Микола Шматько: «В Мукачеві мене використали як передвиборну піар-технологію...»

Василь Козак 05.04.2013 15:32 СОЦІО

 

Відомий скульптор виїжджає з Закарпаття до Києва, хоча там його ніхто не чекає.


Переїзд відомого скульптора Миколи Шматька з Луганська в Мукачево восени минулого року сприйнявся на Закарпатті, як справжня мистецька подія. Причини зміни місця проживання сам скульптор охарактеризував лаконічно: «В Луганську моя галерея виявилася нікому не потрібною, місцеві чиновники буквально виживали нас звідти…»

Широкому загалу Микола Шматько відомий насамперед завдяки своїм епатажним заявам, а також політичним роботам «на злобу дня». Як-от, наприклад, скульптура «Поцілунок Іуди» з оголеним Віктором Ющенком, котрий цілує Юлію Тимошенко. Втім, мистецька цінність робіт М. Шматька також не викликає сумнівів. Скульптор неодноразово брав участь у відомих міжнародних виставках сучасного мистецтва, а в 2007 р. був удостоєний медалі «Лоренцо Прекрасний Медічі» на Флорентійському бієнале. Така висока нагорода дісталася представникові України вперше.

Переїзд скульптора разом із сім’єю й галереєю на Закарпаття був організований почесним громадянином Мукачева Віктором Балогою. Спочатку все виглядало оптимістично й райдужно. «Я відчуваю новий приплив творчих сил. Готовий віддати життя цьому місту, думаю, що це моя остання зупинка...» — ділився першими враженнями скульптор. Однак минуло півроку і тональність оцінок різко змінилася. Кілька тижнів тому
М. Шматько несподівано заявив, що його підло обманули, тому він виїжджає з Мукачева.

Про перипетії закарпатського періоду свого життя скульптор погодився розповісти нашому виданню.

— Миколо Гавриловичу, розкажіть, будь ласка, як ви потрапили в Мукачево.

— Коли гостро постало питання виїзду з Луганська, у нас було кілька варіантів. Дуже запрошували в Переяслав-Хмельницький, обіцяли непогані умови. Була пропозиція виїхати в Австрію, однак її важко реалізувати, оскільки вивезти мої роботи за кордон, м’яко кажучи, дуже проблематично. Чому Мукачево? Я познайомився через Facebook із Віктором Балогою. Якийсь час ми спілкувалися, і я запросив його в Луганськ подивитися на мою творчість. Він не зміг приїхати, тому запросив до себе в Мукачево. Ми з сином тиждень жили тут. Місто сподобалося, і коли В. Балога запропонував переїхати, ми погодилися. Він сказав так: «Я перевезу вас сюди й для початку дам квартири, а потім влаштую в Мукачівському замку Резиденцію короля мармуру». Крім того, В. Балога пообіцяв побудувати галерею для моїх робіт, майстерню, житло і передати цей комплекс безкоштовно нам. Тільки б ми жили й працювали в Мукачеві. Це, власне, й було головною причиною переїзду — в мене з’явилися нові можливості, нові умови для творчості. Тому в кінці вересня ми завантажили в чотири фури мої роботи, майно і переїхали до Мукачева.

— Як гадаєте, що б отримало місто і область загалом від вашого приїзду?

— На Закарпатті є кілька красивих замків і природа. Ось і все, що приваблює туристів. Санаторії не рахуються, бо це лікувальні заклади. Я привіз сюди галерею — 135 робіт, понад 80 із яких — із уральського й італійського мармуру. Поцікавтеся, чи є десь подібні галереї — коли скульптор за власний кошт працює для себе й залишає роботи, а не продає їх. І це неабиякі роботи, вони виконані на світовому рівні. У мене є бренд — не соромлюся цього казати. Тому ця галерея пожвавила б туристичне й культурне життя області. Крім того, я хотів реалізувати в Мукачеві кілька проектів. Побудувати тут Площу Сонця — п’ять фонтанів із мармуру й граніту, сонце 50-метрової висоти зі спеціальним освітленням у нічний час. А також Явління Христа 12 апостолам — 15-метровий гранітний хрест, 13 висічених із мармуру фігур, терновий вінок діаметром 7 метрів. Це композиція з цільного блока білого мармуру вагою понад 100 тонн — із незвичайними колонами, кольоровим склом, елементами сучасної архітектури… Аналогів нема в Європі. Ми обговорювали це з В. Балогою, він навіть починав розмову про купівлю мармуру.

— Ваш приїзд не дуже сприйняли місцеві художники і скульптори…

— Так, а чому? Бо на першій прес-конференції я сказав, що прийшов сюди не гратися, а зробити місто кращим. І привіз сюди галерею. Тут є хороші скульптори, і я похвалив їх — казав, що в них талановиті роботи. Але вони місцевого значення. У світ пробитися дуже важко, а мені це вдалося. Зрозумійте, що я приїхав не для того, щоб ділити з кимось пиріг, а щоб працювати. До речі, якби вдалося втілити заплановані проекти, знайшлася б робота й для інших скульпторів.

— Якось ви висловилися, що приїхали в пустелю. То, може, цим самі налаштували проти себе людей?

— У нас немає тут жодної близької людини, ми зовсім самотні — ось, що малося на увазі в першу чергу. Якби скульптор приїхав у Луганськ і потрапив у схоже становище, я б обов’язково запросив його до себе додому. І допоміг, чим міг — скликав би людей, щоб хоч частково вирішити проблему. Тут так не прийнято. Навпаки, підходили з погрозами. Один зі скульпторів відверто заявив: «Ми уриємо тебе й твою сім’ю».

— То що сталося — чому не склалося з Мукачевом?

