Сільвія Полак: «Мрію, аби було кому передати свій досвід»
Наприкінці червня Закарпатський музей народної архітектури та побуту відзначив своє 45-річчя. А вже 17 липня в Україні відзначали День етнографа. З нагоди професійного свята ми поспілкувалися з Сільвією Полак, яка працює в музеї вже понад тридцять років і сьогодні обіймає посаду заступника директора з наукової роботи.
- Розкажіть, як починався ваш кар’єрний шлях?
- У 1983 році життєва стежина привела мене до музею, і це сталося тільки тому, що мені необхідна була робота. Була вакансія екскурсовода, власне з цього я й розпочинала. Пам’ятаю, що навіть і уявити собі не могла, що колись проводитиму екскурсії. Відвідувачів на той час було дуже багато, туристичні бази охоче приводили до нас людей.
- А далі?
- Після близько 8 років екскурсій мене перевели до експозиційного відділу. Все, що ви сьогодні можете бачити під відритим небом, це важка робота працівників цього відділу. Слідкувати за порядком, збирати експонати, їздити у відрядження, опрацьовувати зібраний матеріал, будувати виставки це було нашим завданням і обов’язком. І по сьогодні відділ вважається одним із найсерйозніших, бо тут проводиться і наукова, і дослідницька, і просвітницька робота.
- Чим привертаєте увагу туристів та містян?
- Враховуючи сучасний темп життя, сьогодні легше популяризувати музей та його здобутки. Ми пропонуємо багато тематичних екскурсій, виставок, експозицій. Незважаючи на брак фінансування, наш колектив активно бере участь в конкурсах, аби своїми силами підтримувати рівень та авторитет закладу. Нещодавно одна зі співробітниць виборола грант, кошти від якого пішли на друк сувенірних листівок. На кожній з них є схематичне зображення, за яким можна самотужки вишити сорочку, але суто нашу, традиційну, закарпатську.
- Як поповнюєте колекції музею?
- 5 років заклад готувався до відкриття і сьогодні важко сказати кому належала ідея зібрати всі народні здобутки до купи. Складно уявити, щоб зараз хтось створив настільки довершений та продуманий заклад. Раніше більшість колекцій поповнювалася силами працівників у населення. Сьогодні вже люди не так охоче діляться народними скарбами, але ще є майстри, які віддають свої творіння для виставок. Це і вишиті рушники, картини, вироби зі скла, кераміки та дерева.
- Музей народної архітектури та побуту часто організовує виставки робіт митців. А українські колеги в гості запрошують?
- Тиждень тому ми повернулися з Коломиї, куди нас великодушно запросив Національний музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття. У їхніх залах ми представили виставку «Традиційне народне вбрання та одягова вишивка Закарпаття». Усі експонати були взяті з наших фондових колекцій, які зберігаються у фондосховищах. Лише за останній рік ми провели 29 подібних виставок!
- Багато відвідувачів приймаєте щодня?
- Знаєте, у зв’язку з теперішнім становищем в Україні, їх кількість значно зменшилась. Ось, наприклад, у 2013 році музей відвідало близько 90 тис. осіб за рік, то вже в 2014 році їх було 83 тис. за рік. Хоча приємно зазначити, що половину відвідувачів становлять студенти та учні. Ми охоче приймаємо і дітей з малозабезпечених сімей, і учасників бойових дій в зоні АТО. Наше містечко невеличке, і в будь-якому випадку чи турист, чи місцевий завітає сюди.
- До вас часто навідуються вихованці благодійної організації «Дорога життя». Чи створюєте особливі умови для дітей з обмеженими можливостями?
- Найпершим нашим завданням було встановлення пандуса для зручного під’їзду до виставкових зал. Але ви розумієте, що в музеї під відкритим небом багато стежинок, пагорбів, перелазів, де навіть здоровій людині слід бути обережним. Тому ми пішли іншим шляхом створили фільм, аби особливим діткам було легше дізнатися про експонати та роботу музею. Він отримав назву «Село з іменем Пам’ять» і буде проектуватися в холі закладу. У ньому зібрали і старі архівні документи, і відповідну музику, і навіть наші співробітники у народних костюмах теж брали участь у зйомках.
- Чим ще може похвалитися музей?
- Ми всім колективом мріяли про кімнату, яка б була обладнана комп’ютерами. Окрім того, музей потребував іншої сучасної техніки: відеокамери, фотоапарати, проектори. Врешті-решт ми створили окремий зал, де збираємося для обговорення методичної роботи, проведення майстер-класів, симпозіумів в оточенні відповідної техніки.
- Про що мрієте сьогодні?
- Найбільше мрію про розширення приміщень для наших колекцій, адже експонатів у музеї понад 16 000! Своїми силами ми добудували додатковий поверх, аби звільнити підвальні площі для них. Але цього недостатньо, на заваді, в першу чергу, стоїть брак фінансування. Хотілося б, щоб всі експонати розташовувалися у спеціальному обладнанні, а воно зараз дуже коштовне. Гуцульська гражда під відкритим небом також потребує реставрації, адже дощ і шкідники завдають чималої шкоди.
- Є кому передати свій досвід музейної справи?
- Як не дивно, але наш колектив зараз практично складається з молодих та енергійних працівників. Це не може не тішити! Ми залюбки передаємо свій досвід, я щодня довго розмовляю з юними працівниками. Кажу їм, що наш музей заслуговує цієї важкої праці, не дивлячись на її невелику оплату. Досить лише прогулятися територією або порозмовляти з людьми, аби зрозуміти, що це того варте.
Розмовляла Валерія Ладані, студентка відділення журналістики УжНУ
Коментарі :
Додати коментар