5 днів у різнокольорових горах: із ведмедями, кавою на висоті 1200 м й моментом «тут і зараз»

Евеліна Гурницька, фото автора 05.11.2016 19:45 ДОЗВІЛЛЯ

Гори — це одна з кращих радостей, що може трапитися зі мною восени. Таки гори, навіть подорожі крихітними українськими і європейськими містами так не надихають. Саме зараз гори слухають нас. Людей значно менше, погода щопівгодини створює новий антураж, а осінь розфарбувала гори в неймовірні піввідтінки. Ця вся краса, чари та свіже повітря спонукають зупинятися і справді насолоджуватися моментом «тут і зараз».   Коли я піднімаюся вгору, а дорога сповнена сонцем, мілким дощем, снігом, хмарками, туманом, а також оксамитовою палітрою багряного, медового, пурпурового, трав’яного, то прагну, щоб час зупинився. І він спиняється, даруючи   насолоду «цього моменту».


Нещодавно я розділила зі своєю близькою подругою 5 днів у горах, а саме в Пилипці Міжгірського району. Все склалося: епіцентр гір, якісне спілкування і свобода бути собою. Ну, а ще була насичена програма, яку ми самі склали, нові враження і смачна закарпатська їжа. До речі, гори дозволяють просто насолоджуватися і не гнатися за новими «wow», тут заспокоюєшся і просто відпочиваєш. Тим не менше, атракції в нас були, не тільки ж медитувати, споглядаючи неймовірні краєвиди.

Розкажу трішки про логістику нашого відпочинку, може, вам теж захочеться саме так провести вільний довгий вікенд. До речі, приятелька моєї подружки вже замовила квитки до Міжгір’я, а хороший знайомий спокусився моїми розповідями і репортажами у Facebook.

Поїхали!

Проживання: зелений туризм

Так, ми хотіли зупинитися саме в садибі й без варіантів. Два роки тому я була у відрядженні у Верховині на Франківщині. Господиня, в якої ми мешкали, сама створила свою неймовірну садибу з унікальним дизайном. Креативний будинок, верховинські наїдки, гори навколо й розумна ціна — кращого не вигадати. А ще садиба має душу, жоден готель не є таким справжнім, готель — це щось безлике, а садиба сповнена щирістю, в ній серце господарів.

Згадую також, як років 5 тому ми з друзями відпочивали в еко-будиночку зі справжньою піччю, який розташувався на горі за Пилипцем. Досі згадую ці краєвиди, сон на сіні й молоко, яке господиня приносила щоранку.

Словом, достатньо причин, аби винайняти кімнату саме в місцевих людей.

Садибу в Пилипці порекомендувала інша моя подружка, яка часто відпочиває в горах і зупиняється в аборигенів. Я їй страшенно вдячна!

Ми відпочивали в пані Наталії. У неї звичайний будинок із кімнатами для різної кількості гостей, є всі вигоди. На жаль, це не дерев’яна хатка, яка для мене справжнє диво. І каміна в нас не було. Але все одно було чудесно, бо дім розташований на горі, людей навколо нема, а з вікна відкривається краєвид на могутню гору Магуру.

Харчування: домашня їжа з еко-продуктів. МЕГА-ПОРЦІЇ

Разом із кімнатою ми замовили і харчування. Пані Наталія пропонує сніданок та пізній обід (час узгоджується). Мій ранок сповнювався новим подивом від Магури, передчуттям пригод, а також ароматом млинців/сирників/оладок. Всі страви були з домашніх яєць, молока, м’яса, було смачно, по-домашньому, а порції дивували розміром. Обід складався з першої і другої страв, усе завжди було «з пилу, з жару». Такого харчування цілком достатньо, часто ми не могли все з’їсти. У кафе і смак не той, ціна вища, а порції мізерні, тож хай ми трішки набрали у вазі, зате були ситі й веселі.

Якщо кортить довгих і веселих розмов довгими осінніми вечорами, то де-не-де можна віднайти хороші наливочки — смачні й злегка підступні.

