15 років тому Закарпаття постраждало від одного з найкатастрофічніших паводків за останні 200 років
Березневий паводок 2001 року став одним із найбільш катастрофічних за останні 200 років. Формування паводка 3-5 березня 2001 року на 80 відсотків було зумовлено природними факторами. І не в останню чергу — масовим вирубуванням лісу
Березневий паводок 2001 року став одним із найбільш катастрофічних за останні 200 років. Формування паводка 3-5 березня 2001 року на 80 відсотків було зумовлено природними факторами, а саме: інтенсивними дощами. За 3 дні в басейні річок Боржави, Латориці й Тиси випало більше 300 мм опадів, дещо менше — на заході області. Підйом рівнів води за амплітудою становив понад 2,5 м у горах, а в низинній частині Тиси, Латориці й Боржави від 4 до 10 м.
Наслідки паводку були катастрофічні і сумарні збитки на той час становили 317 млн. грн. Але за цими грошима стоїть реальне життя людей. Було підтоплено 255 населених пунктів, 33580 будинків, знеструмлено 98 населених пунктів, через що майже 14 тисяч осіб було відселено й евакуйовано. На жаль, були і людські жертви.
Ситуація ускладнилася тим, що цей паводок не витримала захисна дамба на території Угорщини. 6 березня 2001 року стався прорив правобережної дамби р.Тиса в районі села Тарпа, і з угорської території вода почала надходити назад на територію України в Берегівський та Ужгородський райони. Саме прорив цієї дамби призвів до того, що 150 млн. куб. м води хлинуло на 11 сіл в Угорщині і 4 села в прикордонній зоні України. У тих екстремальних умовах працівники Закарпатського облводгоспу разом з іншими органами влади та місцевого самоврядування спрацювали оперативно та ефективно. Завдяки унікальній спроможності Берегівської транскордонної польдерної системи, з найменшою шкодою для навколишніх сіл, було пропущено таку кількість води, яка дорівнює об’єму озера Балатон. Були задіяні всі потужності насосних станцій Закарпатського облводгоспу, а також своєчасно отримано суттєву допомогу від Угорщини (30 одиниць угорських пересувних насосних станцій з обслуговуючим персоналом та необхідними технічними засобами відкачували води тисайських проранів із затоплених територій у Берегівському й Ужгородському районах). Надала допомогу й Словаччина – 3 потужні насосні станції працювали у с. Свобода Берегівського району. Допомогла насосними станціями, які були доставлені в Ужгород військовими літаками, і далека Голландія. Усе це сприяло тому, що в стислі терміни було звільнено територію краю від паводкових вод.
Після проходження паводку, з перших днів, по мірі спаду рівнів, підрозділами облводгоспу та водогосподарськими будівельними організаціями були розпочаті відбудовчі роботи по відновленню захисних функцій гідротехнічних споруд та розчистці і регулюванні русел водотоків. На відбудовчих роботах було задіяно 205 одиниць спеціальної водогосподарської будівельної техніки.
Для участі у відновлювальних роботах в область були передислоковані будівельні загони та техніка водогосподарських організацій Держводгоспу, а саме Львівводбуд, Тернопільський ОВГ, ПМК-86 (Херсон), ПМК 118 (Ів.Франківськ), Західводбуд.
Після паводку 2001 року провідними водогосподарськими проектними інститутами була розроблена “Схема комплексного протипаводкового захисту в басейні р.Тиса у Закарпатській області” та на її основі прийнята Кабінетом Міністрів України Програма комплексного протипаводкового захисту в басейні р. Тиси у Закарпатській області на 2002-2006 роки та прогноз до 2015 року. У 2005 році Програма була доопрацьована, вартості робіт приведені до цін 2005 року, і в 2006 році затверджена змінена Програма комплексного протипаводкового захисту в басейні р. Тиса у Закарпатській області на 2006 – 2015 роки.
Використано матерали БУВР р.Тиса
mukachevo.todaу
admin
Коментарі :
Додати коментар