Непередбачуваний футбольний матч, як і доля Беци

Василь Гаджега 02.07.2015 15:00 НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

... 21 грудня 1992 автокатастрофа забрала життя одразу двох молодих українських футболістів — київського динамівця Степана Беци і гравця "Дніпра" Олексія Саська. Після завершення 1–го кола чемпіонату України Степан Беца перебував у відпустці й вирішив з'їздити до Дніпропетровська.


Небувале горе сталося, коли вони з Саськом мчали по шосе на "Мерседесі" Беци. За пару місяців до цього, коли "Динамо" в матчі Кубка УЄФА поступалося у Відні "Рапіду" з рахунком 1:3, в перерві Беца сказав журналістам: "Леоненко заб'є другий гол, а Яковенка замінять". Саме так і всталося. Бецу з тих пір називали не інакше, як "пророк Степан". Тільки свою власну долю він передбачити не зміг. "Мерседес" занесло на обмерзлій дорозі. Сасько помер відразу, а мукачівець у лікарні, не приходячи до свідомості.

Ось так не стало двох потенційних гравців збірної України. Зараз важко судити як склалися б їхні долі, але, думаю, вони б не загубилися на зелених полях нашої країни.

Закарпатцю Степану Беці цими днями виповнилося б 45. Та не судилося цей ювілей відзначати у колі рідних, друзів….

… У народі кажуть, що незамінимих людей нема, однак у 1991 році в київському “Динамо” 21-річному мукачівцю Степану Беці таки не було. Про це свідчить і той факт, що він єдиний у футбольному сезоні-91 зіграв найбільше календарних матчів — 29 із 30. До того ж, мукачівець провів у ворота суперників і один гол. На один матч менше за нього зіграли такі відомі уже на той час футболісти, як два Олеги — Саленко та Лужний, а ще менше — Ахрік Цвейба та Сергій Шматоваленко (по 24 ігри).

Мукачівець Степан Беца — єдиний представник Закарпаття, котрий в першому національному чемпіонаті незалежної України (1992 рік) у складі київського “Динамо” став срібним призером. Столичні футболісти у фінальному поєдинку поступилися гравцям сімферопольської ”Таврії” з мінімальним рахунком 0:1.

Наша довідка: Степан Степанович Беца народився 29 червня 1970 року в Мукачеві. Півзахисник, захисник.

У шкільні роки грав за різні дитячі команди, збірні міста над Латорицею та області.

1987 рік — виступав за резервістів дніпропетровського «Дніпра».

1988 рік — перше коло відіграв за горлівський «Шахтар».

1988 рік — гравець сімферопольської “Таврії”, яка виступала разом ще з чотирма українськими командами (СКА “Карпати” Львів, ”Зоря” Ворошиловоград, “Металург” Запоріжжя та “Колос” Нікополь) у першому всесоюзному чемпіонаті СРСР. За команду йому вдалося провести один гол.

1989 рік — захищав кольори запорізького «Металурга».

1990-1992 рр. — грає за київське “Динамо”. За цю команду у чемпіонаті СРСР зіграв 29 поєдинків і відзначився двома м’ячами.

Ще 22 календарні матчі за киян провів у чемпіонаті Незалежної України й став автором одного голу.

У складі «Динамо» провів 9 матчів у єврокубках: 6 поєдинків зіграв у Кубку європейських чемпіонів, ще два — у Кубку кубків й один — у Кубку УЄФА.

Досягнення: 1992/1993 — у складі київського «Динамо» став чемпіоном Незалежної України (8 поєдинків із 30) та володарем Кубка України (3 із 9).

У 1987 та 1990 рр. у складі дублерів команд майстрів («Дніпро» Дніпропетровськ та «Динамо» Київ) був чемпіоном СРСР

У 1992 році в Львові, де на місцевому стадіоні “Україна” відбувся вирішальний матч між “Динамо” та сімферопільською “Таврією”, Степан Беца відіграв повністю обидва тайми.

Так сталося, що у Львові 8 листопада він зіграв і свій останній матч за киян. Він вийшов на 75–ій хвилині на заміну замість Шарана. Календарна гра завершилася внічию (0:0). А обслуговували цей поєдинок арбітри К. Панчик та В. Мельничук із Сімферополя та Василь Попович з Іршави.

Всього за команди майстрів закарпатець відіграв 155 календарних ігор і провів у ворота суперників 10 голів.


Ексклюзивне інтерв’ю:

— Степане, у 18 років далеко не кожному вдається попасти до команди першого дивізіону СРСР.

