Що робити з полімерами на Закарпатті

    Пономарьова О.С., лікар-гігієніст   Головного управління Державної санеідслужби у Закарпатській області 22.04.2015 16:07 НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Як і вся продукція взагалі, так звана ″полімерна″ теж має свій вік. Серед полімерних виробів   є одноразові, що після одноразового використання   перетворюються на відходи (одноразові шприці, системи, одноразовий посуд, плівка для харчових продуктів, ПЕТ-пляшки). Але   як буває в нашому житті , одноразовий посуд ми використовуємо подекілька разів. В народі так його називають і   досі – одноразовий посуд багаторазового використання. Така ж доля і у   ПЕТ-пляшок, вони теж використовуються неодноразово.

З самого початку використання пластикових упаковок, в тому числі для харчових продуктів, вважалося, що вони безпечні, що і підтверджувалося лабораторними дослідженнями, основним напрямком яких було визначення кількостей міграції хімічних речовин   в модельне середовище, якість якого повинна бути   максимально     наближена до харчового продукту.
Останнім часом науковцями доведено, що   з полімерних, синтетичних матеріалів, пластмас тощо при їх   тривалому контакті з харчовими продуктами, питною водою з них   можуть мігрувати   до оточуючого середовища формальдегід, різні розчинники, важки метали, спирти метиловий та бутиловий та інші хімічні речовини.
Є ще одна проблема, це питання знищення пластика, який перетворився на відходи. Підраховано, що майже половина з 280 млн.тонн пластмаси, що виробляється кожен рік у світі, перетворюється на відходи.
Спільне збирання полімерних відходів з іншими побутовими значно збільшує обсяги останніх. Вивезення їх   на сміттезвалища, полігони твердих побутових відходів значно скорочує терміни експлуатації   останніх. Справа у тому, що такі високомолекулярні   матеріали повільно розкладаються і можуть перебувати у грунті без змін. В нашій області значна частина використаних ПЕТ-пляшок, поліетиленової плівки, пакетів одноразового посуду під час дощів, повеней попадає   річки, що призводить до захаращення берегів, забруднення річок як малих, так і великих-Тиси та Дунаю і далі Чорного моря.
  Найбільш   найнебезпечнішими стають пластмаси на стадії розкладання, коли починається їх взаємодія з хімікатами, які надходять у навколишнє середовище не без допомоги людини. У морській воді шкода від пластмас подвійна, вони порушують саму водну екосистему, а також   її тваринний світ.
Спалювання відходів призводить до утворення токсичних газів, що навіть у малих концентраціях можуть негативно впливати на стан здоров’я людей, особливо дітей та хворих. Показником безпеки полімерних виробів вже на стадії їх розробки є визначення хімічних речовин у продуктах горіння, бо саме вони бувають причинами загибелі людей при пожежах.
Вирішити проблему полімерних відходів намагаються вирішити у всьому світі, а для цього перш за все потрібна відповідна Програма поводження з такими відходами.
У деяких країнах   намагаються виключити полімерну тару для фасування харчових продуктів. Але є одне ″але″. На пластикову упаковку припадає до 7 %   вартості харчового продукту, що реалізується, а за умовою використання скляної тари   цей відсоток зросте ще на   15 %. А цю різницю буде сплачувати споживач (покупець).
Наша Закарпатська область з її річками, потічками разом з водоймами інших регіонів України   створює басейн Чорного моря і все, чим захаращені   їх   береги сьогодні,   вже ″завтра″   може потрапити саме до   моря, про яке колись співали: ″Самое синее   в мире Черное море мое″.
Проблеми не з’являються самі по собі, їх завжди створюють люди. Сьогодні ще немає науково обґрунтованих методів утилізації полімерних відходів, що безпечні для людини та навколишнього середовища. Тому   треба пам’ятати, що від кожного з нас залежить чистота нашого довкілля. Почнемо хоча би зі   збирання полімерних відходів і необхідно   зробити все, щоб вони не потрапляли до водної екосистеми нашої області, Чорного моря та світового океану
І ще одна порада, ніколи не використовуйте повторно тару, упаковку, в   тому числі   ПЕТ-пляшки. Вироби одноразового використання повинні   бути такими по-справжньому.





                                             

Пономарьова О.С., лікар-гігієніст Головного управління Державної санеідслужби у Закарпатській області

Коментарі :


Додати коментар

 

 

 

Погода

Оголошення

Архів новин

Влада

Чи влаштовує вас влада в Україні?


Влаштовує
Не влаштовує
Мені однаково


Голосувати/результат