В Ужгороді зруйнували 200-річний мур

admin 09.10.2015 21:12 ПОДІЇ

Сьогодні зранку навпроти Кафедрального собору на вулиці Капітульній ужгородці побачили зруйнований мур – кілька метрів давньої кам’яної стіни, в якій була вмурована брама.

Про це повідомляє видання "Заголовок".

Подія зразу викликала резонанс, тим більше, що на місці події працювали робочі і була задіяна техніка. На місце події прибули архітектори, журналісти, представники відділу охорони культурної спадщини управління Закарпатської ОДА.

За коментарем редакція спочатку звернулася до засновника першого приватного скверу Марії-Терезії, що розташований поруч, оскільки неодноразово повідомлялося про наміри продовжити проект та розширити територію скверу.

«До руйнування історичного кам'яного муру родина Панових немає жодного стосунку, - зазначив Ален Панов. - Рік тому, ми завершили спорудження першого в Україні приватного скверу з пам'ятником Марії-Терезії і звернулися із закликом до власників сусідніх земельних ділянок з пропозицією в майбутньому збільшити його простір. Щиро вірили, що такий проект може бути об'єднуючим для міста і здійснений спільними зусиллями громади. Натомість, сьогодні бачимо чергове передвиборче політиканство, коли хтось «стахановськими методами» у самому історичному серці міста пробує щось спорудити для того, щоб зробити чергове передвиборче фото. Це прикро. Стосовно ходу будівельних робіт, думаю, правильно буде звернутися до власника земельної ділянки, на якій проводяться будівельні роботи (Ужгородського міська рада) та її постійного користувача (Мукачівська греко-католицька єпархія).»

Архітектор Петро Сарваш побував на місці події та прокоментував стуцацію: «Мені повідомили, що ескалатор зніс 200-річний мур із брамою, ми виїхали на місце, - коментує архітектор Петро Сарваш. - Цю браму я пам’ятаю ще з дитинства, ходив через неї на службу. На території саду цього комплексу колись була започаткована Греко-католицькою єпархією, громадськістю та нашою організацією ProUrbe про створення скверу. Спочатку проектна пропозиція не пройшла погодження. Єдине, що на території присадибної ділянки будинку №4 появився сквер, але це приватна ініціатива. Потім знову підняли питання про спорудження скверу на цій території, яка перебувала у міській та обласній власності. Було розроблено кілька варіантів, останній влаштовував і єпархію, і міську раду був розглянутий і відділом охорони культурної спадщини управління Закарпатської ОДА. Згідно з цим проектом мур залишався на місці, а незначна його частина (близько1,5 м на 2 м) була понижена, щоб забезпечити перехід до скверу. Історична брама залишалась на місці ніхто не мав права її рухати».

Як розповів Петро Сарваш, він вже застав зруйновану браму, на місці був і виконавець робіт, який «у наглій формі» спілкувався з архіектором. «Робочі не мають дозволу від відділу охорони культурної спадщини, - каже Петро Сарваш. – Вони пояснили свої дії тим, що хотіли підпірну стінку і тому розібрали частину стіни. Ми підняли на ноги, кого тільки могли, прибув і відділ охорони культурної спадщини управління Закарпатської ОДА і в.о. головного архітектора. Ми особисто збираємося подавати в правоохоронні органи, це охоронна зона пам’ятки національного значення і сама замкова гора є об’єктом охорони. Це пряме порушення законодавства».

«Проект розпочинався у 2013 році почався з того, що була з ідеєю створити перед Кафедральним собором площу, - розповідає Василь Гомонай, один з членів ініціативної групи, який також приїхав на місце події. – Був затверджений проект, щоб на 10 сотках Інституту післядипломної освіти, 3,5 з яких віддані єпархії, зробити проект. На цій землі було пару гаражів. Гаражі за погодженням сусідів розібрали і розчисти територію. Почали із підпірної стінки. На частині (на зломі) цієї стіни видно, що вона добудована. Проектом було передбачено зменшення стіни. Коли демонтували частину, впала та добудована частина. Є старі фото, де чітко видно, що старе, що добудоване. У 2014 році р. коли з’ясовували статус землі, визначили також, що стінка цінність не представляє. Була створена комісія, все зафіксовано».

admin

Коментарі :


Додати коментар

 

 

 

Погода

ПОДІЇ

Оголошення

Архів новин

Влада

Чи влаштовує вас влада в Україні?


Влаштовує
Не влаштовує
Мені однаково


Голосувати/результат