Мультимедійне видання "Королевського Євангелія" презентували в Ужгороді
Мультимедійне видання "Королевського Євангелія" представили 28 листопада в Закарпатському краєзнавчому музеї імені Тиводара Легоцького. Книга має 30 сторінок — це зображення відсканованих аркушів оригінального Євангелія. Видання мобільне і може працювати без світла, розповів Суспільному керівник київської компанії, яка виготовляла книгу, Михайло Шишкін.
"Сама книга є антивандальна, тобто банерна тканина, вона не рветься. Навіть якщо її обмалюють, то це можна витерти, а всі технічні засоби знаходяться зверху — у верхньому модулі. Там у нас знаходиться інфрачервона підсвітка, камера, яка фіксує положення цифр, комп’ютер, проєктор і система охолодження. Музей надав нам уже відскановані файли й ми їх скомпонували", — розповів Михайло Шишкін.
Зі слів директорки музею Ольги Шумовської, на виготовлення мультимедійного видання витратили 140 тисяч гривень. Це гроші фонду музею.
"Фінансування повністю було коштом музею. Ми вже давно не подавали ніякі фінансування, оскільки йде війна. Самі намагаємося заробляти ці гроші й використовуємо їх для покращення наших експозицій і для втілення такого новітнього контенту. Ми можемо відтворювати безліч стародруків у цьому проєкті. Це не тільки один стародрук буде показано, це буде багато книг", — сказала директорка музею.
За словами Михайла Шишкіна, це мультимедійне видання працює без світла.
"По боках стоять два червоні датчики, які працюють в темряві. Там стоїть інфрачервоний фільтр, який бачить в темряві. Це вже наша 5 книга. У нас є "Суботівське Євангеліє", "Острозька Біблія" та Червона книга України.
Ольга Шумовська каже: виготовили мультимедійне видання "Королевського Євангелія" на прохання відвідувачів закладу.
"Протягом жовтня ми проводили анкетування. Ми питали у відвідувачів, що їм було б цікаво побачити в нашому музеї, і що вони б хотіли тут бачити. Саме у побажаннях дуже багато писали про те, що не вистачає таких мультимедійних локацій. Вирішила зв’язатися з розробником, бо почула, що є такий проєкт мультимедійної книги. У нас є понад 12 тисяч стародруків, найцікавіші — "Королевське Євангеліє" та "Мукачівський Псалтир". Оскільки оригінал ми не можемо виставляти для широкого загалу, то прийняли рішення, що це буде така інтерактивна книга, яку кожен зможе побачити, перегорнути сторінку та побачити, як вона виглядає ззовні й всередині", — поділилась Шумовська.
Відвідувач Микола каже: "Я вперше таке бачу. Звісно, що порівняти зі стародруком, коли тримаєш в руках, то зовсім інші відчуття. Оскільки доступ до стародруків обмежений, то це дуже чудово. Нові враження. Радий, що є така можливість побачити сторінки, як розвивалася мова, побачити, як тоді були написані рукописи вручну людьми".
Наразі мультимедійне видання "Королевського Євангелія" відвідувачі музею зможуть побачити в каплиці Ужгородського замку.
"Королевське Євангеліє" — рукопис 1401 року, написаний на 176 аркушах, прикрашений мініатюрами, заставками та ініціалами. Рукопис переписаний у храмі Михаїла замку Нялаб (сучасне Королево), звідси і його назва.
Дослідники вважають Євангеліє найдавнішою рукописною книгою Закарпаття, створеною на папері. Воно є цінним джерелом історії, визначною пам’яткою української мови, книжкового рукописного мистецтва та українського письменства.
Коментарі :
Додати коментар