З чого слід починати новому Кабміну
Україна стала на шлях перетворень. Forbes опитав авторитетних економістів щодо того, які кроки у першу чергу слід здійснити новому українському урядові.
Першочерговим завданням усі експерти назвали перегляд Держбюджету-2014 з метою максимального наближення головного кошторису країни до існуючої реальності, тобто у бік скорочення. Для цього належить розробити програму суворої бюджетної економії.
ПЕРЕГЛЯД ДЕРЖБЮДЖЕТУ
«Макроекономічні параметри, що закладені в бюджет, уже не відповідають реаліям і з точки зору економічного зростання, і з точки зору інфляції, і з точки зору дефіциту держбюджету, — наголошує Олег Устенко, директор Центру світової економіки і міжнародних відносин НАНУ. — Цього року дефіцит держбюджету може значно перевищити «погану» позначку в розмірі 5 % від ВВП. Це має бути переглянуто якнайшвидше».
Нежиттєздатність основних бюджетних показників підкреслив Олександр Жолудь, економіст Міжнародного центру перспективних досліджень: «Прийнятий бюджет має завищені плани по доходах. Він не виконується, тому витрати робити немає з чого. Необхідно знизити і доходи, і витрати, щоб не було великого дефіциту».
Подібний крок може нести в собі репутаційні ризики для керівництва країни. «Відкоригований бюджет може не відповідати популістським запитам, і це не влаштовує політиків, які намагаються подобатися електорату, — зазначає Олег Устенко. — Але це слід зробити, навіть якщо зниження дефіциту держбюджету означатиме втрату електоральної підтримки».
ПЕРЕГЛЯД ФІСКАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ
На підставі більш реалістичного закону про держбюджет новому уряду належить переглянути роботу Міністерства доходів і зборів, вважає екс-міністр фінансів України Ігор Мітюков.
Слід відмовитися від авансового методу оподаткування та вирішити проблему невідшкодованої заборгованості з ПДВ. «Можливо, за рахунок випуску боргових інструментів, оформивши це як державний борг. При цьому обов’язково варто або продовжити співпрацю з урядом Росії щодо подальшого виділення фінансових ресурсів, або провести переговори і відновити співпрацю з МВФ. Ще краще — зробити і те, і інше», — уточнює екс-міністр.
ОТРИМАННЯ МІЖНАРОДНИХ КРЕДИТІВ
За словами Олега Устенка, слід подати негайну заявку на співпрацю з МВФ, приїзд місії МВФ і початок переговорів. «Паралельно з цим доцільно подати заявку про можливе отримання фінансування з боку ЄС та США. Потрібно також продовжити діалог з Росією щодо збереження знижки на газ».
При цьому переговори з МВФ можуть поставити уряд перед прийняттям ще одного непопулярного заходу — підвищення тарифів на газ для населення, нагадує Олександр Жолудь. Однак отримання грошової допомоги зможе забезпечити нам можливість м’якого скорочення зовнішньоторговельного дефіциту і виплат у найближчі роки за зовнішніми боргами.
Разом з тим не варто сподіватися на кредитні кошти як на панацею від усіх проблем, попереджає Олександр Пасхавер, президент Центру економічного розвитку: «На найближчі кілька місяців це врятує економіку. Після цього знадобляться кроки з її реанімації, оздоровлення, щоби вона могла почати заробляти. Безперервно брати кредити ми не можемо. Ці кроки мають повернути економіку в стан, в якому вона була до приходу до влади людей, які зараз її покидають».
СИСТЕМНІ РЕФОРМИ
На думку Олега Устенка, потрібно позбутися основних обмежень, що існують в Україні з точки зору якості інвестиційного клімату: корупції, недосконалості судової системи та адміністративних бар’єрів на шляху ведення бізнесу.
Олександр Жолудь також упевнений, що проводити потрібно і податкову, і судову, і медичну, і соціальну реформи. «Судова реформа потрібна, тому що ми повинні максимально швидко отримати судову систему, яка би захищала право власності. Це дозволить інвесторам бути впевненими, що якщо вони вкладуть у нашу країну гроші, то не втратять свої активи через несправедливі судові рішення».
Для цього, на думку Олександра Пасхавера, слід припинити залежність судової влади від виконавчої. «Треба щось зробити щодо чесності суддів. Можливо, не звинувачуючи нікого конкретно, потрібно зробити так, як робить власник, приходячи в свою нову компанію: запропонувати всім суддям написати заяву про звільнення і потім призначати їх вже після нового обговорення. Нам необхідна якась кількість чесних суддів, без цього відновлювати економіку неможливо».
СТАБІЛІЗАЦІЯ БАНКІВСЬКОГО СЕКТОРУ
Для реалізації дієвих реформ у економіці слід стабілізувати роботу фінансових установ, упевнений Олег Устенко. «У НБУ є всі важелі для цього. Почати зі стрес-тесту. Потрібно виявити, який обсяг додаткових капіталовкладень необхідно спрямувати на рекапіталізацію кожного з банків для того, щоб він міг відносно стабільно працювати», — радить Устенко. Однак для того, щоби подібні заходи спрацювали, треба зробити НБУ більш незалежним, вважає Ігор Мітюков.
СТАБІЛІЗАЦІЯ ВАЛЮТНОГО РИНКУ
Зміцнення банківської сфери в Україні неможливе без виваженої валютної політики, зазначають експерти. І зокрема це стосується збереження золотовалютних резервів (ЗВР), каже Олег Устенко. «Їх обсяг є лише трохи вищий за розміром імпорту на два найближчі місяці — менше 18 млрд. дол. США. Поки в країну не зайшли зовнішні кредитори, основне найближче завдання — не втратити обсяг ЗВР».
При цьому Устенко вважає, що необхідно «відпустити» валютний курс. «Як не складно для політиків це прийняти, але потрібно дати ринку формувати курс і не витрачати на його підтримку золотовалютні резерви. З часом ринок сам знайде своє рівноважне становище. Після того як з’явиться вільний ресурс — кредитні гроші, можна буде думати, який курс підтримувати».
ДЕМОНОПОЛІЗАЦІЯ ЕКОНОМІКИ
Всі ці заходи можуть виявитися малоефективними при збереженні жорсткої монополізації в економіці, переконані експерти. «Потрібно, щоб антимонопольний комітет отримав усю повноту дій для боротьби з монополіями, створеними колишньою владою, — вважає Олександр Пасхавер. — Потрібна комісія, яка би перевірила всі великі угоди, пов’язані зі зміною власника, починаючи з 2010 року — наскільки вони були законними і добровільними. Якщо виявиться, що якісь із них не відповідають цим критеріям, вони повинні бути анульовані».
Згоден із Пасхавером й Ігор Мітюков. «Необхідно зробити максимально прозорою роботу державних монополій — Укрнафти, Укрзалізниці, а також НБУ і держустанов, включаючи Аграрний фонд. Потрібно регулярно публікувати їхню фінансову звітність і почати реальну боротьбу з корупцією у сфері держуправління».
БОРОТЬБА З КОРУПЦІЄЮ
Для успішної боротьби з корупцією, на думку Олександра Пасхавера, необхідно якнайшвидше прийняття антикорупційного законопроекту. «Є набір типових дій, спрямованих на наведення порядку в «ураженому» корупцією суспільстві. Але без оновлення судової системи вони безглузді».
Богдан Хлімоненко, Ольга Гальчинська.
Коментарі :
Додати коментар