Фільм Ля Палісіада, зйомки якого проходили на Закарпатті, відібраний для участі у кінопремії Оскар
Кримінальна драма "Ля Палісіада" режисера Філіпа Сотниченка була обрана претендентом від України на премію "Оскар". Таке рішення 9 вересня ухвалив Український Оскарівський комітет.
Претендента обирали серед чотирьох фільмів: «Ля Палісіада», «Будинок “Слово”: Нескінчений роман», «Ми були рекрутами» та «Мирні люди».
«Ля Палісіада» – іронічний детектив, знятий у жанрі «пострадянського нуара».
1996 рік. В Ужгороді вбито полковника міліції. За розслідування беруться друзі загиблого – детектив міліції та судовий психіатр. На винного чекає страта: до скасування смертної кари в Україні ще пʼять місяців, і міліціонери хочуть встигнути скористатися розстрільною статтею. Серед підозрюваних обирають одного і «вішають» на нього вбивство. Той не чинить опору.
Світова прем’єра «Ля Палісіади» відбулася в грудні 2023-го на Роттердамському кінофестивалі, де отримала приз Міжнародної федерації кінопреси. Фільм назвали найкращою повнометражною стрічкою на «Київському тижні критики» й номінували на премію Європейської кіноакадемії у категорії «Відкриття року». «Ля Палісіаду» також нагородили на фестивалях у Сараєво, Вільнюсі, Турині й Варшаві.
11 січня стрічка вийшла у прокат у мережах Multiplex, «Планета кіно», «Оскар», «Баттерфляй» та у низці незалежних кінотеатрів.
Зйомки фільму проходили в Ужгороді, Перечині та Виноградові навесні 2021 року.
Про що «Ля Палісіада»: три особливості
«Справжній детектив» навиворіт
Беззаконня 90-х – не основна тема стрічки, а фон, на якому розгортаються події. «Я хотів поговорити не про 90-ті, а про сучасність, в якій ми опинилися», – каже режисер Філіп Сотниченко. Частина стрічки присвячена сьогоденню – дітям головних героїв і тому, як на них вплинули рішення батьків.
Жанр стрічки команда визначає як пострадянський іронічний детектив. Допити, обшуки і перестрілки поєднані зі сценами шкільних концертів, стихійних ринків і бенкетних столів. «Там багато гумору та постійного руху, якого потребує жанрове кіно», – говорить режисер.
«Це кримінальний фільм на кшталт «Справжнього детектива», – каже куратор «Київського тижня критики» Станіслав Битюцький. – Але в кадрі ми бачимо все, що у таких серіалах та фільмах зазвичай вирізають, тобто все поза детективною лінією».
«Ля Палісіада» – не типовий детектив про 90-ті, пише кінокритик Ігор Кромф у колонці для медіа «Лірум». «Класичний детектив – своєрідний сюжетний пазл, де різні частини складаються у спільну велику картину, – пише критик. – Сотниченко викидає частину необхідних елементів, іноді замінюючи їх пазлами з іншої коробки». Це кіно для вдумливого перегляду, додає Кромф.
Антиностальгія за 90-ми
За останні два роки вийшло кілька фільмів про 90-ті: «Носоріг» Олега Сенцова, «Я і Фелікс» Ірини Цілик, «Назавжди-Назавжди» Анни Бурячкової, «Ти мене любиш?» Тоні Ноябрьової. Але стрічка Сотниченка не схожа на інші, каже директорка кінотеатрального напряму Film.ua Distribution Надія Коротушка. Компанія відповідає за дистрибуцію «Ля Палісіади».
Автори називають свій фільм «антиностальгією за 90-ми». Він передає атмосферу, в яку немає бажання повертатися, йдеться на сторінці стрічки у Facebook.
«Ми дещо екзотизуємо цей період, бо він справді фантастичний: усі мільйонери, навколо – цілковитий хаос», – каже Сотниченко. Але фільм не романтизує епоху, додає Битюцький. «Філіп не намагається передати свої емоції про 90-ті, а просто їх відтворює», – говорить кінокритик.
Автентичність
Одяг для зйомок знаходили в гардеробах знімальної групи, колишніх міліціонерів, на секонд-хендах і в музеї МВС. Частину матеріалу відзняли в Ужгороді, інші сцени знімали у колишній в’язниці у Бучі та на стихійному ринку в закарпатському містечку Виноградів.
Детектив «Ля Палісіада», Філіп Сотниченко, Валерія Сочивець. /Film.ua Group
Автори «Ля Палісіади» називають свій фільм «антиностальгією за 90-ми».
Атмосферу підсилили раритетною камерою Mini DV. Фільм знімали на відеокасету формату DVCAM, створеного в 1996 році. Стилістика стрічки нагадує записи з сімейних архівів, додає продюсерка фільму Валерія Сочивець.
Перед запуском фільму в прокат репліки російською, азербайджанською та ромською мовами переклали – для них зробили одноголосе озвучування українською. Цей прийом має викликати у глядачів спогади про VHS-касети з одноголосим перекладом.
Чому кінобізнес повірив у стрічку «Ля Палісіада»
Для Film.ua Distribution прокат «Ля Палісіади» буде викликом, казали Forbes творці стрічки перед її виходом. Дистриб’ютори вірили: фільм спрацює. Бокс-офіс такого кіно спрогнозувати важко, казала Коротушка. Вона не виключала, що стрічка може повторити успіх фільму «Памфір» Дмитра Сухолиткого-Собчука, який зібрав у прокаті 11 млн грн. За три тижні прокату «Ля Палісіада» зібрала бокс-офіс у 1,3 млн грн, за даними Держкіно.
«Наш фільм авторський, але автор може знайти свого глядача, як це зробив Антоніо Лукіч», – каже Сотниченко. «Люксембург, Люксембург» Лукіча зібрав у прокаті 34 млн грн.
Валерія Сочивець і Філіп Сотниченко на Molodist Kyiv International Film Festival у Гамбурзі, жовтень 2023 року.
Бюджет «Ля Палісіади» – трохи більш як 14 млн грн. Створення стрічки підтримали Український культурний фонд, Держкіно та Гетерборзький кінофонд – останній виплатив €29 700 на постпродакшн, каже Сочивець. УКФ виділив 1,2 млн грн, Держкіно – 11,9 млн грн. Автори фільму мають повернути Держкіно 55% з прибутків, кошти спрямують Довженко-Центру. «Тож справа не в грошах – нам цікаво, як відреагує на стрічку український глядач», – каже продюсерка.
forbes.ua
Коментарі :
Додати коментар