— У сімферопольську “Таврію” попав випадково. Мене чогось завжди у молоді роки тягнуло до моря. І доля розпорядилася так, що я мав можливість милуватися голубими хвилями Чорного моря. У команду мене взяли практично без розвідки — відразу попав до “основи”, правда, далеко не всі календарні матчі зіграв. Однак, вдалося відзначитися й голом.

— Степане, у 1991 році київське “Динамо” грало без Валерія Лобановського. У чому була головна відмінність?

— Перш за все — у складі. Разом із Валерієм Васильовичем поїхав майже весь основний склад. Учорашні дублери змушені були нести на собі весь тягар Вищої ліги. Не всі були готові до такого випробування. Отож, багато критики було сказано на нашу адресу. Але найбільше було болісно через те, що та критика здебільшого була не справедлива і не обґрунтована, а критикани, як мовиться, стріляли з гармат по горобцям. На мою думку, і так вважали більшість футболістів “Динамо” зразка 1991 року, у фінальній частині чемпіонату-91 цей футбольний ансамбль мав своє обличчя, і якби його зберегли та надали можливість рухатися вперед, він остаточно став би на ноги — не гірше за попередників. Уже тоді, в 1991 році, ми зайняли п'яте місце, а могли б третє. Все вирішила одна гра — з московським “Торпедо”. Як сьогодні пам'ятаю той матч. На дворі була пізня осінь — середина листопада. Коли ми прилетіли в білокам'яну на землі лежав перший сніг. Ця гра була ключовою, бо в разі перемоги чи навіть нічиєї ми займали третє місце, а якщо поступимося торпедівцям — на 5–му місці. Гра була досить нервозною. Було багато порушень. Та на табло були, як кажуть, одні нулі. Нас цей рахунок повністю влаштовував. Останні хвилини гри йшли черепашною ходою. І все ж під завісу поєдинку господарям вдалося провести єдиний і вирішальний м'яч, який залишив динамівців бодай бронзових медалей. Рахунок 1:0 на користь москвичів, говорить про напружену, рівну спортивну боротьбу на зеленому газоні, вкритому першим снігом. Звинуватити не було кого — торпедівці вдало виконали штрафний удар. І “Динамо” — лише п'яті. Саме так завершилася історія виступів київського “Динамо” у радянських чемпіонатах...

— А вже навесні стартував перший незалежний...

— У Вищій лізі першого національного чемпіонату брало участь 20 команд, котрі були розбиті на дві підгрупи. Динамівці виступали в 2–ій групі разом із дніпропетровським “Дніпром”, харківським ”Металістом”, тернопільською “Нивою”, івано-франківським “Прикарпаттям” тощо. Увесь футбольний сезон ми провели стабільно й зайняли перше місце. Наш найближчий переслідувач — футболісти “Дніпра” відстали від нас аж на 7 очок, коли в першій підгрупі, донецький ”Шахтар”, котрий посів друге місце в підсумковій турнірній таблиці відстав від переможця — сімферопольської “Таврії” лише на двоє очок. Ми поступилися тільки в одному матчі в Харкові місцевому “Металісту” з рахунком 1:2. У фінальному поєдинку за звання першого чемпіона незалежної України, ми провели фінальний поєдинок із “Таврією”, котра зайняла перше місце в своїй підгрупі. Цей матч відбувся в Львові. Ажіотаж був великий. На місцевий стадіон 21 червня зібралося майже 40 тисяч глядачів, а ще більше любителів “гри мільйонів” спостерігали за цим принциповим поєдинком по телебаченню. Перед грою практично всі прогнозували, що першим чемпіоном Незалежної України стануть столичні динамівці. Але не так сталося, як гадалося. Єдиний гол, що був забитий на 77-ій хвилині сімферопольцем Сергієм Шевченком у ворота киян, які захищав Вальдемар Мартінкенас, виявився для нас усіх роковим. 20 хвилин, що залишилося до фінального свистка нам не вистачило, щоб бодай зрівняти рахунок. За те ми й любимо футбол, що він непередбачуваний, як і життя людини.

21 грудня 1992 року Степан Беца загинув у катастрофі про яку вели мову на початку матеріалу. А мукачівець лише почав торувати свою футбольну стежину до омріяного Олімпу.


Василь Гаджега

Коментарі :


Додати коментар

 

 

 

Погода

Оголошення

Архів новин

Влада

Чи влаштовує вас влада в Україні?


Влаштовує
Не влаштовує
Мені однаково


Голосувати/результат