Олександр Ледида: три роки закарпатського губернатора

admin 20.03.2013 09:45 НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

17 березня 2010 року Олександр Ледида був призначений президентом Віктором Януковичем головою Закарпатської
ОДА. Недоброзичливці пророкували “губернатору” швидку відставку, прихильники ж говорили про талант менеджера та вражаючу інтуїцію нового керівника ОДА.



Пропоную згадати, якими були ці три роки для Олександра Ледиди.

***
2010

Як і очікувалося, Олександр Ледида не розпочав із “полювання на відьом” — гучні ротації у виконавчій владі області він приберіг надалі. Натомість керівник краю змусив підопічних чиновників економити кошти, заборонивши купувати техніку і проводити кабінетні ремонти. Згодом собі і заступникам Ледида на ⅔ зменшив “доплату за інтенсивність”. «Це дасть змогу уникнути зменшення заробітних плат майже сотні працівників апарату обласної адміністрації», — пояснила прес-служба ОДА.

У 2010-му році Олександра Ледиду опинився на вершині рейтингу кращих губернаторів України. Дослідження провела британська Transition Democracy Fund.
«Лидеры – губернаторы Закарпатской, Полтавской, Волынской и Черновицкой областей. Это те регионы Украины, которые сумели в 2010 году продемонстрировать рост во всех основных показателях”, — відзначає організація.
Але влітку 2010-го відбулася подія, яку сам Ледида, вочевидь, не гадав би й забути — розширене засідання Кабміну за участю Президента. Саме тоді випадкова репліка закарпатського губернатора викликала гнів Януковича із застереженням: “Тихе життя там у вас на Закарпатті!”. Глава держави пообіцяв зробити свій візит на Закарпаття щонайпершим. А інтернет-ЗМІ розтиражували чутки про ймовірну відставку Ледиди.
Щоправда, в інтернеті О. Ледиду “звільняли” мало не щодня. Жодного разу комусь вигідні чутки не справджувалися. І Президент приїхав лише в травні 2011 року, напевно, з іншою метою.

2011
Критикував Олександра Ледиду і Прем’єр. У березні 2011-го Микола Азаров назвав Закарпаття серед областей, які найгірше розраховуються за газ. Однак цей удар керманич Закарпаття парирував. Як довів Ледида і в ЗМІ, і в листі Прем’єру, в області за газ платять зразково, а борги перед Теплокомуненерго не є суттєвими, адже системою на той час користувалися всього 2% споживачів. Згодом, у 2012-му, Закарпаття взагалі відмовиться від централізованого опалення і подасть всій Україні приклад з переходу на автономний обігрів.
Не лише Україну, але й чи не увесь світ змусила заговорити про наш край ялинка із Закарпаття. “Лісову красуню” з Карпат встановили на різдвяно-новорічні свята у Ватикані. І в цьому була велика заслуга не лише церковних діячів, але й обласної влади. “Враження були просто неймовірні. Ніколи не сподівався на таку честь. Папа Римський високо оцінив красу закарпатської ялинки, — розповів Олександр Ледида після перебування разом із пів-тисячною делегацією закарпатців у Римі. – Такі речі спонукають до нових звершень, а відчуття піднесення, впевнений, після зустрічі з Папою Римським залишиться у всіх на довгий час.”

Ще одна подія, якою відзначився 2011 рік — це відкриття Закарпатського реабілітаційного центру для бурих ведмедів. 13 грудня посадовці перерізали червону стрічку з офіційного відкриття “ведмежого притулку”. Вже через рік Дюрі, Бубочка, Роза, Потап, Беня та Іра — шість бурих ведмедів — знайшли тут прихисток.
“Україна може пишатися таким проектом”, — відзначив президент міжнародної організації з захисту тварин «Чотири лапи» Амір Халіл, підписуючи меморадндум про співпрацю з керівництвом ОДА.
Крім всього, губернатор у 2011-му ще й встиг видати заміж обох своїх дочок.

