Топ-5 новацій виборчого законодавства, які є актуальними для Закарпаття напередодні місцевих виборів

admin 25.06.2015 09:11 ПОЛІТИКА

Їх обговорювали в Ужгороді в рамках кампанії на підтримку нового закону про місцеві вибори, яка реалізується Комітетом виборців України за підтримки Уряду Королівства Нідерландів.


У дискусії взяли участь очільник закарпатського осередку КВУ Дмитро Тужанський, місцеві експерти-політологи - Федір Шандор, Віктор Пащенко, Андрій Шекета, депутати місцевих рад - Ростислав Буланов, Ярослава Гасинець та Віктор Щадей, а також представники ЗМІ та громадськості.
Ключовими новаціями законопроекту «Про місцеві вибори» № 2831-3, який Верховна Рада ухвалила 18 червня, є:
1. Зміна системи голосування. Відтепер депутати міський, районних та обласних рад обиратимуться за пропорційною системою з преференціями, тобто відкритими списками. Депутати сільських та селищних рад – за мажоритарною системою.
Модель, яку передбачає закон: Уся територія певної громади (міста, району чи області) буде поділена на виборчі округи, які мають бути відносно рівними за кількістю виборців. На цьому округу політична сила має право висувати не більше 2 кандидатів. Водночас, кожен громадянин має лише один голос, який він може віддати за будь-якого з кандидатів, і цей же голос за кандидата одночасно зараховуватиметься за політичну силу, яка цього кандидата висунула.
– Навіть якщо, скажімо, кандидат у депутати до Закарпатської обласної чи Ужгородської міської ради набере на певному окрузі 99% голосів, це не гарантує йому мандату, адже потрібно, аби політична сила, від якої він балотуватиметься, подолала 5% якщо це партія, і 7% бар’єр якщо блок, – пояснив Дмитро Тужанський особливості нового законопроекту.
Крім того, варто зауважити, що зміниться кількісне представництво районів у Закарпатській обласній раді: скажімо, Чоп матиме лише одного представника замість 3-х, а Тячівщина - до 10 депутатів. Це пов'язано із зміною виборчих округів залежно від кількості виборців.

2. Зменшення кількості депутатів місцевих рад, себто чисельності обл-, рай- та міськрад. Таким чином, чисельність місцевих рад на Закарпатті значно скоротять, деяких майже удвічі:
– Закарпатська обласна рада буде складатися не з 108 депутатів, як є зараз, а 60;
– Ужгородська міська рада буде скорочена з 60 депутатів до 32;
– Мукачівська – з 42 до 30;
– Хустська та Берегівська – з 36 до 26 депутатів;
– Чопська – з 26 до 20 депутатів.

3. Обрання мерів великих міст у 2 тури. Йдеться про міста з кількістю виборців понад 90 000. На Закарпатті під цю категорію підпадає виключно Ужгород, в якому зареєстровано трохи більше 96 000 виборців.
– Але треба розуміти, що другий тур на виборах мера Ужгорода можливий лише тоді, якщо у першому ніхто з кандидатів не набере 50% + 1 голос, – пояснив у ході обговорення Дмитро Тужанський.

4. Можливість утворення блоків на місцевому рівні та зміна прохідного бар'єру – з 3 до 5% для партій, та 7% для блоків.
– Це може негативно позначитися на результатах молодих партій та перспективах незалежних лідерів, які змушені будуть домовлятися з великими партіями, а точніше їх лідерами. Я би радив залишити прохідний бар'єр на рівні 3%, – зауважив у ході обговорення експерт Андрій Шекета.

5. Заборона самовисування кандидатів. Відтепер усі кандидати мають бути висунуті політичними силами.

Як зауважив у ході обговорення законопроекту кандидат соціологічних наук, директор Карпатського центру полінгових досліджень Федір Шандор, ключові партії на Закарпатті вже почали шукати дуже популярних людей на місцях:
– Завдяки цим людям витягуються самі партії на місцях і це дуже правильно. Крім того, цей закон вимагає, щоб почався перегляд взаємодії у самих партіях, особливо це стосується їх фінансування.

Зауважимо, що незабаром має відбутися розгляд та допрацювання законопроекту в другому читанні. Відтак, закарпатські експерти порадили законотворцям звернути увагу окрім згаданих вище також на такі моменти:
– конкретизація процедури відкликання депутатів, на чому наполягають представники громадськості. Як альтернативне рішення Віктор Пащенко запропонував закріпити проведення місцевих виборів раз на 2 роки, і розвести їх у часті з черговими парламентськими;
– ускладними процедуру зміни виборчого законодавства, щоб кожні вибори не проходили за новим законом, ухваленим похапцем.
– ретельніше передбачити фінансування партій та їхню звітність.

Юлія Барабан, Mukachevo.net

admin

Коментарі :


Додати коментар

 

 

 

Погода

ПОЛІТИКА

Оголошення

Архів новин

Влада

Чи влаштовує вас влада в Україні?


Влаштовує
Не влаштовує
Мені однаково


Голосувати/результат