Кава з прянощами на висоті понад 1200 м

У горах мені достатньо власне гір. Однак хотілося більше подружці показати, адже вона з Києва, а в горах опинилася вперше. Деякі красоти я вже бачила кілька разів, але вони змінюються і щоразу варті уваги, вони чарують по-своєму, сприйняття зовсім нове.

І програму все ж варто планувати, щоб вражень було більше, фото виходили різноплановими, а в пам’яті залишалося більше деталей, аби згодом вдома згадати та систематизувати всі свої «wow» і втілити їх у скетчі у своєму travel book (що я і зробила).

Першого дня ми приїхали після полудня, це був кінець виснажливого, але цікавого робочого тижня. Нам накрили на стіл, ми спілкувалися, а потім швидко заснули.

Наступного дня була Гимба. Від нашого дому до підйомника рукою подати. Під час підйому на гору Гимба спостерігаєш калейдоскоп барв, який змінюється щохвилини. На висоті понад 1200 м нас чекало неймовірне кафе «Сурія». Унікальна й колоритна місцина з дерев’яними текстурами, натуральними фактурами, крафтом, справжньою піччю і гамаком поряд із нею. В «Сурії» грає легка психоделічна музичка, є мистецький куточок, де можна творити, а біля печі стоїть ліжечко, в якому сплять гірська кішка зі своїми кошенятами.   Тут готують молоді творчі люди. Вас пригостять баношем, млинцями з ягодами, чаєм «масала», какао на домашньому молоці, натуральним гарячим шоколадом   і кавою зі спеціями, яку варять на піску.

Уявіть себе в теплі, з раритетною філіжанкою кави, біля вікна, звідки відкриваються гірські панорами. Це медитація і момент, який дуже приємно проживати. Навколо відчуваються флюїди щастя і гармонії.

Після кави можна самотужки підійматися вгору. Зверху сніг, по якому грають сонячні промені, навколо багряно-медові гори, які потопають у синяві просторів, гори могутні, безмежні й вони таки приймають тебе.

На Гимбі ми пробули цілий день. Гуляли, піднімалися і спускалися, насолоджувалися гарячим шоколадом, тискали кошенят, гойдалися в гамаку і грілися біля вікна в «Сурії», не відводячи погляду від пейзажів.

Активності: Синевир, ведмеді, Колочава

Ввечері після Гимби ми замовили екскурсію: вагалися між сироварнями та фермами Хустщини і мандрівкою на Синевир. Більше було охочих побачити озеро. І саме воно стало моїм розчаруванням. Я кілька разів захоплювалася Синевиром, мене вабила його суворість і лякала велич. І сьогодні Синевир прекрасний, він заглиблений у себе, весь у осінніх роздумах, а в його прозорості дерева малюють свою абстракцію. На жаль, озеро разюче зменшилося. А ще забагато неграмотної комерції навколо нього, озеро поглинуте байдужістю й меркантильними інтересами місцевих продавців зеленого та червоного меду.  

Прогулянка на містичний і загадковий Синевир залишила двоякі відчуття. І все одно — більше хороших.

У Міжгірському районі також постав ведмежий реабілітаційний центр, де лікують і доглядають ведмедів, яких свого часу, до прикладу, викинули з цирку. І цим бурим і великим поталанило, адже тепер у них свобода серед гір, великі простори і дбайливі господарі. Це чудо — бачити, як клишоногі цілуються (!) на фоні панорам природи. Ведмеді залюбки позували на камеру, дивилися своїми маленькими оченятами безпосередньо в об’єктив фотокамери і своїм настроєм показували, що готуються до щасливої сплячки в хорошому місці.

Одна з родзинок екскурсії — гастрономічна, ми куштували закарпатські наїдки в автентичній колибі. Ммм, банош, токан, бограч, це смачно й ситно, а ще неабияк зігріває.

