У Закарпатті виявили "липових" гірських пенсіонерів, які незаконно одержали надбавки 540 тисяч гриве
"Липових" учасників бойових дій та незаконно виплачені "гірські" надбавки виявили фінінспектори Закарпаття.
Аналітичний матеріал про спекуляції з гірським статусом у Закарпатті читайте тут
Ситуація з дефіцитом Пенсійного фонду України уже роками залишається проблематичною. Ще торік він сягнув позначки 27 млрд. грн. А поточний дефіцит становить близько 22 млдр. грн.
Звичайно, пенсії в українців відрізняються і суттєво. Мінімальна на сьогодні становить 894 гривні (з першого грудня підніметься до 949 гривень). А от незначна частина українських пенсіонерів щомісячно отримує понад 15 тисяч гривень. Окремі категорії мають право на різні доплати та надбавки. Так, жителі гірських районів, де проживання ускладнене природними умовами, отримують відповідний статус, що дає суттєві надбавки до зарплат, соціальних виплат і пенсій.
Зокрема, їх розмір у таких випадках підвищуються на 20 відсотків.
Нині на Закарпатті налічується 294 тисячі пенсіонерів. Майже 64 тисячі представників цієї категорії краю мають надбавку за гірський статус. Законодавство України регламентує умови (розташування на відповідній висоті над рівнем моря) для надання населеному пункту статусу гірського. Однак, як свідчить досвід, саме у цій царині можуть виникати і певні зловживання. Пов’язані вони, насамперед, з тим, що особа, яка отримує пенсію чи інші виплати, може мешкати в гірській місцевості тільки «на папері», а фактично проживати зовсім в іншому місці.
Подібні факти виявили нещодавно закарпатські держфінінспектори під час ревізії пенсійних виплат.
З’ясувалося: чимало краян задля «дармових» грошей ігнорують вимоги законодавства. Зокрема, зафіксовано порушення з виплат пенсій, надбавок та доплат до пенсій на суму майже 540 тис. грн.
Так, за підсумками проведених зустрічних звірок у сільських радах та опрацювання матеріалів, отриманих на письмові запити від Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області, встановлено випадки нарахування доплат за «гірські» 44 пенсіонерам, які фактично не проживають на території населеного пункту, якому присвоєно статус гірського. Варто зауважити, що постійним місцем проживання є те, де особа мешкає понад 6 місяців протягом року. Отож, порушуючи вимоги ч. 1 ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян», вказані особи не повідомляли управління Пенсійного фонду про зміну постійного місця проживання (тобто про зміну умов, що впливають на виплату пенсій). Внаслідок цього зайво було виплачено до пенсій «гірських» надбавок 304 тис. грн. З них незаконних виплат на 127,5 тис. грн. виявлено в Іршавському районі, 67,3 тис. грн. – на Рахівщині, 109 тис. грн. «лівих» коштів використано в Тячівському районі.
Водночас у Тячівському районі виявлено факти надання фіктивного статусу особи, яка проживає на території гірського населеного пункту. Зокрема, двом громадянам із порушенням вимог ст. 5 Закону України "Про статус гірських населених пунктів в Україні" та ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», оскільки вони на момент надання статусу проживали на території гірських населених пунктів менше, як шість місяців.
Як наслідок, через вказані порушення 30 пенсіонерів уже позбулися статусу особи, яка проживає на території населеного пункту зі статусом гірського. Кошти, отримані незаконним шляхом, будуть стягнені і перераховані в дохід державного бюджету. Окрім того, матеріали спрямовуються у правоохоронні органи.
На Рахівщині, наприклад, у трьох випадках встановлено зайве нарахування та оплату компенсаційних коштів громадянам, що доглядають за перестарілими людьми, які досягли 80-річного віку. Така ситуація виникла через подання неправдивої інформації про постійний догляд у період, коли підопічні особи вже померли чи змінили місце проживання.
Також чимало порушень, які «потягли» за собою значні фінансові збитки, виявлено і під час перевірки достовірності видачі посвідчень учасника бойових дій військовослужбовцям із числа начальницького та рядового складу. Така категорія громадян отримує доплати до пенсій. Так-от, держфінінспектори встановили зайві виплати 12 громадянам за статус учасника бойових дій, оскільки у справах з розгляду комісією Обласного військового комісаріату відсутні підтверджуючі документи щодо участі таких осіб у бойових діях. Було здійснено незаконних виплат на суму 228 тис. грн.
-- У краї проведено велику роботу щодо дотримання фінансової дисципліни, пов’язаною з виплатою доплат до пенсійного забезпечення, -- зауважує начальник Держфінінспекції в Закарпатській області Микола Рябець. – Зокрема, направлено 276 запитів стосовно підтвердження статусу учасника бойових дій на 862 жителів області. У 263 сільські ради направлено запити на 33071 особу щодо підтвердження статусу пенсіонера, який отримує доплату за проживання на території населеного пункту із статусом гірського. Окрім того, під час ревізії проведено 72 зустрічні звірки в сільських, селищних та міських радах. І подібні перевірки триватимуть й надалі.
Зібрані матеріали про порушення пенсійного законодавства направлені у правоохоронні органи для відповідного реагування.
Михайло ПИСКАЧ, «Відомості міліції»
admin
Коментарі :
Додати коментар