2012
Ще в другій половині 2011-го розгорілися пристрасті щодо об’єднання найбільших закарпатських вишів — УжНУ і ЗакДУ. Але своє найактивніше продовження вони мали у 2012-му році. Процес, перейменований у “приєднання”, триває й досі, але вже під керівництвом Федора Ващука — кандидатури, яку запропонував Міністру освіти Олександр Ледида.
А от чи додало політичних балів Ледиді прийняття в лави Партії регіонів на Закарпатті мера Ужгорода Віктора Погорєлова — спірне питання. З одного боку, крісло керманича столиці області — серйозний важіль, з іншого — далеко не всі в команді регіоналів схвально сприймали таку ідею. Врешті, від припинення протистояння між обласною та міською владами мали виграти самі ужгородці.
Серед відвертих поразок діючого губернатора можна назвати питання щодо санавіації на Закарпатті. Олександр Ледида кілька разів обіцяв для області 2 ветрольоти, які можна ефективно використовувати для оперативного реагування під час надзвичайних ситуацій: наприклад, коли необхідно доставити постраждалих із важкодоступних територій у мінімальні строки. Пройшли роки, однак про вертольоти — ні слуху ні духу.
Напочатку 2012-го преса смакувала фото за участю Олександра Ледиди та його годинника. Голова Закарпатської обласної адміністрації під час розширеного засідання Кабінету міністрів, присвяченому новим соціальним ініціативам влади, «засвітив» годинник вартістю понад 200 тис. грн. 40-міліметровий корпус на них виконаний з 18-каратного червоного золота.
Зовсім скоро на одне з наступних засідань Уряду прийшов Віктор Балога з годинником всього за 200 доларів США. Контраст був би разючим, якби раніше фотожурналісти не зафіксували, що в арсеналі у Балоги є однак і трохи дорожчі Patek Philippe за 30 тисяч доларів — марки, якій “довіряють” Ринат Ахметов, Леонід Черновецький, Віктор Пінчук тощо.
“Облетіли” інтернет і фото з соціальної мережі, де Олександр Ледида перебував у нічному клубі. Разом зі співачкою Євгенією Власовою та командою з гандболу губернатор відзначав спортивні успіхи. Того дня гандбольний клуб “Карпати”, почесним президентом якого є Олександр Ледида, святкував своє перше місце у чемпіонаті України.
Від розваг — до справ. Головним іспитом для команди Ледиди стали парламентські вибори — 2012. Напередодні ЗМІ поширили інформацію, що губернатору Закарпаття не уникнути відставки, якщо результати волевиявлення будуть невтішними для Києва.
Не хочу фокусувати увагу на самій виборчій кампанії, якою і займалися місцеві політики увесь 2012-ий рік. Але те, що крісло губернатора на Закарпатті восени не спорожніло, вочевидь, свідчить про оцінку її результатів з боку безпосереднього керівництва Олександра Ледиди. “Закарпаття ще не мало такого потужного представництва в парламенті”, — підкреслив очільник краю.

2013
Під час і після виборів-2012 “невиразний і непримітний”, як писали в ЗМІ, стиль закарпатського губернатора став більш чітким і сміливим. Ледида недвозначно натякнув про неможливість поєднання державної служби з опозиційною діяльністю. Власні прогнози про початок переорієнтації політиків на Закарпатті підтвердив кадровими змінами на Ужгородщині та Мукачівщині.
Ложку дьогтю в бочку меду додали рейтинги, опубліковані журналом “Коментарі”. На основі офіційної інформації Держстату видання відзначило падіння багатьох показників життєдіяльності області, а отже, і рейтингу її керівника.
Контрастно на цьому фоні виглядає інформація про майже повну газифікацію краю та 2-ге місце області за кількістю інвестиційних проектів в Україні. “У 2013 році планується залучити інвестицій на 205 млн.грн.”, — зауважив Ледида на спільній нараді за участі керівництва Закарпатської облдержадміністрації, митної, податкової служб та представників бізнесу.
Варто згадати і про масштабну роботу з вивезення отрутохімікатів із Закарпаття — спадщини часів Радянського Союзу. ХЗЗР на території туристично привабливого регіону були бомбою уповільненої дії і в будь-яку мить могли спровокувати екологічну катастрофу. Зусиллями команди Ледиди здійснена масштабна робота: майже всі ХЗЗР вже вивезені за межі області. Завершальну крапку обіцяють поставити у 2013-му.
Серед інших месиджів керівника ОДА є наміри продовжувати реформи в медицині та освіті, хоч вони і болючі. Свого продовження набула і тема реконструкції площі Народної в Ужгороді. Зрештою, глава Закарпатської ОДА відкрив для себе можливості соціальної мережі Facebook і читачам Голосу Карпат розповів:
“Буду намагатися бути тут хоча б раз на день. Можливо, вранці за кавою переглядатиму стрічку зі смартфона, або пізно ввечері, коли вирішаться всі робочі та сімейні питання. Вважаю, що віртуальне спілкування ніколи не буде рівноцінним спілкуванню реальному, але це дуже добре, що все більше публічних людей користуються соціальними мережами, ведуть свої блоги на популярних сайтах, або мають свої сторінки. Інколи саме завдяки інтернету можна вирішити багато питань дуже оперативно.”

А потребують вирішення дійсно багато питань. Вдосконалення авіа- та залізничного сполучення на Закарпатті, завершення будівництва в Тереблі та підготовка до участі в конкурсі на проведення Зимніх олімпійських ігор у 2022 році на території Воловецького району, зрештою, ремонт доріг, реформи в медицині — роботи перед керманичем Закарпаття вдосталь. Але і часу на її реалізацію немало: щонайменше 2 роки.

Василь Кіш
goloskarpat.info

admin

Коментарі :


Додати коментар

 

 

 

Погода

Оголошення

Архів новин

Влада

Чи влаштовує вас влада в Україні?


Влаштовує
Не влаштовує
Мені однаково


Голосувати/результат