Чому теплові насоси стають все популярнішими? Погляд експерта «Кондиціонери України»
Тарифи на електроенергію постійно зростають, тому використовувати в якості джерела тепла електрообігрівач невигідно. Електричні котли, які підігрівають воду для опалення та ГВП, теж досить енергоємні. Тому зростає інтерес до альтернативних систем опалення, таких як тепловий насос https://air-conditioner.ua/uk/teplovi-nasosy/. Що це за обладнання та чому використовувати його вигідно?
Принцип роботи теплових насосів
Найпростіший приклад теплонасоса – повітряний кондиціонер. Будь-який сучасний кондиціонер може працювати в режимі обігріву, в цьому режимі теплообмінник його зовнішнього блоку виступає в ролі випарника. Тут відбувається випаровування фреону, а оскільки температура його кипіння нижче температури на вулиці навіть у сильний мороз, між ними відбувається теплообмін з відбором тепла в повітря. Коли фреон переміщається до будинку, він під дією компресора стискається та зріджується. Цей процес супроводжується підвищенням температури фреону, який віддає тепло повітрю. Звичайні кондиціонери можуть працювати на обігрів в мороз до -7°С, інверторні – при -15°С, а інверторні кондиціонери з удосконаленою конструкцією, які називають тепловими насосами – до -30°С.
У теплових насосах повітря-вода фреон так само відбирає тепло в атмосферного повітря, але віддає його не повітрю, а воді. А вода надходить до радіаторів, системи «тепла підлога», де віддає своє тепло повітрю. Може вона використовуватися й для гарячого водопостачання.
Існують також геотермальні теплонасоси, теплообмінник яких складається з системи труб, занурених на дно водойми або заритих у траншею нижче рівня промерзання ґрунту. Конструкція таких систем більш складна, але принцип дії той самий – тепловий насос забирає низькопотенційну енергію з навколишнього середовища (води, ґрунту) та перетворює її на високопотенційну енергію повітря або води.
Екологічність та енергоефективність теплових насосів
Системи котлового та пічного опалення (крім електричних котлів) для вироблення теплової енергії спалюють газ, рідке або тверде паливо, а будь-який тепловий насос – це електрообладнання:
- він не використовує ресурси, які рано чи пізно можуть вичерпатися;
- відрізняється високою протипожежною безпекою;
- в процесі його експлуатації не утворюються продукти згоряння та вуглекислий газ, що є одним з чинників парникового ефекту. Отже, не потрібне додаткове обладнання для їх відводу з приміщення та не підвищується концентрація СО2 в атмосферному повітрі. Щодо фреону, то в теплових насосах використовується холодоагент останнього покоління R32 з нульовим потенціалом впливу на глобальне потепління;
- обладнання, яке працює від електроенергії, відрізняється високим ступенем автономності, простотою експлуатації та обслуговування.
А чим теплові насоси краще за електрообігрівачі або електричні котли, які теж працюють від електроенергії? Справа в тому, що принцип роботи у них абсолютно різний. Електрообігрівач перетворює на тепло електричну енергію, а тепловий насос – низькопотенційну енергію, яку отримує з поновлюваних джерел. Електроенергія йому потрібна тільки для підтримки роботи обладнання. Обігрівач використовує 1 кВт електрики, щоб виробити 1 кВт тепла, а тепловий насос на кожен витрачений кіловат електроенергії видає мінімум 4 кВт тепла. Вигода очевидна. Тому при організації опалення в новобудовах і об'єктах, де здійснюється реорганізація системи опалення, все частіше використовуються теплові насоси.
Коментарі :
Додати коментар