Змії в Карпатах: рекомендації щодо дій при зустрічі зі зміями
Активно відпочиваючи на природі, люди неодмінно стикаються зі зміями, незалежно від того отруйні вони чи ні, але як наслідок зіпсований настрій і шок гарантовано.
Часом, необачність і легковажність призводить до небажаного контакту з отруйними чи не отруйними зміями.
З отруйних змій в Україні розповсюджені лише гадюки. Загалом їх налічується 5 видів: Гадюка звичайна, Гадюка степова, Гадюка Нікольського, Гадюка Ренарда та Гадюка носата, які дуже нерівномірно розповсюджені на території України. Повсюдно в Україні трапляється лише Гадюка звичайна. Вона заселяє усі принагідні території від альпійських лук Карпат на висотах понад 1800-2000 м. над рівнем моря, до рівнин Причорномор’я і боліт Полісся, пише Відпочинок у Східниці.
В Україні є 8 неотруйних “змій”: — водяний та звичайний вужі, мідянка, леопардовий, чотирисмугий, лісовий і жовточеревий полози та безнога ящірка веретільниця.
Будь-яку змію треба вважати потенційно ядовитою.
Поведінка змій (гадюк)
Гадюка за найменшої нагоди намагається утекти або, зачаївшись, перечекати присутність людини. Лише у випадку безпосередньої навмисної провокації зі сторони людини, або якщо людина випадково наступила на цю істоту, вона застосовує останній рубіж оборони – смертоносну отруту.
Змії нападають без попередження. Гадюки, погрожуючи кидком, згортаються «тарілочкою», зигзагами вигинають передню частина тіла, сильно сичать.
Заходи безпеки при зустрічі із зміями (гадюками)
Пам’ятайте, що гадюки ніколи не атакують першими. Якщо ви несподівано помітили змію, завмріть, дайте можливість їй піти, не намагайтесь взяти їх у руки, пнути ногою чи фотографувати з невеликої відстані, не провокуйте і не панікуйте, навіть якщо вони малі розміром і зовні мляві. Уникайте різких рухів, котрі лякають змію. Якщо змія прийняла позу загрози, відступить повільно, мирно розійдіться з нею.
Отруйні навіть змії, що щойно вилупились з яйця. Слід дотримуватися обережності в поводженні з мертвими зміями, в деяких із них отрута зберігає свої властивості довгий час. Випадковий укол отруйним зубом може призвести до отруєння.
Особливо уважним треба бути у занедбаних кар’єрах, серед кам’яних руїн, у розвалених будинках. Змії іноді селяться у місцях залишених людиною. Перед подорожжю треба вивчити особливості забарвлення змій, їхні відмінні риси і вміти розпізнавати отруйних і неотруйних.
Не намагайтеся ловити змій чи загравати із ними, навіть якщо вони малі розміром і зовні мляві. Отруйні змії навіть ті, що тільки вилупившиеся з яйця. Випадковий укол отруйим зубом може призвести до отруєння. Слід дотримуватися обережності навіть з відрубаною головою змії – вона ще кілька днів зберігає активність.
Загальні ознаки (симптоми) отруєння
– слабкість;
– головний біль;
– блювота;
– свербіння місця укусу;
– задишка;
– запаморочення;
– набряклість тканин (через 10-15 хвилин);
– запалення лімфатичних вузлів.
Перша медична допомога при укусі змій (гадюк)
Перш за все не потрібно панікувати. Людський організм здатен перебороти дію отрути змій, що живуть в Україні, – це може тривати кілька днів і супроводжуватиметься гарячкою і пропасницею. Для людей, що чутливі до алергічних подразників необхідно прийняти антигістамінні засоби (супрастин, димедрол, кларетин, тавегіл тощо).
Ушкоджену кінцівку слід іммобілізувати, тобто знерухоміти, наклавши шину на найближчі до місця укусу суглоби.
Зняти усі кільця, каблучки та браслети, якщо укус припав на руку, оскільки вони будуть діяти як джгути.
Постраждалому потрібно пити багато рідини (але не алкоголю), можна гарячий чай, тоді отрута швидше буде виводитися через нирки.
На слід укусу покласти лід або щось холодне, що зменшить больові відчуття.
На укушену кінцівку накладіть не тугу пов’язку.
Якщо є шприц і ліки для ін’єкції то найбільш радикальним методом лікування буде миттєве введення протиотрутної сироватки або серцево-судинних засобів.
Доставити потерпілого до лікарні.
karpatnews.in.ua
admin
Коментарі :
Додати коментар