Як жити довго у щасті й радості

За книгою Мирослава Дочинця 02.04.2018 16:42 ЗДОРОВ'Я

Із нотаток карпатського старця.

Подейкують, ніби високо у Карпатах жив не тужив такий собі Андрій Ворон, який покинув цей світ у 104 роки і зовсім не через старечі недуги, а від нещасного випадку серед звичайного трудового дня. А жив цей чолов’яга так довго,бо керувався особливими правилами, найважливіші з яких, на щастя, записав.

Так сталося, що стос цих пожовклих аркушів потрапив до рук одного з добрих знайомих мудреця-довгожителя — закарпатського письменника Мирослава Дочинця, тож згодом, усім нам на безцінну життєву науку і вийшла його книга — «Многії літа. Благії літа. Заповіді 104-річного Андрія Ворона».

Щиро дякуйте за кожен свій новий день

Довгожитель Андрій настійливо радить навчитися бачити все живе довкола — дерево, птаха, тварину, землю, небо — і щиро радіти цьому, вдивляючись в усе добрими очима та уважно відчуваючи серцем. Саме так кожному з нас відкриються безцінні істини. Люди, шукайте нагоди побути біля води — вона зніме втому та промиє ваші думки. Не забувайте також тримати піст, бо це найбільша благодать, яка укріплює та молодить: кістки ваші стануть легкими, немов у птиці крила, а серце — веселе, як у малого хлопчика.

Мудрий старець радить кожен день розпочинати і завершувати подякою Богові. Найкращими ліками для тіла і душі він вважає молитву, піст і роботу для рук, а у тиху годину радить сідати у самоті і споглядати Божий світ, доки серце не насититься спокоєм, доки не прийде упокореність, відновленість.

Головні речі, яким необхідно навчитися

Треба знайти у житті радість кожної подарованої тобі хвилини. Треба бути людяним та принести радість іншим. Треба і серцем, і головою завжди пробачати всім і собі самому. Треба каятися та звільнятися від гріхів і помилок. Треба обличчям і душею щиро посміхатися людям і собі. Треба глибоко і з насолодою вільно дихати. Треба із задоволенням спати, та не більше 8 годин, аби не було застою крові та зачастого серцебиття. Треба знайти вірного товариша на довгі роки, бо таке щастя подовжує вік вам обом.

Пам’ятай, світ є таким, яким його бачиш ти, а не таким,   яким його показує телевізор або яким його бачить сусід. Вір своїм власним очам та розуму. Нехай не бентежать твоєї душі і не плутають твоїх кроків чужі погляди. Живи власною головою. Втім, не забувай також, що правду і мудрість ти здобудеш лише у розмовах з іншими людьми, бо це розвиває розум більше, ніж книги. Той, хто слухає іншого, має вісім вух, а той, хто спостерігає за твоїм життям збоку, має вісім очей. Тож будь відкритим і дивися людям в очі.

Гроші? Вони не головне. Але й здобути головне без них важко. Гроші не приносять щастя, але без них нещастя ще більше. Як ти до грошей — так і вони до тебе. Життя — гра: один раз виграв, іншим разом програв, за що купив, за те й продав. Світ так влаштований, що важливе обертається на прах, а дрібниця стає долею. Тож, не переймайся миттєвостями днів всерйоз, бо все минає, і це також мине.

Не ти для часу, а час для тебе. Не прагни обганяти час, скорися його звичайному й мудрому плину: він винесе тебе, куди належить. Увійди у час, немов у ріку, розчинися у ньому, щоби простити минуле, пізнати теперішнє і розгадати майбутнє. Тоді до тебе й прийде спокій сили і сила спокою.

Тобі все можна, але не все тобі потрібно. Тобі все дозволяється, але не все є корисним. Вибирай, не те, що хочеться, а що потрібно. Цим я не закликаю вибирати лише корисне, адже життя буде вкрай пісним. Я, приміром, із корисного і красивого частіше вибираю красиве, бо моє серце бере гору над розумом.

