18 квітня – День довкілля України
Починаючи з 1998 року згідно з Указом Президента України ″Про день довкілля″ за № 855/98 третя субота квітня у календарях визначена як День довкілля України (охорони навколишнього середовища). У 2015 році це свято припадає на 18 квітня.
Саме цим святом було підтримано Стокгольмську конференцію з довкілля, коли було засновано UNEP - Екологічну програму ООН, яка з самого початку є основним організатором та ідеологом Дня довкілля.
Охорона довкілля, або навколишнього середовища, пов’язана з вирішенням урядових, технічних, технологічних, наукових заходів, спрямованих не тільки на подолання наслідків техногенних катастроф, нерозумного використання ресурсів, викидів забруднюючих речовин в атмосферу, фізичного навантаження атмосфери хвилями електричних та електромагнітних полів, скидів неочищених промислових та побутових стічних вод у відкриті водоймища, забруднення підземних горизонтів (надр), хижацького відношення до лісів, диких тварин, а на попередження всього негативного, що може порушити умови життя на планеті Земля.
Навколишнє середовище в будь-якому місці, на будь-якому континенті тільки тоді можна вважати чистим та здоровим, якщо всі його питання вирішуються комплексно, зберігаючи принцип: охороняючи одну сферу, не забруднювати, псувати іншу. У нас чомусь вважається, що охорона навколишнього середовища не його справа.
Навколишнє середовище починається не просто з дому, а з кожної квартири. Навколишнє середовище – це і двір, вулиця, річка, кожен населений пункт, парки, сквери, це їх стан. Скільки сміття довгий час перебуває під вікнами багатоповерхівок? Скільки сміття залишається в під’їздах, викидається під дерева, під паркани? А берега річок захаращені майже цілий рік частіше за все полімерною плівкою, ПЕТ-пляшками і тільки повені звільняють їх від людського безкультур’я та на короткий час знову роблять їх привабливими для ока. А скільки забруднюючих речовин додає в атмосферне повітря автомобільний транспорт? Є методики, за якими ведуться розрахунки, але тільки на технічно справний транспорт. В нашому Закарпатті багато приватних каналізованих будинків скидають стічні води або у вигрібні ями, або у найближчу водойму. Таке відношення призводить до органічного забруднення підземних вод, вод відкритих водоймищ, які можуть використовуватися для потреб питного водопостачання.
Майже не даремно День довкілля України припадає на суботу, неробочий день для багатьох з нас. Цього дня громадські організації проводять заходи, спрямовані на поліпшення стану навколишнього середовища, очищення водних джерел, озеленення, збереження заповідних об’єктів, поширення екологічних знань.
Щоб мати здорове та чисте довкілля, частину проблем повинна вирішувати держава, але є багато таких, що напряму залежать від кожного з нас. Тому до всього написаного додаю свій вірш, зміст якого як маленька програма відношення до середовища, що оточує мене, тебе, кожного з нас.
В каждом доме к сожаленью
Есть паршивая овца,
Портит людям настроенье
Каждый день и без конца.
То плевок, то сигарета,
То бутылка, то пакеты.
Соблюсти чтоб чистоту,
Убирать все нужно тут.
Этот бросил, тот добавил.
И как правило, уже
Образуются завалы
Грязи, мусора везде.
А ведь лучше не сорить,
Не плевать и не хамить.
Чисто там, где просто так
И метут и не сорят.
Пономарьова О.С. лікар-гігієніст Головного управління Державної санеідслужби у Закарпатській області
admin
Коментарі :
Додати коментар