Дослідження: наскільки українці толерантні до біженців

12.11.2012 15:16 СОЦІО

В Ужгородському прес-клубі відбулося засідання на тему «Біженці в Україні: ставлення населення та мас-медіа». У ході засідання було презентовано результати моніторингу рівня толерантного ставлення до біженців та шукачів притулку у Закарпатській області.

Детальніше про дослідження, яке проводилося у рамках проекту «Проведення на Закарпатті та Волині просвітницько-інформаційних заходів з привернення уваги до ситуації з біженцями та шукачами притулку», розповіла Марія Менджул, керівник проекту, президент КАПЛ «Вестед». За словами Марії Менджул, у дослідженні використовувався комбінований метод якісного контент-аналізу з інтерв’юванням цільової аудиторії, використовувалась запропоновану експертом російського дослідницького Центру «СОВА»   А.М.Верховським, класифікацію тяжкості та небезпечності «мови ворожнечі».
«Тема міграції є актуальною для медіа Закарпатської області в сегменті новин. Авторське опрацювання теми досить незначне та, здебільшого, обмежується створенням заголовків до новинних повідомлень офіційних органів влади, - зауважила Марія Менджул, - кількість новинних повідомлень створюють враження про масовість міграційного потоку в т.ч. шукачів притулку та біженців через Закарпаття. При цьому достеменно відомо, що насправді мігрантів у нашій області небагато. Поодинокими є авторські матеріали, які висвітлюють тему персоніфіковано стосовно конкретної людини (на кшталт звідки, чому і як потрапив до нас шукач притулку, доля його родини, з якими труднощами стикається, здобуття освіти, пошук роботи тощо). Натомість спостерігаємо узагальнення знеособленої групи (шукачі притулку та біженці).
Як зауважила Марія Менджул, у частині досліджуваних авторських матеріалів присутня «мова ворожнечі». Превалюють «м’які» (15) над «середніми» (4) види мови ворожнечі за класифікацією тяжкості та небезпечності А.М.Верховського. «Загалом оцінюючи рівень толерантності авторів матеріалів, можемо стверджувати, що у 18 випадках маємо ознаки прихованої (пасивної) ксенофобії, і тільки в 1 – активної. Здебільшого (у 35 випадках) авторам байдужий подальший розвиток теми. І тільки у 13 випадках відображено намагання позитивно вплинути на громадську думку по темі», - каже керівник проекту.




Аби на практиці показати журналістам, в яких умовах перебувають біженці в Україні і як важливо толерантно висвітлювати цю тему, у рамках проекту відбулися три прес-тури до пунктів утримання біженців у Мукачеві ( Закарпаття) та Журавичах (Волинь), для журналістів проводилися спеціальні тренінги.
Окрім того, учасникам прес-конференції продемонстрували підготований соціальний відео-ролик, створений закарпатськими журналістами — про права біженців та ситуацію, в якій вони перебувають в Україні.
Головний спеціаліст відділу у справах біженців ГУДМС України в Закарпатській області Вікторія Ковач розповіла, що цього року 106 громадян звернулися до управління із заявами про надання статусу біженців. Найбільше серед них громадян Афганістану, Сомалі, потім — Шрі-Ланка, Ірак, Пакистан, В’єтнам тощо. Цього року з’явилися також мігранти із Еритреї.
З поданих заяв 26 подані дітьми, тобто їхніми законними представниками.
Позитивних рішень (отримання статусу) прийнято щодо 2 осіб, ще 27 осіб отримали додатковий захист (тобто наразі мають такий самий статус, як громадяни України). Це ті особи, які не можуть повернутися до своєї батьківщини через загрозу їхньому життю. 28 особам відмовлено.
Наразі на обліку в області перебувають 38 визнаних біженців.
За словами В. Ковач, в окремих країнах жінки можуть зазнати переслідувань тільки через те, що займаються спортом. Або ж загрозу життю може спричинити зміна релігії.
У засіданні також взяла участь група волинських журналістів, які поділилися враженнями від спілкування з біженцями, які перебувають на Закарпатті та Волині.

Захід проходив у рамках проекту КАПЛ «Вестед» та Ужгородського прес-клубу, підтриманого Фондом сприяння демократії Посольства США   в Україні.            


За матеріалами Ужгородського прес-клубу

ТЕГИ : біженціУкраїна

Коментарі :


Додати коментар

 

 

 

Погода

СОЦІО

Оголошення

Архів новин

Влада

Чи влаштовує вас влада в Україні?


Влаштовує
Не влаштовує
Мені однаково


Голосувати/результат