота. Жорсткіше почали працювати правоохоронні органи. Був створений реєстр організацій, які перешкоджають мобілізації.

«Наразі, коли основні зусилля всіх державних та правоохоронних органів, силових структур, громадських організацій спрямовані на захист державного суверенітету, ряд установ, організацій та підприємств, органів самоврядування саботують проведення мобілізаційних заходів на території Закарпатської області», — йшлося в заяві Закарпатського обласного військового комісаріату.

Військкомат почав оголошувати та висвітлювати громадськості області список установ, організацій, посадових осіб, які перешкоджають проведенню заходів 5-ї черги мобілізації людських та транспортних ресурсів на території Закарпатської області, й почав «здавати» керівників таких підприємств органам прокуратури.

Деякі підприємці воліли радше тимчасово припиняти роботу своїх фірм, бо не розуміли, в який спосіб вони можуть переконати своїх працівників іти до війська і як можуть віддавати техніку своїх підприємств на по­треби армії.

У свою чергу прокуратура дійсно попередила, що мобілізація річ важлива і ті, хто ухиляється, будуть покарані. Навіть днями прокурор Ужгорода Іван Зарева розповсюдив роз’яснення щодо мобілізації, у якому, зокрема, йдеться:

«Сьогодні, коли українська держава потребує військової допомоги від своїх громадян, акцентується увага на відповідальності за ухилення від виконання військового обов’язку.

Так, відповідно до ст. 65 Конституції України, захист вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов’язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону».

Прокурор нагадав про те, що Президент України видав Указ «Про часткову мобілізацію» № 15/2015, а також Указ № 40/2015 «Про додаткові заходи щодо забезпечення проведення часткової мобілізації у 2015 році».

«Зазначеними указами, місцевим органам виконавчої влади за участі органів місцевого самоврядування та з залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності доручено організувати та забезпечити в установленому порядку своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу, прибуття техніки на збірні пункти та у військові частини, виділення тимчасово будівель, споруд, земельних ділянок, транспортних та інших матеріально-технічних засобів, надання послуг Збройним силам України, Національній гвардії України, іншим військовим формуванням України відповідно до мобілізаційних планів», — йдеться у зверненні прокурора Ужгорода.

Зарева нагадав, що законодавчо органи виконавчої влади організовують під час мобілізації своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які залучаються до виконання обов’язку щодо мобілізації, техніки на збірні пункти та у військові частини, виділення будівель, споруд, земельних ділянок, транспортних та інших матеріально-технічних засобів і надання послуг відповідно до мобілізаційних планів.

«Статтею 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено, що під час мобілізації громадяни зобов’язані з’явитися до військових частин або на збірні пункти військових комісаріатів у терміни, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках або розпорядженнях військових комісарів). З моменту оголошення мобілізації громадянам, які перебувають на військовому обліку, забороняється зміна місця проживання без дозволу військового комісара.

Посадові особи, винні в порушенні законів України та інших нормативно-правових актів із питань мобілізаційної підготовки та мобілізації, а також громадяни за невиконання своїх обов’язків щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації будуть притягатися до встановленої законом відповідальності», — йдеться у зверненні.

Прокурор нагадав і про штрафи, і про кримінальну відповідальність.

«Прокуратура міста Ужгорода наголошує та звертає увагу всіх, що за ухилення від призову за мобілізацією в ст. 336 Кримінального кодексу України прописана відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від двох до п’яти років», — пише прокурор.

Виконавчі органи в районах дійсно трохи налякалися і почали ще рішучіше «виловлювати» потенційних вояків. Це лише посилило втечу закарпатців за кордон, а в гірських районах чоловіки переховуються ледь не в лісах.

А минулого тижня ЗМІ повідомили про те, як 22-річна жінка намагалася покінчити життя самогубством, проковтнувши 30 пігулок. Як з’ясувалося, жінка прагнула піти з життя, тому що її чоловіка якраз збиралися мобілізувати. Вона не могла змиритися з цією думкою і наковталася пігулок.

Тобто стає очевидним, що в області майже не залишилося добровольців. Тих, хто готовий іти воювати в зону АТО. А владі потрібно виконувати план. Чомусь не спрацьовують заклики влади до національної свідомості громадян.

Вже сьогодні віртуальна громадська організація патріотів Закарпаття «Кротон» поширила заяву про мобілізаційні перегини:

«Останнім часом у нашому краї спостерігається дика тенденція перегинів у мобілізації.

Остання, п’ята, мобілізація загальмувала і влада та військкомати не можуть виконати так званий план навіть наполовину. У хід пішли грубі методи, коли чоловіків беруть із публічних місць та прямо з вулиці.

Найгірше те, що правоохоронці та влада почали тиснути на підприємців. Ідуть рознарядки керівникам підприємств забезпечити явку до військкоматів своїх працівників, а також віддати техніку підприємства на потреби армії.

Правоохоронці та влада лякають людей кримінальною відповідальністю, націонал-патріоти закликають до національної свідомості.

Мобілізатори не розуміють, що до війська пішли вже всі , хто міг і хотів, а багато і таких, кого просто мобілізували попри його волю. Мобілізатори повинні знати про специфіку нашого регіону, де волати до національної свідомості марно, бо в нас мультинаціональний край зі своєю унікальною історією, в якій на долю України припадає занадто мало історичного часу.

Перегини в мобілізації призводять до того, що закарпатці почали ненавидіти владу.

Мобілізаторам потрібно вгамуватися, бо люди готові до рішучих протестів. А владі не варто лякати закарпатців, що вони повинні воювати за Україну, бо інакше буде кримінальна відповідальність. Кримінал висить не перед простим робочим людом, а в першу чергу над самою владою.

Закликаємо закарпатців не боятися мобілізаторів, а всіх чесних юристів просимо ставати на захист наших краян, яких попри їхню волю тягнуть на чужу для закарпатців війну».

Заяву «Кротона» навряд чи можна сприймати занадто серйозно, бо насправді серед закарпатців дійсно багато українських патріотів і тих, хто готовий віддати життя за Україну. Проблема поганої мобілізації в Закарпатті не в тому, що тут не хочуть воювати «на чужій війні». Проблема в тому, що   влада так і не може гарантувати захисникам вітчизни відповідні вигоди та преференції в побутово-фінансовому плані.   Якщо вже людина вирішила йти воювати, то вона повинна знати, що отримає певні грошові вигоди і буде спокійна за соціальну захищеність своєї родини.

Закарпатці занадто прагматичні і їх важко переконати робити щось лише за саму ідею.

Степан Форкош, ProZak.info

Коментарі :


15.06.2015 07:36 Владик

А що то за "виртуальный кротон"?   Дуже правильно, а вийну припинити!


07.06.2015 11:01 закарпатець

таки так, а що то за віртуальний кротон? :))


Додати коментар

 

 

 

Погода

СОЦІО

Оголошення

Архів новин

Влада

Чи влаштовує вас влада в Україні?


Влаштовує
Не влаштовує
Мені однаково


Голосувати/результат