Афіша »

Обласна наукова універсальна бібліотека
Щосереди — засідання англомовного клубу «English-speaking house». Поч. о 17.00.

Погода »      Курс валют »
Актуально »      Редакція "ONLINE"
 
Провалений сезон
 
| ВСІ НОВИНИ | ПОДІЇ | ПОЛІТИКА | СОЦІО | РАТУША | СПОРТ | ДОЗВІЛЛЯ | ЗДОРОВ'Я | КРИМІНАЛ | ФОТОРЕПОРТАЖ | НЕОПУБЛІКОВАНЕ |
 
Архів » / Свіжий номер »
 
 
 
 
 
Архів » / Новини ОНЛАЙН »
 
 
 
 
 
Оголошення »
Потрібен продавець на базар Краснодонців. Тел. 050-296-26-45.  
 
 
Паб прийме на роботу кухаря та піцейолу. Графік роботи — 3/3. З/п — ставка + %. Тел. 099-092-88-61.  
 
 
Потрібна сиділка. Тел. 066-305-47-42.  
 
 
Продам земельну ділянку за гот. «Ужгород». Дорого. Тел. 050-523-09-36.
 
 
 
Домашній електрик. Ремонт та встановлення електропроводки, підключення електроприладів. Тел. 050-177-73-04.  
 
 
Будь-які види ремонтних робіт. Співвідношення ціна/якість. Тел.: 066-175-17-40, 099-281-63-22, Віктор.  
 
 
Загублені водійські права. Прошу повернути за винагороду. Тел. 050-523-09-36.  
 
 
 
 
Интернет магазин брендовой обуви, одежды, сумок Fashion Site.

Фотограф - Олександр Тегза.

Державна податкова адміністрація у Закарпатській області
Програма ТБ
 
     

В обговоренні закону «Про освіту» русинів обходять стороною
В обговоренні закону «Про освіту» русинів обходять стороною, і це неправильно – Михайло АлмашійVoloshyna.org.ua звернувся до одного з найавторитетніших громадських діячів у русинському середовищі, почесного голови Закарпатського науково-культурологічного товариства ім. А. Духновича, заслуженого вчителя України, доктора філософії Михайла АЛМАШІЯ з проханням прокоментувати висновки Венеціанської комісії і сам закон «Про освіту» на предмет відповідності запитам цієї національної меншини.

- Бачимо, що до обговорення «освітнього» закону залучають лише закарпатських угорців і румунів. Про те, що тут проживає ще один корінний народ, представники якого йменують себе русинами, ніхто й не згадує, - сказав на початку розмови Алмашій. - Тим не менше навіть із тими штучними обмеженнями, які створював останній Всеукраїнський перепис населення (2001 року), русинів у краї нарахували понад 10 тисяч. Дехто пропонує цю кількість множити щонайменше вдесятеро, щоб оцінити реальну кількість русинів.

Михайло Алмашій утримався від оцінок чисельності русинів у Закарпатті, лише нагадав: русинська мова значиться в переліку мов, згаданих у законі «Про засади державної мовної політики». Це автоматично призводить до висновку: русини як окремий етнос живуть у Закарпатті.

- Я схильний був думати, що надалі Українська держава не робитиме вигляду, начебто русинів немає. На жаль, в час прийняття закону і в ході нинішніх дискусій навколо нього бачу: дотеперішня тенденція не змінилася. Хоча маємо зовсім інші приклади. В сусідніх Словаччині, Угорщині, Сербії та інших країнах, де русини офіційно визнані, їм багато допомагають у збереженні ідентичності. У цьому сенсі Україна не виглядає по-європейськи, адже в нас русини – це не окремий етнос, а субетнос українців. Втім, і мої численні етнічні, лінгвістичні дослідження свідчать на користь того, що русини є окремим етносом, - сказав Алмашій.

Відхрещуючись від русинів, Україна не посилює своєї європейської позиції, а лише втрачає. Адже вона ратифікувала і Європейську конвенцію з прав людини, і Хартію регіональних мов і національних меншин. Узявши на себе зобов'язання визнавати всі мови і не дискримінувати меншини, вона повинна їх виконувати. Але все відбувається навпаки, сказав Алмашій.

- У нас в області протягом десяти років діяли 40 недільних русинських шкіл. Мені доводилося бути куратором цих шкіл, розробляти методичні програми для них, до речі, затверджені Інститутом підвищення кваліфікації вчителів. У нас були педагоги, які давали відкриті уроки, і цими уроками заслуховувалися державні інспектори з облвно», - продовжував Алмашій. – Усі ці роки школи фінансово підтримував американський меценат Стівен Чепа. Однак навіть десятирічне успішне функціонування цих шкіл не розбудило інтерес державних чиновників, і ми не дочекалися сприяння з боку держави. Як наслідок, школи вже перестали існувати.

Михайло Алмашій відверто невдоволений тим фактом, що русинів у процесі обговорення імплементації закону «Про освіту» ігнорують. «Роблять вигляд, начебто нас немає. Це неправильно, - сказав він.

Як приклад успішного існування багатонаціональних держав Алмашій навів одну з країн, в якій йому на початку 2000-их довелося побувати – Данію. У цій країні існує кілька державних мов, і вона дуже успішно розвивається. Натомість в Україні весь час говориться лише про одну державну мову, а меншини поряд із титульним етносом вважаються «другосортними».

За словами Алмашія, в Україні намагаються побудувати мононаціональну державу, хоча за фактом вона такою не є. «Міцної держави з таким підходом не збудуєш», - зробив висновок громадський діяч і учений-русиніст.

http://voloshyna.org.ua

admin20.12.2017, 12:23


ДРУКУВАТИ EMAIL КОМЕНТАРІ (0)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і нажміть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це редакцію.

   
Loading...
 
Коментарі   Аналітика   Популярні  

Логістична компанія зі Словаччини висловила готовн...
жуст : можна установить в том аэропорту супер-п...

Петро Матій: «Як говорю — так співаю, лиш ото май ...
культура : Прочитали Вашу книгу. Чудово,там і політ...

На Закарпатті готувався теракт з великою кількістю...
Олег : нич би не було повзлитали бы чиновники и...

Карпатська січ проти псевдоактивістів Закарпаття...
Кет : Уберите етих скотов, я теряю доверие к в...

Колишні котельні міста: вирішення нема?...
жуст : да че там те котельни.по ул гагарина цел...

Москаль: Закарпатська область заробляє на себе тіл...
жуст : усьо это так но гройсман в принцыпе прав...

На Закарпатті почалися активні протести...
жуст : жить канешно втомилися вси.но вспомните ...

Потяг Ужгород—Кошице: Міф чи реальність?...
Макс : Аяяяй, як не добре привласнювати ініціат...

  В НОМЕРІ :
1

2

3

4
 
Ратуша »
Голосування за громадські проекти могли бути сфальсифіковані
10 квітня влада Ужгорода оголосила на черговому засіданні переможців поданих ужгородцями громадських проектів. Серед малих проектів, то найбільше голосів набрав проект облаштування класу для предмета «Захист Вітчизни» на базі школи № 20 — ліцею «Лідер». За цей проект проголосувало 1928 ужгородців.

Влада  

Чи влаштовує вас влада в Україні?

Влаштовує
Не влаштовує
Мені однаково

Голосувати/РезультатТелефон/факс::

+38 (03122) 2-95-48
+38 (03122) 2-79-71
Адреса:

88018, УкраЇна, м. Ужгород,
вул. Белінського, 24б

E-mail:
© Закарпатський інформаційний тижневик "Р.І.О."    

Розробка сайту - CrafIT.com