Будівельні афери Ужгорода: торгівельний комплекс по вулиці Гойди

admin 21.05.2015 13:06 РАТУША

Будівельні афери процвітають за будь яких політичних чи економічних умов. У цьому переконалися журналісти проекту «Варто знати», які розслідували питання проведення забудови історичного кварталу в Ужгороді.

Мова йде про колишню стоянку по вулиці Гойди без номера, де найближчим часом має вирости сучасна будівля, у якій розташуються офіси та торгівельні заклади.

У кварталі чехословацької забудови Ужгорода скоро з’явиться сучасний торгівельно-офісний центр сучасної архітектурної композиції. Саме тут проектанти на початку 20 століття за гроші країн Західної Європи звели будівлю місцевого уряду, де зараз Закарпатська обласна рада та ОДА. Поруч затишний парк.

Нині біля цього ансамблю, після кількох не зовсім прозорих схем купівлі-продажу землі, може вирости 12-поверховий «скляний торгово-житлово-офісний центр».

Весною стоянка позаду ОДА спорожніла – пішли чутки, що хтось хоче будуватися.

Та нині парковка перетворилася на будівельний майданчик, а міський голова Віктор Погорелов став гривневим мільйонером. Які депутати та чиновники доклали до цього руку? І що буде поруч із будівлею облради – пам’яткою архітектури?

В Інтернет мережі на тематичних сайтах з’явився ескіз можливої будівлі, який шокував багатьох містян, навіть якщо вони далекі ввід архітектури.

За   проект беруться будівельники, що працюють під брендом «Gazda» і які мають досвід зведення будинків. У будівлі, за попереднім задумом, мали бути комерційні та житлові приміщення, готель, а наверху – оглядовий майданчик. У соцмережах з’явився колаж, як може виглядати історичний ансамбль центру, якщо новобудову таки зведуть.

Головний архітектор Ужгорода Михайло Івегеш констатував:

Ділянка потенційної забудови – на вул. Гойди б/н,– знаходиться в історичному ареалі міста. При цьому він, як в.о. начальника управління містобудування та архітектури, видав забудовнику, як адміністративну послугу, містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки, згідно з якими є три черги будівництва, дві з яких можуть мати 8 та 12 поверхів.
Але чи гармонійна така висота з будівлями, які звели чехословаки на початку 20 століття? Будівля облради має 6 поверхів, решта будинків – по 3-4.

В Ужгороді архітектор повинен перш за все прислухатися до думки членів архітектурно-містобудівної ради. Ось список людей, які радять, що в місті зводити доцільно, а що – ні.

У червні 2014 року члени ради вперше обговорили ескіз забудови на місці стоянки. Порекомендували – «висота вертикальної частини фасадів по лінії забудови повинна бути тотожною з висотою фасадів рядової забудови 20-30 років ХХ століття». А це – точно не 8, і тим більше – не 12 поверхів.

У грудні 2014 року архітектурно-містобудівна рада знову розглянула проект. І вирішила: забудова стоянки можлива лише після затвердження нового Генплану міста та отримання історико-містобудівного обґрунтування.

Забудову автостоянки розглянула і Консультативна рада з питань охорони культурної спадщини при Закарпатській облдержадміністрації, оскільки вулиця Гойди розташована поруч з пам’яткою архітектури та забудови місцевого значення – «Комплекс історичної забудови». Як поінформував начальник управління культури Закарпатської ОДА Юрій Глеба, прийнято рішення про повторний розгляд даного питання після затвердження історико-архітектурного опорного плану Ужгорода.

Та попри всі ці рекомендації головний архітектор Михайло Івегеш зробив забудовникам подарунок на Новий рік – 30 грудня 2014 року, як уже згадано, видав містобудівні умови.

Ми не маємо права відмовляти у видачі містобудівних умов, якщо ділянка належить приватній особі, – пояснює головний архітектор. – Єдине, що можемо – обмежити містобудівні вимоги або прописати умови, на яких їх видамо. Перша умова – висотність цієї будівлі не має закривати навколишню забудову. Друга – погодити проект з Органом культурної спадщини при міськраді та з управлінням культури ОДА.
Зі слів Михайла Івегеша, так звана «скляна башта», – була лише варіантом, до якого виникли зауваження, зокрема, – не відповідає архітектурному ансамблю. Забудовник повинен це врахувати і виправити. Остаточний проект, який втілюватимуть у життя, повинен ще раз пройти чергу погоджень: головного архітектора, Органу охорони культурної спадщини, управління культури Закарпатської ОДА та отримати висновок «Укрдержбудекспертизи».

Заступник начальника Держархбудінспекції в області Юрій Лошак поінформував: 26 лютого 2015 року зареєстрована декларація про початок виконання підготовчих робіт з «Будівництва багатоквартирних житлових будинків з приміщеннями комерційного призначення».

Представник власника ділянки Степан Гозда підтвердив, що проект будівлі зазнав змін і компанія готова чекати усі необхідні погодження. Він каже: «У першому варіанті передбачалася дванадцятиповерхова будівля з оглядовим майданчиком. Але на містобудівній раді були зауваження і ми, відповідно, внесли зміни. У новому проекті задані дві висотності: зі сторони вул. Гойди – 3 поверхи, а зі сторони вул. Собранецької – 6 поверхів. Аби не перевищувати сусіднього будинку «Облспоживспілки».

Новий проект будівлі, який ще не погоджений, власники ділянки вже виставили й на паркані.

Як ласий шматок ділянки перейшов із муніципальної власності у приватну; яке до цього відношення має міський голова; скільки грошей заробив бюджет міста, а скільки   – родина градоначальника – про все це журналісти проекту «Варто знати» повідомлять у другій частині розслідуванння.

admin

Коментарі :


Додати коментар

 

 

 

Погода

РАТУША

Оголошення

Архів новин

Влада

Чи влаштовує вас влада в Україні?


Влаштовує
Не влаштовує
Мені однаково


Голосувати/результат