Вандали в місті: Кому заважають міні-скульптурки Ужгорода
Ужгородців обурив черговий акт вандалізму в місті: зникла скульптурка князя Лаборця
Ужгородцям, на жаль, до вандалів не звикати. У місті регулярно фіксують черговий акт вандалізму, пише Depo.Закарпаття.
Ті, кому нема куди спрямувати енергію, очевидно, кращого способу заспокоїтись, ніж щось зламати, пошкодити, спаплюжити, не знаходять. Так, прямісінько у центрі Ужгорода лавицю можуть викинути у річку з мосту, чи зламати щойно висаджені дерева, а бувало, відламували шаблю у пам’ятника Шандора Петефі, відривали лапу клишоногому, а ще голову пам’ятнику Адальберту Ерделі намагалися спилити. Таких прикладів безліч.
Чимало дістається і "родзинці" міста - міні-скульптуркам. Цих маленьких милих цікавинок в Ужгороді багато. Самі ужгородці, а тим паче туристи, залюбки їх шукають, фотографуються та слухають історії про їхнє створення. Є навіть спеціальні екскурсії, які водять скульптурками. Вони стали своєрідною "фішкою" міста. Встановлення маленьких пам’ятників - хороша традиція. Та, очевидно, комусь і така традиція не подобається.
Хоча, варто зауважити, іноді "нищення" виявляються з хорошими намірами - скульптурки іноді забирають на доопрацювання.
Так, днями ужгородці вчергове обурилися через вандалів - зникла міні-скульптурка князя Лаборця - легендарного засновника Ужгорода та Ужгородського замку.
Скульптуру було встановлено на одному із центральних мурів замку зовсім недавно - на початку травня. Автором пам’ятничка є Михайоло Колодко (до слова, він є автором більшості міні-скульптурок в області).
Вже наступного дня з’явилося спростування: як повідомив закарпатський краєзнавець Федір Шандор, міні-скульптурку князю Лаборцю доведеться укріпити, бо вже були неодноразові спроби її вкрасти.
Так само свого часу здійняло галас і зникнення солдата Швейка. Ужгородського Швейка забрали на реставрацію так несподівано, що спершу в місті здійняли галас, мовляв, скульптуру викрали вандали.
Та автор скульптури Михайло Колодко вирішив дещо оновити власне творіння, яке стало чи ненайбільш вдалим та популярним з усіх інших міні-скульптур міста. Всадили бравого вояка на перилах ужгородської набережної у липні 2012 року.
Хоча і тут без вандалів не обійшлося: свого часу Швейка погнули, намагаючись відламати.
Наробив шуму колись і відомий композитор Ференц Ліст. Скульптурка якось зникла, правда, виявилося, що її деревом скинуло на набережну.
Потім Ліст знову зник - однак, на щастя, забрали композитора на оновлення і потім повернули на місце.
Але не всі історії мають хеппі-енд. У Мукачеві, до прикладу, зовсім недовго протрималась скульптурка кельта.
ЇЇ встановили у березні 2015-го, а вже за кілька днів на перилах набережної симпатичного кельта не було.
Постраждав в Ужгороді міні-пам’ятник Орієнтувальнику. Його було відкрито до 50-річчя проведення перших всесоюзних змагань, які започаткували спортивне орієнтування, як вид спорту не тільки в Україні, а й у всьому колишньому СРСР. Вони були проведені на території Закарпаття 11-15 жовтня 1963 року.
За деякий час пам’ятник залишився, а Орієнтувальник зник.
Загидили свого часу і перший пам’ятник з серії "міні" - будинок Миколайчика.
Він був встановлений біля скультурки Миклайчика - улюбленця ужгородців і згодом перетворився на смітник.
Будиночок вирішено було демонтувати і перенести до міського альпінарію.
Тепер, встановлюючи в Ужгороді чергову міні-скульптурку, автори дбають про міцність та "вандалостійкість". Чи не кожний міні-пам’ятник у місті деякі ужгородці випробовують силою.
Залишається сподіватися, що поведінка таких "персонажів" не відіб’є охоту у скульпторів та авторів маленьких чудо-пам’яток.
http://zak.depo.ua/
admin
Коментарі :
Додати коментар
А міська влада СПИТЬ!!!