У нашому маршруті була і спонтанність, адже водій запропонував податися в Колочаву, яка відома серед туристів і яку дуже активно і якісно популяризують. Саме в Колочаві, серед гір, під відкритим небом розташувався надзвичайний музей села. Все виглядає дуже реалістично, наче ти в машині часу завітав у справжнє село. Навіть кінь тут пасеться. О, такий музей мені справді до вподоби, тут ви зануритеся в історію, колорит, традиції та звичаї. Музей оформили дуже креативно, а наповнений він не тільки тодішніми зразками архітектури, а й важливими деталями, текстами. Найбільше вражають вузькоколійка, автобуси й вагони, в яких розмістили експозиції історії Закарпаття. Всюди є спокуса зробити яскраву світлину на згадку: біля раритетного авто, в кафе з історичними експонатами, біля тодішніх вивісок — графічних доказів минувшини.

Дуже насиченим видався день, а це ще один доказ, що в горах теж вирує життя, просто кожен має свободу обрати свій темп.

Шипіт і Гимба one more time

Скільки разів буваю на Міжгірщині, завжди шукаю нагоду потрапити на Шипіт. Звісно, каскади водоспаду Шипіт — унікальне явище природи, це must see в мандрівці горами. Нас лякали поганою дорогою, позаяк зараз її ремонтують, але навіть без гумових чобіт можна пройти й мінімально забруднитися. Шипіт поспілкувався з нами, гори йому підшіптували, а листя осипалося витонченим візерунком. Ми справді почули Шипіт, адже туристів зараз у горах обмаль і можна побути з природою наодинці.

Опісля вилазки кортіло кави, відтак я вмовила подружку знову податися на Гимбу. Цього разу на горі були тільки працівники, які обслуговують підйомник, одна продавщиця домашніх смаколиків, творчі ідеологи «Сурії» і, може, двоє-троє туристів (це був понеділок, дощило). У кафе працювала нова зміна, грала вже інша, але також хороша музика, кошенята лащилися, а ми замовили брауні з пряною кавою, зручно вмостилися біля вікна, за яким барвисто-оксамитові текстури природи огорнулися в цупкий туман. І час знову зупинився, спілкування стало натхненнішим, а доречні хвильки паузи між ним набули свого змісту.

Поряд хтось читав, а хтось малював, хтось писав у щоденник, а хтось обирав щось у подарунок з органічної косметики, яку тут продають.

«Сурія» стала моєю улюбленою гірською локацією з теплом і атмосферою.

Замість P. S.

П’ятого дня ми виїжджали, сповнені натхнення до праці та справ. Звісно, я радо залишилася би ще на день-два. Бо гори не можуть бути нудними, міста — так, але гори ніколи. Особливо якщо поряд людина, з якою є розуміння і погляд в один бік.

Для себе я зрозуміла, що такий відпочинок ідеальний у багатьох сенсах. Садиба з господинею — це справжність, домашня їжа з душею, ну, і ціна розумна. Готелі в горах безликі для мене, невиправдано дорогі. В горах є атракції для світогляду й релаксу, серед яких екскурсії, чани, лазня. Гори дарують насичений відпочинок, наповнюють кожен куточок душі. Тут я є сама собою, а це вкрай важливо, якщо треба по-справжньому відпочити й розвантажити свідомість.

Осінь загалом стає улюбленою порою для мандрів, а в гори, то тим паче. І така тиша не пригнічує, а дозволяє почути себе і людину, яка поруч.




Евеліна Гурницька, фото автора

Коментарі :


 

 

 

Погода

ДОЗВІЛЛЯ

Оголошення

Архів новин

Квітень
Січень
Лютий
Березень
Квітень
Травень
Червень
Липень
Серпень
Вересень
Жовтень
Листопад
Грудень
2025
1950
1951
1952
1953
1954
1955
1956
1957
1958
1959
1960
1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970
1971
1972
1973
1974
1975
1976
1977
1978
1979
1980
1981
1982
1983
1984
1985
1986
1987
1988
1989
1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
2024
2025
2026
2027
2028
2029
2030
2031
2032
2033
2034
2035
2036
2037
2038
2039
2040
2041
2042
2043
2044
2045
2046
2047
2048
2049
2050
НдлПндВтрСрдЧтвПтнСбт
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00

Влада

Чи влаштовує вас влада в Україні?


Влаштовує
Не влаштовує
Мені однаково


Голосувати/результат