Вишиті скульптурки Михайла Колодка

Зоряна Попович 29.05.2018 14:08 ДОЗВІЛЛЯ

 

У грудні 2010-го на перилах площі Театральної в Ужгороді з’явилася перша міні-скульптурка роботи Михайла Колодка. Бронзова фігурка Миколайчика, при зрості в 16 см та вазі 12 кг, стала найменшою скульптурою в Україні. Відтоді у місті їх з’явилося понад 30 і кожна тим чи іншим боком пов’язана із Закарпаттям та його історією.

Почалася справжня «скульптуркоманія» — туристи, а часто навіть і самі ужгородці задаються ціллю знайти всі міні-скульптурки Михайла Колодка і при оптимальному варіанті дізнатися, яким же чином Моцарт, Енді Воргол чи Гарі Гудіні причетні до краю.

Але з тими скульптурками не все так просто, як видається на перший погляд. В одному з відео з Михайлом Колодком промайнуло, де скульптор показав одну зі своїх скульптурок ... у вишивці. Виявляється, вишиває їх Михайлова мама, Маргарита Юріївна, за синовими ескізами. Такий творчий тандем.

Нове життя старої традиції

Вишивки, як розповідає пані Маргарита, почалися зі Свободки. Почалися як репліка на відому колись, але вже забуту традицію в угорських домах тримати на кухні т. зв. falvedo (фолвидо), або «захист стіни». Такі «настінні рушники», які свого часу мали багато родин на Виноградівщині та Берегівщині, захищали кухонну стіну від плям і водночас були свого роду «благословінням дому», як називає їх ще Вікіпедія. Господині вишивали на них, як правило, гостинні гасла (на кшталт «Дорогий гостю, ми тебе не запрошуємо до столу, ось тарілка, будь, як удома»), подеколи слова молитви, інколи вони носили і гумористичний чи іронічний характер («Мені такий чоловік потрібен, який багато заробляє і не бігає за іншими жінками» або «Мій чоловік чудовий, від мене потрібно лише те, аби я народжувала» та ін.).

— Ото Міша свого часу і захопився цією ідеєю вишивки-фолвидо, десь, може, і як відновлення давньої традиції, яка була і в нашій сім’ї, моя мама теж вишивала такі серветки, — розповідає Маргарита Юріївна. — Він намалював ескіз Свободки з тим гаслом («Libertas inaestimabilis res est» — «Свобода — безцінна річ»), я вишила. І потім ідеї посипалися (сміється). «I ¦ NagYszollos» (Я люблю Виноградів) виникла за відомою фразою I ¦ NY (Я люблю Нью-Йорк), ну і полуничка в формі серця — тому що це Виноградів — найтепліший район Закарпаття, де найпершою дозріває ця ягода.

«Lesz meg szolo Nagyszolloson» («Буде ще виноград у Виноградові») стало підписом до скульптури винороба у Виноградові (якого, до речі, відразу ж після встановлення люди охрестили Мішко-бачі. — Авт.). Це ніби відповідь на масове вирубування виноградників на Виноградівщині і потім нове висадження молодих кущів. «Так скульптурка вже розказує якусь історію, несе якусь ідею, якщо вона вишита як фолвидо», — каже пані Маргарита.

Жива історія

А далі вишивки трохи змінили свій формат, почали жити своїм життям. По мірі роботи Михайла над новими постатями для міні-скульптурок, з’являлися штрихи до портрета, ескізи нових вишивок. Так виникло кілька варіантів із Ференцом Лістом. Один із них пані Маргарита ще вишиває — сцену Ліста з Бетховеном. «Тут є сюжет, який показує, що Ліст любив подорожувати, інший — з Бетховеном, ніби він підняв Ліста на руки і цілує його, ніби передає йому благословіння», — зауважує Маргарита Юріївна.

Так з’явилася і серія «Ungvar. Kicsiben a nagyvilag» («Ужгород. У маленькому великий світ») — вишита скульптурка і крапкою показано місце, де вона встановлена в місті. Такий собі путівничок-підказка. Вишитий Рошкович розташувався поміж Ужгородом і Будапештом. Два міста єднає зображений міст (Пішохідний та Ланцгід) та підис — «Прекрасні міста, мирні люди».

Взагалі концепція міні-скульптурок і скульптур у форматі вишивці стала доступнішою.

«Ви ж не можете взяти міні-скульптурку і принести її до себе додому, — каже Михайло. — А у варіанті з вишивкою це зробити набагато простіше. І ідея скульптури зберігається. Одна з моїх найулюбленіших — «Гуд бай, Ленін!». На ній вишитий момент усім відомого історичного «Ленінопаду», який почався на Майдані в 2014-му. Під вишитим пам’ятником Леніну в момент падіння пришито невеличку кишеньку, в яку я поклав уламок цього Леніна, його привіз мені Федір (Шандор. — Авт.). А вишивку цю я подарував сестрі, яка тепер живе в Німеччині. Так, вона трохи вибивається із загальної концепції міні-скульптурок, але історію вона розповідає, нашу історію».

Читайте також: У творчому доробку скульптора Михайла Колодка 30 міні-скульптур

Зоряна Попович

ТЕГИ : міні-скульптурки колодка

Коментарі :


Додати коментар

 

 

 

Погода

ДОЗВІЛЛЯ

Оголошення

Архів новин

Влада

Чи влаштовує вас влада в Україні?


Влаштовує
Не влаштовує
Мені однаково


Голосувати/результат