Як треба жити, аби надовго залишатися молодим

Стриножуй свої бажання, не витискай із каменя воду. Живи легко і з радістю: день зустрічай усмішкою, а вечір — прогулянкою. Не переїдай, лягай на голодний шлунок. Не сідай за стіл, якщо там немає овочів. Забудь про смажене, жирне і солодке. Цукор і м’ясо гниють в людині, отже, і людина гниє. Пити молоко теж не раджу, хіба що кисле. Пам’ятай, в якому занедбаному стані ти би не був, лише один 40-денний піст явить тобі перше диво, а подальші принесуть тобі очищення, відновлення та омолодження.

Тримай організм у чистоті. Сирі овочі — це як віник для нутрощів. Вживай також чай, заварений на польовому хвощі або на березових бруньках та листях. Щодня омивай або хоча б обтирай своє тіло. Не обтяжуй себе земними благами: земне гне до землі, натомість небесне — дарує високу й світлу свободу. Якщо ти здатний помічати красу довкола, то завжди перебуватимеш у гармонії з природою і черпатимеш від неї нові сили.

Не шукай перемін без потреби. Десятиліттями я живу в одному місці. Роблю одну роботу. Веду бесіди з одними людьми. Сідаю за той же стіл, у той же час і їм майже однакову їжу. Лягаю в один час в одне ліжко. Минають літа, та ніщо не змінюється — ні довкілля, ні я. І це добре. Дивлюся на образи діда, батька, на своїх онуків і правнуків — і здається, ніби я на цьому світі був завжди і буду вічно.

Де би ти не був, пий чисту воду, не чекаючи спраги. Чиста вода — то перші ліки. Куди мене доля не вела, я найперше шукав криницю, джерело. Не пий солодкої і солоної, мінеральної води із пляшок, бо перша роз’їсть печінку, а друга замурує судини. Є три найбільші білі шкоди для чоловіка: сіль, цукор і білий хліб. Є й четверта — горілка, якщо візьме гору над ним. Це не твоя їжа і не твоє питво. У земних плодах і зеленині досить є і солі, і солоду. А мед уживай із радістю, натщесерце та з водою. І побачиш згодом, що голова твоя буде світлою, а тіло легким.

Золоті поради карпатського довгожителя

Не переїдай! Голодний звір спритніший за ситу людину. Колись лише із жменькою фініків та квартою вина римські легіонери пробігли 20 кілометрів у повній амуніції, а потім врізалися у ворожі ряди та билися півдня без перепочинку. А Римська імперія від переситу та розпусти — впала!

Живи там, де чисте повітря. Якщо це не вдається, бодай частіше бувай там. Після вечері я ще півгодини прогулююся садом. Коли їж, то не запивай. Не пий ні до, ні після їди. Щоби не ходити з дитиною по лікарнях, віддай її до рук природи: з малих літ навчи ступати по землі босоніж — це найсильніший гарт.

Коли ріжеш овочі ножем, вони частково втрачають земну поживу. Краще їх їсти і варити цілими. Цибуля вдвічі корисніша, якщо її роздушити руками або дерев’яною дощечкою. Не обов’язково також пити чай лише з пакетів. Для мене найкраща заварка — із молодих гілочок груші, пахуча й лікувальна, такий чай виводить солі, лікує суглоби, додає чоловічої сили. Кип’яти молоді грушеві пагони 10—15 хвилин.

Я лише раз був у лікарні і то, коли мені ногу перебило. А в аптеці не був ніколи, бо лікуюся сам і лікую інших. Ліки ці — прості, дешеві та доступні. Наприклад, вода. Вона освіжить мозок, підсилить серце і розм’якшить нерви. Зауваж: не якась інша рідина, а чиста вода. І не менше літра щодня. А кава, чай, солодкі напої та пиво лише підточують серце.

Ходити треба багато. При ходінні підошви труться, дають гарний кровообіг і живлять цим мозок. Якщо втомлений, слабий, хворобливий, дай організму відпочити. Харчування нехай стане простішим: для цього впродовж дня слід їсти якусь одну страву. Наступного дня іншу, і так — хоча би тиждень. І не переробляйся, а після кількох днів важкої роботи дай собі перепочинок.

Пам’ятай, груша — плід для чоловіків, але лікує тільки та груша, що пахне. До того ж вона понижує тиск. Але гнилих груш не їж. А найцінніші горіхи — коли ще недозрілі. Вони містять корисного у кілька разів більше, ніж висушені, тому не лінуйся недозрілі зернята почистити і залити медом, сиропом або горілкою. Це буде справжня аптека.

