Участь у відновленні інтернаціонального кладовища в Ужгороді візьмуть 11 держав

admin 05.06.2013 11:09 ПОДІЇ

У вівторок, 4 червня, під керівництвом першого заступника голови обласної адміністрації Ігоря Свища відбулася нарада стосовно концепції реконструкції військового кладовища в Ужгороді (вул. Тімірязєва). Його відновлення приурочене до сотої річниці початку Першої Світової війни.

Ескіз оновленого кладовища, створений відомим українським архітектором Ларисою Скорик, учасникам наради представив відповідальний секретар Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни і політичних репресій, голова правління Всеукраїнської громадської організації «Союз «Народна пам'ять» Ярослав Жилкін. За його словами, ескіз цей не є остаточним і в процесі майбутніх обговорень його можна буде змінювати. Однак основна ідея архітектурного проекту уже зараз дозволяє говорити про необхідні роботи та матеріали.

Так, за планами ініціаторів та авторів проекту, оновлене кладовище повинно перетворитися на масштабний пам’ятний комплекс, до якого входитиме більше тисячі могил (саме стільки загиблих учасників бойових дій, за попередніми даними, поховано на території нинішнього цвинтаря), каплиця та відповідно оформлена прилегла територія.

Частково зміниться і рельєф кладовища: оскільки територія, на якій поховані солдати, є доволі похилою, для нових пам’ятників підготують спеціальні тераси. Важливим моментом є також відмова від глибинних земельних робіт. Заплановано використати геосканер, який допоможе визначити точні місця поховання , відповідно до цього, встановити надгробні плити. Плити будуть виготовлені із закарпатського сірого граніту, матимуть однакову форму та відрізнятимуться тільки написами та релігійними символами (на кожен пам’ятний знак буде нанесений символ тієї конфесії, до якої належав загиблий солдат).

За словами Ярослава Жилкіна, фінансування цього проекту розпочнеться вже в цьому році. Перші кошти за рахунок державного бюджету будуть на умовах тендеру виділені на проведення підготовчих планувальних робіт. За рішенням Державної міжвідомчої комісії фінансування цього проекту входить до комплексу заходів щодо підготовки до відзначення в серпні 2014 року 100-х роковин від початку Першої Світової війни. Орієнтовно його вартість складе близько 2,5 млн. грн. Надалі ж до співфінансування планують залучити й уряди країн, громадяни яких поховані на цьому цвинтарі. Наразі відомо про 11 держав-учасників проекту.

Зараз проект проходить стадію обговорення та підготовки проектної документації. Попереду – круглі столи з представниками зацікавлених країн,

лідерами конфесій, представники яких проживають в області, громадські обговорення та, що особливо важливо, розгляд проекту у виконкомі Ужгородської міської ради. Проте, як пояснив присутній на зустрічі міський голова Ужгорода Віктор Погорелов, особливих труднощів на цьому етапі виникнути не повинно. На його думку, будівництво подібного меморіального комплексу приверне до Ужгорода увагу мандрівників з багатьох країн світу і стане хорошим поштовхом для розвитку туристичної сфери.

- Нині завдяки зусиллям громадських організацій та органів влади у нас є можливість гідно вшанувати пам'ять солдатів, що загинули на фронтах Першої Світової. Незалежно від сторони, на якій вони воювали, та країн, чиї інтереси відстоювали. І ми повинні докласти усіх зусиль, щоб цей проект завершився успішно. Сподіваюся, роботи розпочнуться уже найближчим часом і закарпатці підтримають цю ініціативу, - зауважив під час зустрічі перший заступник керівника краю Ігор Свищо.

admin


За матеріалами Прес-центр ОДА

Коментарі :


Додати коментар

 

 

 

Погода

ПОДІЇ

Оголошення

Архів новин

Влада

Чи влаштовує вас влада в Україні?


Влаштовує
Не влаштовує
Мені однаково


Голосувати/результат