Не просто косметична проблема: як позбутися лупи назавжди?

Що таке лупа?
Лупа - це невеликого розміру лусочки, які виникають у процесі відшарування епідермісу. Вони залишаються на шкірному покриві голови та волосся, лікування лупи потрібно довірити фахівцям і не експериментувати в домашніх умовах.
Чому з'являється лупа?
Для встановлення чіткої причини появи лупи треба звернутись до лікаря трихолога (лікар, який лікує випадіння волосся). Грунтуючись на багаторічному досвіді, лікар трихолог в Ужгороді виділяє основні причини, що можуть спровокувати появу лупи:
-
спадковість;
-
себорея;
-
проблеми із нервовою системою;
-
прийом певних медпрепаратів;
-
авітаміноз;
-
гормональні коливання;
-
неправильний догляд за волоссям;
-
дріжджоподібні грибки.
На шкірі голови, як і на всій шкірі, є грибки і бактерії, які необхідні для підтримки здорового балансу шкіри. Цей природний баланс підтримується складною системою правил. Під впливом певних факторів може виникнути неконтрольоване зростання дріжджових грибів. Грибок особливо добре розвивається, коли сальні залози виробляють багато шкірного сала.
Симптоми появи лупи
Виразність симптомів лупи залежить від форми та ступеня тяжкості стану. Характерні прояви включають:
-
сухість і лущення шкіри голови, внаслідок чого дрібні білі або сірі лусочки з’являються на волоссі, одязі чи плечах;
-
свербіж та подразнення тканин, які викликають бажання постійно чухати голову;
-
ламкість і крихкість волосся, його тьмяний зовнішній вигляд (при сухій формі);
-
жирність або злипання волосся, спричинені надмірною активністю сальних залоз (при жирній формі).
Поява червоних та запальних ділянок може вказувати на себорейний дерматит, який потребує більш серйозного лікування.
Класифікація лупи:
-
Жирна буває двох типів: густа та рідка, виникає внаслідок підвищеного утворення шкірного сала. Волосся та шкіра мають блискучий жирний вигляд, частинки відмерлої тканини склеюються в суцільний пласт, з’являється вугровий висип, фурункульоз, волосся стає жорстким.
-
Суха з’являється внаслідок недостатнього виділення шкірного сала через його підвищену в’язкість. У цьому випадку шкіра голови дуже суха, відзначається сильний свербіж, волосся стає тонким і ламким, активно січеться.
-
Змішана: присутні ознаки жирної та сухої лупи.
-
Трубчаста лупа на відміну від інших форм, утворюється не на шкірі голови, а безпосередньо на волоссі і виглядає, як дрібні трубочки.
Що буде якщо довго не лікувати лупу?
Якщо лупу шкіри голови не лікувати, то в подальшому при посиленні процесу можуть розвинутися всілякі ускладнення.
-
себопсоріаз з переходом бляшок, що лущаться, на інші області тіла;
-
випадання волосся, яке пов’язане з перекриттям лусочками волосяних фолікулів, через що вони не отримують кисню;
-
піодермія, як результат постійного розчісування нігтями шкіри, що свербить, у ранки потрапляє інфекція, яка може викликати нагноєння з утворенням фурункулів, абсцесів;
-
кіста сальної залози, яка розвивається через блокування її протоки, і весь секрет залози накопичуватиметься всередині неї.
Все це викликає сильний психоемоційний дискомфорт, і людина з таким діагнозом намагається менше з’являтись в суспільстві.
Як відрізнити лупу від себореї?
Основні відмінності між лупою та себорейним дерматитом:
-
Лусочки: лупа зазвичай складається з дрібних білих, або сірих лусочок, в той час, як при себорейному дерматиті лусочки можуть бути більшими, жовтуватими, або жирними.
-
Запалення: себорейний дерматит часто супроводжується запаленням шкіри (почервоніння, набряк), тоді як лупа не має значного запалення.
-
Свербіж: себорейний дерматит часто викликає свербіж і дискомфорт, тоді як лупа не завжди має таке виражене свербіння.
-
Локалізація: себорейний дерматит може поширюватися на інші частини тіла, де є багато сальних залоз, такі як обличчя, вуха, грудна клітка, а лупа зазвичай обмежується шкірою голови.
Однак, найкращим рішенням буде записатись на консультацію до лікаря трихолога.
Лікування лупи вдома
Лікування лупи в домашніх умовах з використанням спеціальних шампунів, які купуються в аптеках. Використовувати шампунь від лупи потрібно лише терапевтичного впливу. З ним мити голову слід 2 рази на тиждень, причому потрібно не просто наносити засіб на волосся, а й терельно втирати в шкіру голови, а потім залишати на 3-4 хвилини, після чого змивати водою. Існує також мило від лупи, в основі якого можуть лежати ті ж лікувальні компоненти, що і в шампунях.
Якщо протягом 3 тижнів такого лікування кількість лусочок шкіри не зменшується або вона не зникне, необхідно звернутися за допомогою до лікаря.
Лікування лупи у лікаря-трихолога
Якщо самостійно впоратися з лупою не вдалося, варто звернутися до професійного трихолога. Він зможе провести візуальний огляд, призначатиме відповідні аналізи. Адже спровокувати появу лупи можуть різні причини. Лише спеціалісти можуть точно встановити, чому виникла лупа.
