Навколо ліквідації однієї зі шкіл-інтернатів на Закарпатті виник скандал

Василь Гутник 19.05.2021 10:51 ПОДІЇ

Ліквідувати не можна залишити: Чи потрібно відновити Великоберезнянську спеціальну школу?

Вся політика Європи свого часу була направлена на те, щоб ліквідувати дитячі будинки та інтернати. Діти повинні жити в родинах, - вирішили європейці.
В Україні також взяли курс на ліквідацію інтернатів та дитячих будинків і мотивують людей до того, щоб приймати сиріт в родини.
Звичайно ж, це дало свій ефект.
На Закарпатті наразі школи-інтернати не були заповнені навіть наполовину.
Під час першого пленарного засідання Закарпатської обласної ради обласні обранці своїм голосуванням ліквідували 6 спеціальних навчальних закладів – Перехрестівську, Солотвинську, Великоберезнянську, Перечинську, Чертезьку, Часлівецьку загальноосвітні школи і зробили це саме через те, що ці школи, які утримувались коштом обласного бюджету, не були заповнені навіть на половину своєї потужності. Так, до прикладу, у Часлівецькій ЗОШ навчалося 45 учнів при розрахованій потужності на 120 учнів, у Солотвинській – всього 27 дітей, при чому у закладі може навчатись одразу 160 учнів, у Перечинській – 43 при потужності 200 учнів.
На момент проведення сесії діяла норма Закону України «Про повну загальну середню освіту» згідно з якою, засновники таких навчальних закладів (у нашому випадку - Закарпатська обласна рада – авт.), зобов’язана була до 1 липня 2021 року прийняти управлінське рішення щодо таких шкіл:   ліквідація або реорганізація.
Враховуючи рентабельність кожного з закладів, депутати прийняли рішення, що вони є збитковими і доцільніше їх ліквідувати, ніж реорганізовувати. Жодна з ліквідованих шкіл не була заповнена навіть на 40% від своєї потужності.

В принципі, рішення було правильним. Однак здійнявся шум навколо однієї зі шкіл - Великоберезнянської школи-інтернат. Тут збунтувався колектив, який в школі є великим. Занадто великим.
На друге пленарне засідання сесії, яка відбудеться в четвер, виносять питання про припинення процесу ліквідації Великоберезнянської ЗОШ із можливістю змінити тип юридичної особи «Великоберезнянська загальноосвітня санаторна школа-інтернат І – ІІІ ст. Закарпатської обласної ради» на один з типів закладів загальної середньої освіти, що передбачені Законом України «Про повну загальну середню освіту».
Звернення колективу є дивним лише на перший погляд. Аргументи збереження інтернату колектив не навів. Але вже після того, як нам вдалося знайти деякі цифри по цій школі, все стає зрозумілим. Ось яку інформацію ми отримали:
Кошторис закладу на 2021 рік передбачає видатків на 11 млн 504 тис грн, в тому числі: 4 млн 190 тис – кошти освітньої субвенції, 7 млн 314 тис грн – кошти обласного бюджету.
Фактична кількість учнів, які тут навчаються, 134 дитини при потужності 350 учнів ( 38%). Водночас, кількість штатних одиниць, які обслуговують цих 134 учнів - 110. Тобто, майже по одному співробітнику на одного учня!
Видатки з розрахунку на 1 учня складають 85,9 тис грн/рік.

Цілком очевидно, що намагання припинити ліквідацію – це спроби зберегти насиджені робочі місця.
Адже що означає ліквідація школи? її зруйнують? Ні. Діти не зможуть отримати освіту? Ні. Співробітники залишаться без роботи? Ні. Відповідно до рішення обласної ради всі учні санаторної школи-інтернату продовжать навчання за їх місцем проживання, а інтереси працівників будуть забезпечені згідно з чинним законодавством.

Тоді для чого цей шум?
Не виключено, що завтра на сесії облради таки вдасться протягнути питання відміни ліквідації Великоберезнянської школи, бо на владу натиснуть мітингувальники. Але будь які питання, які приймаються під тиском, до добра не ведуть.Василь Гутник

ТЕГИ : школа

Коментарі :


Додати коментар

 

 

 

Погода

Оголошення

Архів новин

Влада

Чи влаштовує вас влада в Україні?


Влаштовує
Не влаштовує
Мені однаково


Голосувати/результат