487 закарпатських ромів звернулися по юридичну допомогу у 2013 році (ФОТО)
В Ужгородському прес-клубі відбудеться засідання, головною темою якого стала робота в Ужгороді «Центру правової інформації та консультацій" та проблеми організації надання первинної безоплатної правової допомоги в громаді.
Марія Менджул, директор ГО КАПЛ "Вестед" розповіла, що Законом України “Про безоплатну правову допомогу” 2011 року органи місцевого самоврядування повинні забезпечити населення первинною правовою допомогою. «Наразі Ужгородська міська рада створила громадську приймальну та затвердила графік прийому громадян для надання безоплатної первинної правової допомоги. Але не розглядала пропозиції по утворенню установ з надання безоплатної первинної допомоги і не залучала на підставі договорів адвокатів, фізичних осіб, юридичних осіб приватного права. Це насправді було б доцільніше і залучення має відбуватися виключно на конкурсній основі», - каже Марія Менджул.
Поки що центри правової допомоги створюються за ініціативи громадських, інколи за рахунок грантів, іноді власними силами. Центр правової інформації та консультацій, який працює у мікрорайоні Радванка, приклад співпраці кількох громадських організацій, був створений КАПЛ «Вестед» у грудні 2012 за підтримки МФ «Відродження» у партнерстві Громадськими організаціями "Карпатське агентство прав людини «Вестед»", «Товариство ромів Закарпаття «Рома» та «Закарпатське обласне ромське об’єднання «Романі черхень», Культурне товариство циган Закарпаття "Ром Сом"
Мирослав Горват, керівник ГО «Закарпатське обласне ромське об’єднання «Романі червень» розповів, що за 11 місяців за консультацією звернулося 487 осіб, чимало запитів стосується проблеми виселення ромів, земельних питань тощо, якими державні правові центри не займаються. «Багато ромів мають самовільно побудовані житла і не знають, як законно оформити документи, не мають можливості зареєструватися,а відтак отримати паспорти. Що є великою проблемою для ромів, - каже Мирослав Горват. – За цей рік ми допомогли 74 ромам отримати паспорти, і це дуже велике досягнення». До того ж, якщо раніше отримати паспорт не було складною процедурою, то тепер необхідно зібрати 11 довідок.
Сергій Чічак, юрист Центру в осередку на території м-н Радванка також зауважив, що значна частина наданої допомоги стосується ромських дітей. «Доступ до навчання серед молоді дуже малий, велика дискримінація спостерігається щодо школярів. Є ромські батьки, які залишаються дітей ще на рік у садочках, а не ведуть до школи. У 2014 році ця проблема може стати ще більшою. Ми створили створили початкові дитячі заняття, щоб покращити ситуацію з навчанням у молодшій школі».
Питання землевпорядкування – серед головних скарг закарпатських ромів. Зокрема у селі Сюрте, де компактно проживають роми, приватизовано дуже мало житла та землі. Тільки один представник ромської національності за всю каденцію Ратушняка та Погорєлова отримав дозвіл на будівництво. Про це сьогодні повідомила представниця ГО «Романі Черхень» Євгенія Навроцька. За її словами, за весь цей період тільки одному ромові вдалося отримати дозвіл на будівництво. Однак, і те тільки після звернення до Перзидента Віктора Януковича. «Людина має 22 членів сім’ї. У результаті, чоловікові довелося продати ділянку, оскільки її виділили над урвищем на радванському кар’єрі», – сказала Євгенія Навроцька.
Аладар Пап, керівник ГО "Культурне товариство циган Закарпаття "Ром Сом" додав, що зокрема у Сюрте, живе близько 640 ромів, 170 з них повинні вчитися, а вчаться тільки 50 осіб. «РДА на зустріч не йде. Для ромів важливо також спілкуватися з представниками, яким вони можуть довіряти. Тут на допомогу приходять їхні представники у правозахисних та громадських організаціях», - каже Аладар Пап.
Досліджували громадські організації, скільки грошей ром може потратити за один день. Не більше 10-12 грн. Правозахисники кажуть, що зараз, коли така напружена ситуація з роботою, у першу чергу звільняють з роботи ромів. І завдання суспільства та громадських організацій домогтися зменшення дискримінації ромів у громаді.
На Закарпатті живе близько 50 тис. ромів, в Ужгороді їх близько 5 тис. (2656 тих, які мають можливість голосувати)..
admin, фото: Ужгородський прес-клуб
За матеріалами Ужгородського прес-клубу
ТЕГИ : ромиКоментарі :
Додати коментар