У нашій клініці працюють професійні лікарі-трихологи, які мають величезний досвід. Вони здатні виявити причину появи, а також призначити найефективніше лікування лупи. Ми використовує тільки перевірені методики та сертифіковані препарати.
Профілактика лупи
На жаль, немає дійсно дієвих заходів для профілактики лупи. Незважаючи на те, що усунути основний симптом, лусочки на волоссі не так складно, необхідно виявити ти ліквідувати причину захворювання. За рекомендацією лікаря необхідно часто мити голову із застосуванням підібраного шампуню, правильно харчуватися, не піддавати себе сильним стресам та відмовитися від шкідливих звичок. Якщо не розпочати лікування своєчасно, то згодом ця проблема переросте у важку форму - дерматит.
Цікаві приклади з практики лікаря-трихолога Мирослави Новосільської. Справжні історії лікування лупи та себореї:
-
Пацієнтка, 42 роки - звернулася зі скаргами на нерегулярний менструальний цикл, часті припливи жару, перепади настрою, велику втому, проблеми зі сном та сухість шкіри, відчуття прищиків під нігтями, коли чухає шкіру голови. Ці симптоми почалися в 31 рік, що є раннім початком клімаксу для жінок. При зборі анамнезу лікар з’ясувала, що пацієнтка не отримувала спеціального лікування з приводу клімаксу. Однак вона вживала протигрибкові препарати, шампуні та гормональні креми для лікування інших проблем, що змінило клінічну картину. Ліки, які вона приймала тільки замаскували прояви клімаксу чим ускладнили точний діагноз. В таких випадках ми радимо нашим пацієнтам перед візитом до лікаря припинити використання гормональних кремів на два тижні. Таким чином, завдяки припиненню використання гормональних препаратів та шампунів на час діагностики, лікар зможе поставити точний діагноз та призначити для пацієнта відповідне лікування.
-
Пацієнт, 23 роки - звернувся в Клініку Мирослави Новосільської в Ужгороді зі скаргами на випадіння волосся, зокрема на залисини на передній лінії росту волосся. Також пацієнт відзначив, що шкіра в зоні брів, вій та серединки вух почала лущитися. Такі ознаки вказують на можливу проблему з шкірою, і в даному випадку важливо виключити себорейний дерматит, а не займатись одразу стимулюванням росту волосся, що в даному випадку може лише посилити проблему.
Чому важливо виключити себорейний дерматит?
Лущення шкіри в місцях, де проявляється випадіння волосся, може бути ознакою себорейного дерматиту. Це захворювання часто супроводжується появою лусочок і подразненням на шкірі, а також може сприяти втраті волосся. Лікування стимуляторами росту волосся в такому випадку може тільки загострити ситуацію, оскільки препарати для стимулювання можуть подразнювати шкіру і погіршувати симптоми себорейного дерматиту, що може призвести до ще більшої втрати волосся.
Що потрібно зробити?
Перед тим, як розпочати будь-яке лікування, важливо спочатку з'ясувати причину цих змін. Рекомендуємо провести обстеження, щоб виключити себорейний дерматит. Також в даній ситуації ми порадили пацієнту обов’язково перевірити функцію підшлункової залози, оскільки збій в її роботі може впливати на стан шкіри та волосся. Порушення обміну речовин, пов’язане з дисфункцією підшлункової залози, може призвести до проблем з волоссям та шкірою.
Таким чином, правильний підхід до лікування полягає в першу чергу в правильній діагностиці - виключення себорейного дерматиту та перевірці підшлункової залози, що дозволяє лікарю визначити точну проблему і вибрати відповідне лікування.
3. В Клініку звернулася пацієнтка з проблемою лущення шкіри на голові, яку вона сприймала, як звичайну лупу. Пацієнтка помітила, що на шкірі з’являються білясті лусочки, які схожі на лупу, і почала використовувати шампуні від лупи, але це не дало ніякого результату, крім того, пацієнтка зауважила, що проблема виникла після початку прийому нового препарату, призначеного лікарем для лікування хронічної хвороби.
Після детального збору анамнезу з’ясувалося, що лущення шкіри на голові, а також в інших зонах (вушні раковини, лінія росту волосся), є побічним ефектом від прийому цього препарату. Зокрема, деякі медикаменти а саме антибіотики, гормональні засоби, або препарати, що впливають на імунну систему, можуть викликати сухість і лущення шкіри, що пацієнтка сприйняла, як лупу.
Чому це не лупа?
Лупа зазвичай є результатом порушення вироблення шкірного сала, або грибкових інфекцій, тоді як лущення шкіри через побічний ефект від препарату може мати іншу природу. Під час такого лущення не спостерігається характерного жовтого кольору лусочок, які є притаманними лупі, а сам процес може бути більш вираженим і поширюватися на інші ділянки шкіри.
Що робити?
У такому випадку важливо не лікувати лущення, як звичайну лупу, оскільки це може призвести до погіршення ситуації. Лікар порекомендувала пацієнтці звернутися до лікуючого лікаря, який може замінити, або скоригувати прийом препарату.
Будьте здорові!
ТЕГИ : лупа, косметика
Коментарі :
![]() |