Полуниця добре очищає нутрощі, освіжає тіло. Вишня і черешня очищають кров. Від малини прибуде кров, укріпляться нігті й волосся. Персики слід їсти, коли нема апетиту. Сухі абрикоси — диво для серця. Диво-ягода — смородина: чорна — джерело вітамінів, червона — добра для крові, а біла — для нирок. Щодня споживаючи їх, за місяць стільки доброго можна для тіла набути, що й за рік жодними ліками не зробиш. Без смородини важко вигодувати здорову дитину. Кілька ложок смородини на добу — і дитина матиме і апетит, і добрий сон, і гарний настрій. Смородиною виводять з організму все отруйне, гниле, мертве, бо вона — ягода давніх мудреців.

Хочеш довго залишатися молодим і довго жити? Раз на тиждень влаштовуй собі горіхово-яблучний день. Зранку приготуй 8 яблук і 8 горіхів. Приблизно кожні 2 години з’їдай по одному яблуку і горішку, аби протягом дня шлунок був зайнятий. Щодня ціле літо їж огірки і помітиш, як за сезон побілішають зуби, зміцніють нігті, волосся стане блискучим, а шлунок працюватиме як годинник. При температурі й лихоманці напийся гарячого чаю із ожини, закутайся, пропотій. Дихати стане легше, температура спаде.

Найпоживніше м’ясо — з курчати та індика. Їж більше гіркого, а солодкого краще не їсти взагалі. Можна трохи чорного шоколаду. Погана їжа — картопля, особливо смажена. Українці їдять багато картоплі, хліба, сала — і живуть недовго. Не працюй понад силу. Я при тяжкій роботі часто перепочиваю, годину дрімаю. Так зроблю більше, ніж ті, хто жили рве. Не так шкідливо пити, як пиячити. Серед моєї рідні не було п’яниць, а все завдяки шовгорині. Вона сушила квіти хризантеми, сікла, дрібно товкла і настоювала на горілці, яку давала чоловікам. Після вони або взагалі не пили, або пили дуже мало.

Де я жив, там вивчав місцеві мови і навіть читав на них. Знаю шість мов. Рахую все в голові, запам’ятовую всі дати, де, що, коли і з ким було. Свою пам’ять муштрую, згадуючи вірші, молитви, казки і приповідки, які чув ще від своїх дідів.

Ще кілька краплинок мудрості від Андрія Ворона

Є три руйнівні, згубні речі: пити хтозна-що, спати аби з ким і читати абищо. Рух — у всьому, навіть у невдачах, бо, коли падаєш, теж рухаєшся. Розумний завжди стає позаду, аби бачити, що діється спереду. Не сподівайся багато на завтра, живи сьогодні. Уникай брехні, але й правду кажи не всю, аби не поранити когось. Якщо не можеш сотворити благо, хоча би відійди від зла — це перший крок до блага.

Нехай мої поради не обтяжують вас. Хто обрав їх, нехай вважає все сказане за необхідність, бо потім це стане звичкою, а далі — благом.

За книгою Мирослава Дочинця

ТЕГИ : Мирослав Дочинець

Коментарі :


 

 

 

Погода

ЗДОРОВ'Я

Оголошення

Архів новин

Квітень
Січень
Лютий
Березень
Квітень
Травень
Червень
Липень
Серпень
Вересень
Жовтень
Листопад
Грудень
2025
1950
1951
1952
1953
1954
1955
1956
1957
1958
1959
1960
1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970
1971
1972
1973
1974
1975
1976
1977
1978
1979
1980
1981
1982
1983
1984
1985
1986
1987
1988
1989
1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
2024
2025
2026
2027
2028
2029
2030
2031
2032
2033
2034
2035
2036
2037
2038
2039
2040
2041
2042
2043
2044
2045
2046
2047
2048
2049
2050
НдлПндВтрСрдЧтвПтнСбт
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00

Влада

Чи влаштовує вас влада в Україні?


Влаштовує
Не влаштовує
Мені однаково


Голосувати/результат