— Тому що практично нічого з обіцяного виконано не було. Так, нас поселили в квартири в центрі міста. Одну дали моїй сім’ї, іншу — сім’ї старшого сина. Три місяці нас взагалі не реєстрували, і лише коли я почав непокоїтися, натякати, що так не можна, зробили тимчасову реєстрацію. Тепер чекаємо, коли попросять звільнити площу. Ні майстерня, ні галерея, ні житло не будуються. Усі мої роботи — скульптури й близько 300 картин — завезені в ангар на околиці Мукачева. В. Балога жодного разу не прийшов, щоб подивитися на них. Ми бачилися всього кілька разів. Незадовго до парламентських виборів він прийшов у гості, подарував дружині квіти й почав розповідати, як добре нам тут житиметься. Говорив навіть про якусь риболовлю за спеціальними талонами десь на озерах. А заодно попросив зробити за кілька днів до виборів виставку моїх скульптур під відкритим небом, на центральній площі міста. Все місто прийшло на виставку, я розповідав журналістам, який В. Балога хороший, про його добрі справи. А він до мене навіть не підійшов. Потім ми бачилися на Різдвяні свята. Він запросив до себе додому — видно, хотів показати, скільки людей до нього ходить. Я спробував тоді підняти питання про майстерню й галерею. Адже минуло три місяці, а нічого й не думалося робити. Але він сказав: «Не будемо це поки обговорювати». В середині січня в Мукачеві проходив фестиваль вина, і я з власної ініціативи вирішив зробити до нього гіпсову скульптуру Бахуса. Мені ж треба працювати, крім того, думаю, хай так підштовхну людину до виконання обіцянок. Ліпив Бахуса в ангарі — в холоді, на морозі, напівтемряві — в страшних умовах. Жах!.. Чимало туристів фотографувалися біля скульптури. Але купка людей почала обливати мене брудом, розповідати, що це погано і т. ін. Потім пішли негативні матеріали в Інтернеті, і я зрозумів, що мене хочуть виперти звідси. Знаєте, коли людина неугодна, їй це показують різними натяками. Так простіше — не треба нічого будувати, витрачати гроші…

— Ви намагалися якось з’ясувати ці питання з В. Балогою, щоб не переводити все в публічну площину?

— Звісно, адже мені не потрібні скандали. Я дійсно приїхав сюди з чистими намірами і з багатьма планами. Намагався неодноразово, але він уникав відповіді на ці питання. Врешті-решт, я написав В. Балозі у Facebook, що якщо нічого з обіцяного не буде, то слід прямо це сказати й хоча би попросити вибачення. Він відповів: «Ти що — хворий? Щоб я приходив до тебе просити вибачення?» А потім ледь не на три букви послав мене. Ось таке з’ясування… Півтора тижня тому подзвонили донецькі журналісти й цікавилися справами. І я прямо сказав, що мене обманули, тому збираюся виїжджати з Мукачева. Через день після цієї заяви в ратуші зібрали скульпторів, художників, котрі на чолі з мером засудили мене. Головне, ні мене, ні моїх робіт вони не знають. Це як у радянські часи, коли засуджували заочно. Але чи є совість у цих людей і тих, за чиєю вказівкою вони зібралися? Зірвати мене з місця, пообіцявши всі умови для роботи, творчості, й нічого не зробити! Мене ж фактично розорили, завдали величезної шкоди. Ми залишили в Луганську купу майна, сподіваючись, що тут купимо нове. Хіба порядні люди так роблять?..

— Питання виїзду вже вирішене остаточно?

— А що нам залишається робити? Наближається літо — ні галереї, ні майстерні. Почнеться спека, і мої картини в ангарі «попливуть». Роботи ніякої немає, грошей для проживання — теж. Ми фактично залишилися без засобів для існування. Старшого сина з дружиною влаштували на роботу, але зарплата в них — приблизно по тисячі гривень. Це ганьба! Тому іншого виходу, ніж виїжджати, просто немає. Я не можу сидіти, склавши руки, й витратити на все це ще один рік…

— Як думаєте, для чого було організовувати ваш переїзд у Мукачево, який у цьому смисл?

— Думаю, це робилося під вибори, В. Балозі потрібен був передвиборний піар. Мистецтво його не цікавить. Це людина торгівлі — купи-продай. У цьому й суть…

— І куди збираєтеся їхати?

— Нас ніде не чекають. Тому поїдемо в Київ і виставимо роботи під відкритим небом. Інших варіантів немає — ніяких. Можливо, в Києві знайдуться люди, яких зацікавить моя творчість, галерея. Хай прийдуть, подивляться мої роботи, оцінять їх із мистецької точки зору. І дадуть відповідь на питання — чи потрібно це взагалі Україні й що робити з цим скульптором…

***
НА ФОТО:
За такі роботи М. Шматько був удостоєний медалі на Флорентійському бієнале.                                                                   Фото із сайта Миколи Шматька

Василь Козак

ТЕГИ : Микола Шматько

Коментарі :


 

 

 

Погода

СОЦІО

Оголошення

Архів новин

Травень
Січень
Лютий
Березень
Квітень
Травень
Червень
Липень
Серпень
Вересень
Жовтень
Листопад
Грудень
2025
1950
1951
1952
1953
1954
1955
1956
1957
1958
1959
1960
1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970
1971
1972
1973
1974
1975
1976
1977
1978
1979
1980
1981
1982
1983
1984
1985
1986
1987
1988
1989
1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
2024
2025
2026
2027
2028
2029
2030
2031
2032
2033
2034
2035
2036
2037
2038
2039
2040
2041
2042
2043
2044
2045
2046
2047
2048
2049
2050
НдлПндВтрСрдЧтвПтнСбт
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00

Влада

Чи влаштовує вас влада в Україні?


Влаштовує
Не влаштовує
Мені однаково


Голосувати/результат