Їжовик гребінчастий – переваги грибу та його властивості



Їжовик гребінчастий (Левина грива) – один із численних видів грибів, які активно використовуються у сфері мікродозингу. Альтернативна назва Левина грива і кожен зрозуміє, чому саме така назва, коли побачить його тіло та виконання загалом. Зовні гриб нагадує гриву лева, колір біло-кремовий. Грива велика, міцно приросла до ствола та ніби звисає над ним.

Особливу увагу на цей гриб звертали в Азії, після чого почалися вивчення його властивостей та користь для людини. За посиланням https://muxomor.com/lionsmaneukr є можливість переглянути інформацію про гриб Їжовик та придбати товари на його основі в різних формах випуску. У Китаї та Японії вперше його почали використовувати як лікувальний засіб. Але, увага, гриб не є лікарським засобом і не може застосовуватись як інструмент лікування будь-яких захворювань.

Їжачок гребінчастий та класична медицина

У багатьох країнах дослідники провели відповідні дослідження та зробили аналізи, щоб визначити корисні особливості гриба. У ньому знайшли кілька важливих компонентів та з'єднань:

вітаміни;

білки;

амінокислоти;

вуглеводи.

Основна увага звернена на активні речовини, які в малих кількостях є у багатьох подібних грибах. У складі є полісахариди, ціатини, гериценони та еринацини. Все це позитивно впливає на процес розвитку та регенерації оболонок нейронів та нервових волокон. Тому можна сказати, що мікродозинг даного гриба позитивно впливає на відновлення та зміцнення нейронних зв'язків.

Гриб та ефект антиоксиданту

Одним із руйнівних елементом для клітин є вільні радикали, але при правильному підході клітини можна захистити від них і тим самим забезпечити стабільність організму. Їжовик гребінчастий у своєму складі має природні антиоксиданти, за допомогою яких вдасться боротися зі стресом, причинами якого є зовнішні фактори.

Додатковий ефект антиоксидантів полягає у призупиненні процесів старіння шкіри, створюється додатковий захист печінки, якщо людина зловживає алкогольними напоями та попереджається розвиток остеопорозу. У Японії у 2015 році провели дослідження та довели, що гриб чудово знімає запальний процес у жирових тканинах.

Особливості мікродозингу

Суть мікродозингу у вживанні різних форм випуску гриба, дотримуючись певного дозування та рекомендації. Продуктів може бути кілька і один із них – це зерноміцелій. Він вирощується в Україні в лабораторних умовах, склад включає еринацини, за допомогою яких покращується пам'ять та загалом робота мозку. Додатково є продукт у вигляді плодових тіл, а склад включає гериценоны. За допомогою такої форми можна стабілізувати роботу шлунково-кишкового тракту, а також у ньому є антиоксиданти та речовини для захисту від запальних процесів.

Коментарі :


Додати коментар

 

 

 

Погода

Оголошення

Архів новин

Влада

Чи влаштовує вас влада в Україні?


Влаштовує
Не влаштовує
Мені однаково


Голосувати/результат