ФСТ «Динамо» — 90 років

Гейза Оремуш, тренер-викладач ОК ДЮСШ «Динамо» 28.10.2014 15:55 СПОРТ

З історії Закарпатської обласної організації ФСТ «Динамо» України.

31 жовтня відзначається 90 річниця утворення фізкультурно-спортивного товариства «Динамо» України — найстарішого громадського об’єднання України.

Ця спортивна організація являється флагманом серед спортивних товариств, об’єднує колективи фізичної культури і спорту працівників правоохоронних органів та членів їх сімей, сприяє в фізичній та професійній підготовці правоохоронців. Водночас займається також підготовкою спортсменів вищих досягнень як із олімпійських, так і з професійно-прикладних видів спорту.

За цей час спортсмени-динамівці внесли значний вклад у становлення і розвиток фізичної культури та спорту в області, неодноразово досягали успіхів на різного роду завданнях, ставали на них переможцями та призерами з різних видів спорту.

У післявоєнні роки особливо популярними в області стають ігрові види спорту, в першу чергу футбол. Його розвитку в динамівських колективах фізкультури приділяють значну увагу. Так, у 1946 році створюються футбольну команди «Динамо» в Ужгороді та Мукачеві, які здобули певних спортивних здобутків. Команда «Динамо» Ужгород вже в 1947 році стала переможцем кубка Української республіканської організації «Динамо», а в 1949 році зайняла 3-тє місце в першості УРСР з футболу. Динамівські футболісти Мукачева в 1950 році перемогли в першості УРСР, а в 1951 році здобули 3-тє місце. Збірні футбольні колективи динамівців Закарпаття в 1951 та 1952 роках перемогли на республіканських кубкових футбольних турнірах, які проводило міністерство внутрішніх справ УРСР.

Не менш популярним у динамівських колективах фізкультури став і волейбол, як один із найбільш масових видів спорту. В Ужгороді було створено динамівську збірну команду області, яка своїми спортивними здобутками стала відома далеко за межами області.

Три роки поспіль, із 1956 по 1959 роки, динамівська збірна команда області з волейболу здобувала перемоги та посідала перші місця в чемпіонатах Української республіканської організації «Динамо» України, а в 1958 році представляє республіканську організацію на Всерадянському чемпіонаті «Динамо». На цих змаганнях наші спортсмени поступилися тільки волейбольній команді м. Москви.

У цьому ж 1958 році закарпатські волейболісти здобули перемогу в турнірі І-ї Спартакіади Української республіканської організації «Динамо».

Протягом багатьох років динамівські волейболісти успішно виступали на республіканських та всерадянських змаганнях.

Профілюючим видом спорту в обласній організації стало фехтування. В цьому виді спорту досягнуто неабияких результатів. Яскравим прикладом є блискучі виступи почесного майстра спорту СРСР із фехтування Поліни Ковач, переможниці Спартакіади УРСР у 1963 році, дворазового переможця Кубку УРСР із фехтування в 1964 та 1967 роках, срібного призера чемпіонату УРСР в 1963 році, яка також неодноразово приймала участь у чемпіонатах Європейського та міжнародного рівнів.

Наступною видатною фехтувальницею стала Вікторія Титова — найуспішніша з Закарпатських фехтувальниць, яка ще в юнацькому віці двічі виходила у фінал чемпіонату СРСР серед юнаків, у подальшому дворазова чемпіонка УРСР серед дівчат, призер чемпіонату республіки серед юніорів, чемпіонка центральної ради «Динамо», учасниця Олімпійських ігор у Барселоні.

На сторінки історії фехтувально-спортивного товариства «Динамо» України в Закарпатській області внесли вагомий вклад і спортсмени-динамівці зі стрільби з лука. Перша сторінка якої належить першому в історії спорту на Закарпатті майстра спорту міжнародного класу Андріані Дудинській, срібному призерові чемпіонату СРСР у 1967 році, члену збірної команди СРСР у період із 1967 по 1979 роки, неодноразовій учасниці міжнародних змагань.

Діючий тренерський склад Закарпатської обласної організації ФСТ «Динамо» виховує сьогоднішніх молодих спортсменів зі сподіванням на те, що здобутки юних динамівців стануть гідним продовженням славних перемог ветеранів «Динамо».

Серед видатних спортсменів-динамівців зі стрільби з лука: Марія Дуркота, Кароль Ставіцкій, Іван Крук, Світлана Олексін, Ігор Тушканов, Ільда Ковачич, Нестор Шуфрич, Дмитро Понамарчук, Світлана Коваль.

Григорій Пластинін, Олена Пластиніна, Герман Ізергін — із легкої атлетики.

Олег Сотніков, Ірина Рибська, Лілія Рибалова, Олександр Калі, Ірина Решетар, Степан Дикун, Вікторія Шляхта, Сергій Горецький — із фехтування.

Видатні здобутки динамівців не були б такими, якщо не заслуги в цьому керівного складу Закарпатської обласної організації ФСТ «Динамо» України.

У 2003 році розпочинає роботу створена за особистою ініціативою заступника голови Михайла Михайловича Пантя дитячо-юнацька спортивна школа з відділенням фехтування, греко-римська боротьба, зимові види, художня гімнастика, відновлено стрільбу з лука. В 2012 році відкрито відділення з водного поло. Цей рік можна назвати роком відродження обласної організації ФСТ «Динамо» України.

Продовжена робота з модернізації та ремонту тренувальної бази обласної організації. Закарпатська обласна організація ФСТ «Динамо» України постійно підтримує зв’язки з країнами європейської співдружності. Динамівці — діти, дорослі, ветерани — беруть участь у змаганнях у Словаччині, Угорщині, Польщі, Румунії. Спортсмени цих держав також приймають участь у змаганнях на території Закарпатської області як у розрізі правоохоронних структур, так і в змаганнях товариства. Прикладом такої співпраці є змагання країн Карпатського регіону з фехтування, присвяченого пам’яті заслуженого тренера з фехтування В. Герея. У змаганнях приймають участь збірні команди Польщі, Словаччини, Угорщини, Румунії, Болгарії. Набирає обертів міжнародний турнір із художньої гімнастики, який проводиться щорічно і кількість країн-учасників постійно зростає.

Традиційними стають змагання з міні-футболу серед прикордонників Закарпаття, Угорщини та Словаччини. Ідентичні змагання проводять також серед митників та міліції.

Обласна організація успішно спільно співпрацює з управлінням у справах молоді та спорту Закарпатської ОДА, з відповідними федераціями та відділеннями професійної підготовки правоохоронних структур.

Основні види олімпійських, неолімпійських та професійно-прикладних видів спорту постійно включаються в щорічні спартакіади серед правоохоронців області, святкуванню професійних свят правоохоронних органів.

Чемпіонами світу та Європи, рекордсменами з пауерліфтингу неодноразово ставали Сергій Олеоленко, Андрій Яремус, Єлизавета Бан. На зимовій Олімпіаді у м. Ванкувер (Канада) приймала участь закарпатська динамівка-гірськолижниця Анастасія Скрябіна, а в м. Сочі (Росія), сноубордистка Анна-Марія Чундак.

Відповідну роботу з підготовки спортивного резерву проводить ДЮСШ обласної організації. Так, у секції з фехтування, підготовлені члени збірної команди України Анатолій Герей та Катерина Блохіна, а секція греко-римської боротьби успішно розвивається завдяки тренеру-ентузіасту В. Варзі, який за короткий час підготував одного майстра спорту та одного спортсмена у резерв збірної команди України.

Продовжують радувати своїми перемогами на всеукраїнських та міжнародних змаганнях член збірної команди України, гордість спортивного Закарпаття, фехтувальник Анатолій Герей, легкоатлет Роман Романенко, гірськолижниця Анна-Марія Чундак. Набирає обертів майстерності Іван-Сергій Горецький, Влада Харькова, сестри Аліна і Кристина Рапинці, Ангеліна Цімболинець, Артем Матевосов — члени та кандидати в члени молодіжної збірної України.

Президія Закарпатської обласної організації ФСТ «Динамо» України вітає всіх спортсменів, які продовжують виступати під динамівськими прапорами. Особлива шана та подяка ветеранам динамівського руху на Закарпатті.

Гейза Оремуш, тренер-викладач ОК ДЮСШ «Динамо»

Коментарі :


Додати коментар

 

 

 

Погода

СПОРТ

Оголошення

Архів новин

Влада

Чи влаштовує вас влада в Україні?


Влаштовує
Не влаштовує
Мені однаково


Голосувати/результат